Břicho bolí a stanovení diagnózy může trvat roky. Ilustrační foto.

Břicho bolí a stanovení diagnózy může trvat roky. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nadýmání a bolesti břicha mohou mít vážnou příčinu

  • 11
Každý někdy zažije nadýmání nebo urputné bolesti břicha. Když jsou ale takové stavy častější, může to znamenat, že člověk trpí takzvaným syndromem podrážděných střev. Jde o dost nepříjemnou nemoc, kterou má desetina Čechů. Jenže zdaleka ne každý o tom ví.

Syndrom podrážděných střev je chronická porucha pohyblivosti střev. Doprovázejí ji různé příznaky - hlavně bolesti břicha, průjmy anebo naopak zácpa.

Podle odborníků nemocí trpí deset až dvanáct procent lidí. Ale nejméně třetina pacientů s příznaky vůbec nejde k lékaři. Většinou se totiž stydí o střevních potížích otevřeně mluvit.

Přitom takové poruchy mohou leckdy ovlivňovat život člověka víc než migrény, astma, deprese nebo dokonce cukrovka.

Ze statistik například vyplývá, že syndrom podrážděných střev je po běžném nachlazení hned druhou nejčastější příčinou pracovních absencí. Pacienti kvůli němu zůstávají doma průměrně 13,4 pracovního dne za rok.

Podstupují také více operací slepého střeva a gynekologických zákroků - kvůli chybným diagnózám.

A to pořád není všechno. Zahraniční výzkumy dokázaly, že má střevní syndrom negativní dopad na pacientův spánek, sexuální život, stravovací návyky a konec konců i trávení volného času.

Co tedy dělat? Pokud máte pocit, že s vašimi střevy není všechno v pořádku, rozhodně se nezdráhejte navštívit doktora. Stanovení správné diagnózy sice může trvat i léta, ale trpělivost se v tomhle případě vyplácí. Existují totiž léky, které vám od syndromu podrážděných střev mohou ulevit.