Za červenáním může být psychika, alergie i nemoc.

Za červenáním může být psychika, alergie i nemoc. | foto: Profimedia.cz

Za nadměrné červenání může psychika, jídlo i hormonální antikoncepce

  • 30
Červenání, rudé tváře či třeba nos trápí velké množství žen a nevyhýbá se ani mužům. Často stačí opravdu málo: nečekané setkání, pochvala či naopak stresová situace a obličej rázem dostává barvu louky vlčích máků v plném květu. Poradíme, co s tím.

Moderní estetická medicína si poradí s vráskami, povislou kůží, pigmentovými skvrnami a samozřejmě i s nadměrným červenáním. To může mít psychologický i čistě fyziologický původ. Mnohdy ovšem jde o kombinaci obojího.

"Důvodem je větší reaktivita cévek, vedoucí k jejich nadměrnému roztažení," říká korektivní dermatoložka Gréta Wohlová z Laserového centra Anděl. Zhoršená kvalita elastických vláken v žilní stěně způsobuje rozšířené žilky, ty ztrácejí přirozenou pružnost. Nestahují se, jak by měly, ale zůstávají neustále rozšířené. A tudíž permanentně viditelné.

Stydlivost i alergie

Psychologická příčina červenání má svůj původ ve zvýšeném krevním tlaku, kdy srdce buší prudčeji v odpovědi na větší produkci adrenalinu. Rudé tváře můžete do určité míry usměrnit cíleným zklidněním dechu a posléze i krevního tlaku. Zhluboka se nadechněte, naplňte plíce na maximum a pak vše vydechněte. Toto jednoduché cvičení opakujte do té doby, než ucítíte celkové uklidnění organismu.

Pokud pociťujete nepřiměřené červenání při jídle, pak může jít o potravinovou intoleranci či dokonce alergii. A vůbec nezáleží na tom, že jste léta jedli danou ingredience bez problémů. Alergie se objevuje i po letech.

Výše zmiňované stavy jsou dočasné: jak rychle přicházejí, tak i odeznívají. Rudé tváře se však mohou postupem času zhoršovat, až přejdou do permanentního stavu. 

Permanentně červená místa na obličeji mají na svědomí poškozené žilky.

"Červenání, tento estetický problém, má nejčastěji genetický původ, zvláště ve spojení s nadměrným sluněním," vysvětluje dermatoložka Yvonne Bergerová z BcD Clinic. "Rozšířené žilky mohou však souviset také například s růžovkou, onemocněním jater či hormonální dysbalancí v důsledku užívání antikoncepce."

Na červenou zelenou

Ze začátku, pokud se objevují jen ojedinělá a ne extrémně výrazná místa, řešení nabízí běžná nabídka v obchodě s profesionálními líčidly. Zde se poohlédněte po zelené korekční bázi či korektoru v zeleném odstínu. Zelená neutralizuje červenou, proto se s ní můžete setkat ve speciálním paletkách korektorů i jako se součástí běžného make-upu. 

Při trvalých červených skvrnách, které se nejčastěji objevují na tvářích, nose a bradě, stojí za to obrátit se na zkušeného korektivního dermatologa či laserovou kliniku. Pokud červenání nemá svůj původ ve zvýšením krevním tlaku či alergii, jsou jeho příčinou poškozená žilní stěna.

Současná medicína a technika si jednoduše poradí i s tímto problémem. Pozor však v případě zmiňované růžovky. "U této choroby dochází také k postupné tvorbě fixních roztažených cévek, teleangiketázií, a k zánětlivým projevům. Kauzální terapie této geneticky dané dispozice cévek neexistuje," říká dermatoložka Wohlová. "Nicméně dnes již dokážeme velice efektivně odstranit již roztažené cévky pomocí cévního laseru."

Laser proti červenání

K těm nejúčinnějším laserům patří tzv. barvivové, uváděné také jako dye laser či V-beam. Jak funguje? Laserový paprsek prochází kůži a je následně pohlcen červeným barvivem uvnitř cévky. Zde dojde k přeměně na teplo, které má za následek zatavení cévky. Postupem času dochází k vstřebání a úplnému vymizení žilky.

Zákrok není bolestivý, pocítíte pouze jemné štípnutí. Pár hodin pro proceduře nikdo nepozná, že jste ji podstoupili. "Po zákroku se většinou může pacient vrátit ke svým aktivitám. Drobné začervenání, ojedinělé modřinky, které vznikají většinou při cíleném použití vyšší energie na větší průměr žilek, je možno překrýt make-upem, jelikož není narušen povrch pokožky," vysvětluje doktorka Bergerová.

Nejpozději do týdne mizí i ty nejdrobnější následky laserového ošetření. Pokud lékař použije silnější laser, nebývají výjimkou opuchlé tváře. V tomto případě stačí ledovat, otok sám za pár dní odezní.

S ohledem na charakter ošetření se připravte na následnou péči v podobě krému s nejvyšším UV filtrem. Pleť po laseru musíte chránit před sluncem, jinak hrozí vznik pigmentových skvrn v ošetřené oblasti a návrat rozšířených žilek.

"Velice důležitá jsou také preventivní opatření, tedy vyhýbat se všemu, co nám tzv. nažene krev do tváří - UV záření, sálavému teplu, alkoholu, horkým nápojům, emočnímu stresu apod.," uzavírá téma doktorka Wohlová.