Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na ženské myšlení nestačil ani Freud

  0:01aktualizováno  0:01
Jeden z nejžádanějších psychologických poradců své doby se podle svědků až do konce života trápil otázkou: Co žena vlastně chce? Nikdy nenalezl odpověď, která by jej samého profesně dostatečně uspokojovala.

Dnes už známe důvod jeho nespokojenosti - chtěl mít odpověď podle mužského způsobu myšlení. Ženy jsou však jiné.

Problém Sigmunda Freuda je proto spíš překvapí: Je to vůbec správně položená otázka? Vždyť moje pocity, praví žena, mohou být za deset minut úplně jiné než teď, možná i opačné! Je na tom něco nenormálního?

Muž chce své jistoty
Muž je tímto uvažováním samozřejmě zmaten. Chce své jistoty. Rád by, aby se vztahy se ženami řídily podobnými principy jako technika fungování automobilového motoru.

Je-li dostatečně nabitá autobaterie, dobrý přívod kvalitního paliva a motor v pořádku, auto prostě nastartuje. V jakémkoliv místě, v jakémkoliv čase. Za normálních teplot vždy. Při minus čtyřiceti stupních Celsia nikdy.

A teď si představte, že do mužova života vstoupí atraktivní žena. Celou mužovu mysl prostoupí silné přání, aby se tato žena stala jeho milenkou. Muž si říká: Chce-li to ta žena, tak přece musí chtít vždy. O půlnoci v baru po tříměsíční známosti stejně jako v devět dopoledne na schůzi v práci - a to pět minut poté, co mě poprvé v životě spatřila.

A nechce-li to ta žena, tak je slušnost nechtít nikdy. Žádné záhadné "nejdříve ne, pak snad, poté dokonce ano". 

Předchozí věty nejsou zase tak velkou nadsázkou. Pravda, muž se od teenagerských let postupně obrousí, otrká - ale tenhle princip v něm kdesi skrytě v hloubi duše zůstává až do smrti.

Jak diskutují chlapi a jak ženy
Představte si, že by Freud řešil svou záhadu v diskusi se samými muži: soustředěně a usilovně by se hledalo jednoznačné řešení. Pokud možno v minimálním čase. Účastníci by nejspíš uvedli několik konkrétních případů svědčících o různých ženských touhách v obdobných situacích.

Tým moudrých diskutérů by byl zmaten: Jak může žena ve stejné situaci dnes a před týdnem reagovat různě a přitom tvrdit, že obě reakce jsou správné? Tady nelze, vážení pánové, učinit jednoznačný závěr! Na co pak celá ta diskuse byla? Jen promarněný, ztracený čas. A pánové by se rozešli s pocitem prohry.

Kdyby Freudovu otázku nanesla v diskusi skupina samých žen, konverzace by svou intenzitou a délkou určitě převýšila debatu mužskou. Příkladů a příhod by bylo vysloveno nepřeberně, v rozhovoru by figurovala řada lidí se svými vztahovými propletenci. Ženy by jedna druhou s velkým zájmem a účastí poslouchaly.

S upřímnými a zřetelně vyjádřenými emocemi by se navzájem chápaly, divily, povzbuzovaly, usmívaly i pohoršovaly a na závěr...

... ne, takhle to nejde napsat. Už slovo "závěr" je typické ženské debatě cizí. Proč vždy něčím konkrétním uzavírat? Lidské osudy přece nejsou matematická rovnice, aby se vždy muselo dojít k jedinému správnému řešení.

Ženy by po určité době zkrátka byly zaujaty něčím jiným - a rozcházely by se pak s pocitem, že si dobře a zajímavě popovídaly. S pocitem výhry.

Autor:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

Ilustrační snímek

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena většinou muže, který bude vůdčí osobností,...

Další z rubriky

Může tetování ovlivnit zdraví? Barvy často obsahují nebezpečné chemikálie

Ilustrační fotografie

Tetování má dnes každý pátý Američan a každý devátý Evropan. U mladých lidí jsou pak čísla ještě vyšší. Stále se však...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....Najdete na iDNES.cz