Napřed bojoval o život po uštknutí hadem, teď s přebytečnými tuky

  4:59aktualizováno  4:59
Před šesti lety Pepu uštkla zmije paví a lékaři mu dávali jen tříprocentní šanci, že to přežije. Přežil. Teď se rozhodl výrazně zhubnout a manželka nevěřila, že to dokáže. Dokázal.

"Připadám si jako bójka, ani se nemůžu potopit. Já sním úplně všechno," svěřil se šestačtyřicetiletý Pepa v televizním pořadu Jste to, co jíte.

Dlouho si udržoval váhu okolo 100 kilogramů, i když ještě ve třiceti vážil pětaosmdesát. Jenže pak začal pomalu a nenápadně tloustnout. Za deset let přibral přes 20 kilo. Teď váží 118 kilogramů při výšce 187 centimetrů.

Kvůli práci v herně nedodržoval žádnou životosprávu, přes den málo jedl a všechno doháněl večer, skoro se nehýbal, i když v mládí hrál basket a dělal atletiku, rád si dopřával pivo. Každý čtvrtek chodí s kamarády do hospody.

"Jí hodně, to, co my sníme, tak sní pětkrát víc," říká Pepova manželka, která svému muži velké šance na zhubnutí nedávala. "Nemyslím si, že se mu povede zhubnout, protože má rád jídlo. Když to dokáže, tak u mě hodně stoupne, ale nevěřím jeho vůli."

Pan Pepa v pořadu Jste to, co jíte
Pan Pepa v pořadu Jste to, co jíte

V kómatu přišel o 20 kilo

Jediný úspěch v hubnutí zaznamenal, když byl měsíc v kómatu po uštknutí hadem z jeho domácího chovu. Odnaučil se kouřit a zbavil se dvaceti kil. Jenže pak je zase brzy nabral.

"Zkoušel jsem nežrat tolik, ale to vydržím vždycky chvilku, pak se nabouchám. Nejoblíbenější nápoj je pivo, pak káva. Teď už kafe ale moc nepiju, maximálně 6 až 8 denně," říká Pepa, který nyní pracuje jako stavební technik.

Svůj život má rozdělený na období před hadem a po hadovi. "Před hadem byl hektickej, potom, když si tím člověk projde, uvědomí si, že se nemá kam hnát, měl by se věnovat lidem, který má okolo. Takže jsem si začal víc užívat života," vykládá Pepa.

Pepa

Zhubl 18 kilogramů a nyní váží 99 kilo.

Než se před šesti lety vrátil z nemocnice, manželka všechny jeho hady prodala. Pepovi to ale nedalo a pořídil si jiné kamarády do terária a zase jedovaté, tentokrát žáby. Má také papouška a psa.

Snem je skok na kole

Nadváha ho omezuje ve všem. Nejvíc v pohybu. Na jaře ale začal jezdit na kole a jeho snem je dostat se pod 100 kilo.

Po úvodním vyšetření je jasné, že Pepovým největším nepřítelem je tuk, alkohol a sůl. Když doktorka Kateřina Cajthamlová prohlížela potravinové zásoby, spoustu pokrmů vyhodila, třeba čínskou polévku kvůli soli nebo různá dochucovadla.

Pan Pepa v pořadu Jste to, co jíte
Petr Havlíček v pořadu Jste to, co jíte

"Vy všechno doháníte tuky, abyste nebyl bez energie, doháníte to těmi třemi hrnky kávy denně, abyste potom mohl přecpaný usnout, dáte si to pivínko," konstatovala doktorka Kateřina.

Teď už bez piva

Pepova únava, která mu zabraňuje více sportovat, je způsobena nedostatkem energie z potravy, nedostatkem vitaminů, vlákniny, kvalitních bílkovin. A musí hlavně omezit pivo. Jak? Úplně s ním skončit.

"To se rozbrečím asi," říká Pepa.

"Jestli to bude to nejhorší, abyste se vzdal piva, plačte třeba každý den," reaguje Kateřina Cajthamlová.

Výživový poradce Petr Havlíček ještě poučil Pepu, že celosvětově umírá víc lidí kvůli alkoholu než kvůli drogám. Řekl mu, že při konzumaci tří piv denně dostane do těla 315 gramů cukru týdně.

Havlíček pak Pepovi předepsal zdravé potraviny jako vločky, rýži nebo špaldové těstoviny. A samozřejmě nesmí chybět přesný hubnoucí plán včetně fyzických aktivit.

Pan Pepa v pořadu Jste to, co jíte

Brzy ráno do bazénu

Po měsíci hubnutí se Pepa stále drží nastavených doporučení. "Vaření bylo strašně těžký, dostali jsme papír, ale nebyly tam recepty, tak jsem nevěděla, co mám vařit," svěřila se Pepova manželka. Nakonec si poradila na internetu.

Příště uvidíte

Dagmar má 93 kilogramů a v současnosti se chystá do důchodu. Právě proto má dost času věnovat se konečně sama sobě.

Kvůli dřívějším drastickým dietám totiž svému tělu v minulosti dost ublížila. Jak se dá vše napravit?

Splní se nakonec její sen projet se na koni, kterému by nezpůsobila svou nadváhou újmu?

Sledujte díl, v němž bude měnit svůj život seniorka, již ve čtvrtek 12. května od 21.20 na Primě!

Pepa vstává ráno v pět, v šest už je v bazénu, zaplave si, jde do práce a odpoledne ještě cvičí na speciálním stroji, který v televizním pořadu Jste to, co jíte dostal.

"Mám pocit, že se manžel zbláznil," usmívá se Pepova žena. Při svých pohybových aktivitách dokonce zkusil i horolezení.

Místo piva čaj

Pepa se svěřil, že největší strach při hubnutí měl z piva. Ale nakonec zjistil, že žít se dá i bez něj. Podpořit se Pepu dokonce rozhodli i jeho kamarádi z hospody.

Od Kateřiny Cajthamlové dostal úkol: najít si náhradu za pivo. "Tak jsem si našel čaj," řekl Pepa. Dokonce i "přepadová" kontrola doktorky Kateřiny dopadla pro Pepu na jedničku.

"Já z toho padám do mdlob," překvapeně zírá Kateřina. "Pepa nejí tučné věci, má neuvěřitelné množství energie, před prací chodí plavat, je neuvěřitelný pohodář, takovouhle změnu jsem právě proto nečekala."

V ledničce je mléko, kefír, vysokomasá šunka, ledový salát a místo piva skutečně Pepa pije čaj.

Pan Pepa v pořadu Jste to, co jíte
Pan Pepa v pořadu Jste to, co jíte

Po dvou měsících snažení je výsledek více než viditelný. Pepovi se podařilo zhubnout na 99 kilogramů, z 18 zhubnutých kil je 16 tuk.

"Jsem maximálně spokojen," konstatuje Pepa. Dokonce už mu nechybí ani čtvrtky s kamarády v hospodě. "Myslím, že pivo k životu nepotřebuju."

Doktorka Kateřina Cajthamlová je také spokojená: "Seknul s alkoholem, opřel se do sportu, dnešní výsledek je jednoznačně týmová práce."

Svůj obdiv vyjadřuje i Petr Havlíček. "Myslím si, že dokázal to, co málokdo z účastníků v této sérii," vysekl Pepovi poklonu výživový poradce.

A nakonec ještě uznání od manželky: "Na začátku jsem ti řekla, že nevěřím, že to nedokážeš. Naprosto jsi mě překvapil a hodně jsi u mě stoupnul v ceně."

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Zdravý životní styl není jen o jídle a pohybu, roli hraje i psychika

Ilustrační fotografie

Tlustých lidí v Česku neustále přibývá. Na vině je špatný životní styl. Jak by měl ovšem vypadat ten správný? "Zahrnuje...

OBRAZEM: Proměny obézních žen, které dokázaly zhubnout desítky kilogramů

Všechny vážily přes metrák. Obezita už je začala omezovat zdravotně, ale i v...

Všechny vážily přes metrák. Obezita už je začala omezovat zdravotně, ale i v osobním životě. Rozhodly se proto pro...

Snídaně je základ. Jak by měla správně vypadat?

Ilustrační fotografie

Snídaně je podle odborníků na výživu nejdůležitější jídlo dne, které nám pomáhá správně nastartovat celý organismus....

Najdete na iDNES.cz