Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nahé a krásné, i po padesátce. Unikátní série snímků čtenářek

  7:25aktualizováno  7. května 10:45
Ženy ve věku, kdy bývaly považovány za staré babičky, teď konkurují čtyřicátnicím. Čtenářky MF DNES ve věku od padesáti do sedmdesáti let svlékly šaty a nafotily akty.

Krásné i po padesátce - Alice, 54 let | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Když se šedesátiletá herečka Eliška Balzerová nedávno nechala vyfotografovat na umělecký akt kvůli filmu Ženy v pokušení, přišla jí záplava zpráv a dopisů. Psaly jí hlavně ženy. Že jí děkují, že ji obdivují, že jsou na ni pyšné. "Jsem ráda, že mě ženské za tu fotku neproklely. Aspoň jsem zvedla prapor nás starých a starších, že to ještě s námi jde," říká.

Zdá se, že dámy v letech vzrušují filmaře čím dál víc. Také ve snímku Lepší pozdě nežli později stárnoucí playboy v podání Jacka Nicholsona s hrůzou dojde k poznání, že jej mnohem více než mladá dívka, kterou právě balí, přitahuje její matka.

Ženy v babičkovských letech získávají sebevědomí. Přibývá padesátnic či šedesátnic, které mají pramálo společného se svými matkami, když byly ve stejných letech.

Zamilovaná v šedesáti

"Mě udržuje vnitřně mladou to, že jsem nedávno potkala největší lásku svého života," říká Dagmar. Rozvedená šedesátnice pracuje v Praze pro zahraniční společnost.

"Mám kolem sebe stále spoustu lidí. Mám společnost, se kterou chodím tančit rock’n’roll, s dalšími kamarády si chodíme do klubu zazpívat s kytarami, o víkendech někdy vyrážíme na dlouhé pochody. Žiju dost hektický život jak pracovně, tak i v soukromí a vyhovuje mi to. Myslím, že naši generaci též udržuje mladou hudba šedesátých let, která nestárne. Naši rodiče poslouchali úplně jinou hudbu, my bychom na ty jejich operetky nešli. Jejich žánry nám připadaly nudné, směšné. Ale našim dětem se teď líbí to, co jsme v mládí poslouchali my. Rozdíly mezi generacemi se smývají, posloucháme vlastně stejné věci. Naši rodiče žili jinak. Moje matka byla krásná žena, ale vedla úplně odlišný život. Sice byla v šedesáti stále elegantní, ale byla to prostě myšlením šedesátiletá babička," vypráví.

Dagmar o sobě říká, že má ráda humor a vtipné situace. Což ji přivedlo až k fotografování aktů. "Inzerát mi ukázala dcera a řekla: Mami, tady se přihlas. Napadlo mě, že stát se na stará kolena modelkou může třeba i zvýšit sebevědomí a zároveň to může být velká legrace."

Krásné i po padesátce
Dagmar, 60 let

Naučila jsem se mít ráda

"Člověk si myslí, že v padesáti sotva bude držet pohromadě. Pak je mu padesát a připadá si stejně jako ve třiceti," říká dvaapadesátiletá Líba.

"Mám pocit, že je to skvělý věk. Mám dva dospělé syny, na sebe mám najednou spoustu času. Byla jsem v kině na filmu Ženy v pokušení. Šedesátiletá Balzerka tam vypadala úžasně, tak jsem se rozhodla, že taky trochu zaprovokuju," vysvětluje, proč se rozhodla nechat si po padesátce nafotit akty.

Krásné i po padesátce
Líba, 52 let


Podobně uvažuje i dvaapadesátiletá Veronika. "Mám pocit, že si právě užívám výborné období života. Od pětačtyřiceti jsem pochopila, že pokud je člověk zdravý, je úplně jedno, kolik mu je let," říká.

"Všude teď frčí mládí, v reklamách se objevují převážně velmi mladá děvčata," říká čtyřiapadesátiletá Alice z Ostravy. "Samozřejmě, že jsou moc pěkná a nemůžeme se s nimi srovnávat. Ale ani po padesátce si přece nemusíme připadat ošklivé a k ničemu."

Zatímco si teď, když jí lidé říkají, jak dobře vypadá, poklony užívá, dříve se sebou nijak zvlášť spokojená nebyla. Nejhůř se cítila kolem čtyřicítky. "Byl to zlom. Připadalo mi, že je mládí za mnou. Ale kolem pětačtyřiceti jsem si řekla, že budu dělat vše pro to, abych se cítila lépe, a začala jsem na sobě pracovat. Naučila jsem se mít sama sebe ráda," říká.

Jezdí na kole, lyžuje, chodí na akvaaerobik, do fitcentra, často vyráží za kulturou. "Děti jsou z domova, mám na sebe čas. Prožívám teď pěkné období," vypráví.

Přihlásila ji její neteř. "Nejdříve mi řekla o inzerátu, pak ohlásila, že jsem přihlášená. Jsem ráda, že si lidé začali uvědomovat, že zajímavé a krásné nejsou jen modelky. Kdybych u manžela a dětí cítila sebemenší pochybnost či odmítavou reakci, nikdy bych se fotografovat nenechala. Jejich souhlas byl pro mě podmínkou. Řekli: Běž do toho," říká.

Nahé a krásné
Alice, 54 let

Většinu žen, které se přihlásily na výzvu k focení aktů, k tomu přiměli jejich mladší příbuzní. Dcery, synové, neteře... I to je důkaz velkých změn. Jen si představme, že bychom před dvaceti lety řekli: Babi, vypadáš skvěle, nechceš nafotit akty?

Život není jen práce a teplé večeře

Marie pochází z východních Čech, v listopadu oslavila sedmdesátiny. Lidé, kteří ji neznají, jí hádají věk kolem padesátky. Často slyší u lékařů: Tady máte nějaké špatné datum narození. Ne? To není možné, že je vám tolik...

Na jejím rozhodnutí nechat se vyfotografovat má hlavní zásluhu její dcera. "Tvrdila, že bych tím mohla lidem naznačit, že mladší vzhled nemusí být zásluha plastických chirurgů, ale výsledek způsobu vnímání světa," říká. Za to, že se cítí mladá, vděčí mimo jiné tomu, že měla v práci kolegy o patnáct i více let mladší. Přátelila se s nimi, vyrážela za zábavou. "Zjistila jsem, že život není jen práce, úklid a teplá večeře," vysvětluje.

"Máma mě během mé puberty vždy podporovala v odlišnosti, poslouchala se mnou vše od Pražského výběru až po Pere Ubu a říkala, že nemůže slyšet řeči svých vrstevníků, jak je naše generace zkažená," vzpomíná její dcera.

Marie je šest let vdova. Potkala však dlouholetého kamaráda, který se stal jejím přítelem. Miluje svoje čtyři vnoučata, ale nejsou jedinou náplní jejího života. "Když už si ale u babči zabookujeme čas, tak se dětem perfektně věnuje," říká dcera.

"Na své mámě obdivuju, že ze sebe nedělá klimakterického diblíka. U kosmetičky byla asi třikrát v životě, ráno si nepatlá na ksicht žádný nový obličej. Líbí se mi i její recept na mládí: Když je v očích smích a život, pak nejsou vidět vrásky," míní.

Nahé a krásné i po padesátce
Líba, 52 let

Nastává doba vlády šedesátnic?

Prognózy demografů jsou jasné. Příští desetiletí budou patřit ženám starším padesáti let. Ženy žijí v průměru o sedm let déle než muži. Zatímco se rodí více chlapců než dívek, ve věkové skupině mezi sedmdesáti a osmdesáti lety připadá na sto mužů okolo sto šedesáti žen. S narůstajícím věkem se rozdíl ještě zvyšuje.

Americká analýza z roku 2008 s názvem Stárnoucí svět přitom předpovídá, že během příštích třiceti let se počet lidí ve věku nad pětašedesát let zdvojnásobí. Znamená to, že na celém světě bude přibývat starších žen. Stanou se významnou společenskou skupinou, která bude určovat módní trendy a životní styl. Zestárne totiž generace, která je zvyklá vydělávat peníze a užívat je. Zároveň jde o generaci, která bude ve vyšším věku v lepší zdravotní kondici, než bývalo běžné dříve.

Jsme svědky pozoruhodného úkazu. Ženské stárnutí totiž bylo dosud vždy v dějinách chápáno úplně opačně. Ženská po padesátce měla péct buchty, starat se o vnoučata a obskakovat manžela, aby jí co nejdéle vydržel a nestala se vdovou.

"Pojem stáří byl vždy obecně chápán jako něco negativního, ale u žen to platilo dvojnásob," říká psychiatrička Tamara Tošnerová, která se zabývá problémy stárnoucích lidí. "Řada přísloví, lidových pověr a pohádek odráží strach ze starých lidí, ale především z osaměle žijících žen. V pohádkách mnoha zemí stařeny končí jako zlověstné čarodějnice podle přísloví: Kam čert nemůže, nastrčí bábu. Negativní stereotyp odrážejí i termíny, jimiž bývaly starší ženy běžně označovány: bába, babizna, fosilie, stará koza," vysvětluje.

Opakem – leč ve výsledku vůči starších ženám stejně hnusným – bývalo jejich vylíčení jako moudrých, laskavých, hodných babiček, jejichž jedinou životní náplní bylo poučování nezbedných vnoučků, což do dokonalosti dovedla Božena Němcová, jejíž babičce bylo v době příchodu na Staré bělidlo padesát pět let.

Svoje odvedli v tomto směru i komunisté. "Dárkem pro ženy měl být od roku 1948 v období budování socialismu brzký odchod do důchodu," upozorňuje Tamara Tošnerová. "Je snad žena se třemi dětmi na prahu důchodu v padesáti čtyřech letech stará a nemocná? Generace lidí ve věku padesát pět let a výše je zdravější, než si myslíme, a dožívá se delšího aktivního věku než předchozí generace."

Autoři:


Nejčtenější

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

Ellen DeGeneresová na People's Choice Awards (Los Angeles, 7. ledna 2015)
Měla jsem deprese a navštěvovala jsem terapeuta, přiznala DeGeneresová

Ellen DeGeneresová (59) patří mezi nejúspěšnější ženy Hollywoodu. Má vlastní televizní show, je šťastně zadaná a nebojí se mluvit o své sexuální orientaci....  celý článek

Gabrielle Unionová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Devětkrát jsem potratila. Dítě pořád chci, říká herečka Unionová

Americká herečka Gabrielle Unionová (44) se s manželem Dwaynem Wadem (36) snaží delší dobu o potomka. Devětkrát podstoupila umělé oplodnění, ale pokaždé...  celý článek

Maďarský guláš z vepřového masa
Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný...  celý článek

Muži tanga milují, ženy jim příliš nefandí. Důvodem je to, že nejsou úplně...
Tanga přestala být sexy. Ženy dávají přednost rafinovanějším střihům

Už žádný diskomfort a „ypsilon“ vykukující zpod lemu džín. Místo toho pohodlí a elegance. Šňůrková tanga nahradily střihy, jenž zadek alespoň trochu zahalují....  celý článek

Další z rubriky

MOJE ROZMARNÉ LÉTO - Luhačovice
V soutěži Moje rozmarné léto jsme rozdali ceny, soutěžícím děkujeme

Celoprázdninová fotosoutěže Moje rozmarné léto skončila. Rozdali jsme ceny v osmi kolech a v hlasování jste vybrali také absolutního vítěze. Je jím Blanka...  celý článek

Kosmetické trendy nepřestávají překvapovat. Jako například v případě umělých...
Chloupky v nose jako nový trend. Blogerky se s nimi chlubí

Krása je relativní pojem. Soudě podle některých blogerek, které se zhlédly v ochlupení. Dávají si chloupky na místo, kde je většina z nás rozhodně mít nechce....  celý článek

Vrásky jsou strašákem pro mnoho žen. Často však zbytečně, protože na ně zabírá...
Omlazující efekt není mýtus. Pleť postaví na nohy kyselina hyaluronová

Stárnutí je přirozený proces, který nezastavíme. Zpomalit ho ovšem můžeme. Kromě správné životosprávy i kosmetikou z řady anti-age. V kolika letech s ní začít...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná
11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná

Trocha řasenky, rtěnky, pudru a najednou si říkáte, že vypadáte i jako člověk. Tak toho zkuste někdy nanést trochu víc, ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.