Ona
Normální je stolice třikrát za den i za týden (Ilustrační fotografie)

Normální je stolice třikrát za den i za týden (Ilustrační fotografie)

Na záchodě nemusíte být každý den aneb největší mýty o vyměšování

  • 68
Stolici byste měli mít každý den. Pokud je vaše frekvence vyměšování menší než pětkrát týdně, trpíte zácpou. Ta je sice nepříjemná, ale jinak pro vaše zdraví neškodná. Představujeme vám největší mýty o vyměšování, které mezi lidmi kolují.

Jde o téma, o kterém se ve slušné společnosti nemluví, a pacienti se o něm obvykle stydí zmínit i před svým lékařem. Přitom jde o velmi důležitý indikátor tělesného zdraví, který se zároveň může stát varovným signálem, že ve vašem těle není něco v pořádku.

Seznamte se proto s největšími mýty, které o vyměšování stále panují:

Mýtus: Pravidelná stolice znamená denní frekvenci.

Vyměšování stolice se obvykle pohybuje mezi frekvencí třikrát denně a třikrát týdně, přičemž kterýkoli z těchto extrémů se může týkat naprosto zdravého člověka. Varovat by vás však měla jakákoli výrazná změna.

Není normální, pokud musíte navštívit toaletu několikrát denně, a doposud jste chodili jednou za dva dny. Odlišná situace je však u lidí trpících syndromem dráždivého tračníku, u nichž může počet stolic i jejich konzistence velmi oscilovat.

Mýtus: Pravidelné klystýry vás bez problémů zbaví zácpy.

O efektech a případných vedlejších účincích dlouhodobého používání klystýrů či laxativ (projímadel) nemají odborníci ještě zcela jasno, protože na toto téma bylo provedeno příliš málo výzkumů, uvádí magazín Healthwise.

Rané studie tvrdily, že dlouhodobé užívání laxativ může způsobovat poškození tlustého střeva. Odborníci se však shodli, že data z těchto výzkumů nebyla dostatečně vypovídající, aby z nich bylo možno vyvozovat obecně platné závěry.

Někteří lékaři přitom preferují používání klystýrů před laxativy z důvodu přirozenější stimulace pohybu střev. Pravidelné používání klystýrů však není v pořádku a pokud potřebujete své trávení podporovat tímto způsobem, měli byste své počínání rozhodně konzultovat s odborníkem.

Mýtus: Pokud jdete na toaletu méně než pětkrát za týden, jde o zácpu

I když lékaři považují za ideální denní frekvenci stolice, ve skutečnosti se tento stav týká méně než poloviny lidí. Studie Oxfordské univerzity provedená letošního roku a zveřejněná v Colon Cleasing & Constipation Resource zkoumala více než dvacet tisíc mužů a žen a zjistila, že devadesát pět procent dospělých vyměšuje třikrát až jednadvacetkrát týdně, takže i stolice třikrát týdně se považuje za normální.

O zácpě se začíná mluvit v případě, že je stolice příliš "tvrdá" a vyprazdňování je spojeno s obtížemi či bolestí, nebo v případě, že k defekaci nedošlo víc než tři dny.

Mimochodem, studie došla k závěru, že vegetariáni mají mnohem častější stolici než lidé, kteří jedí maso. Spolu se zvyšujícím se věkem potom četnost stolice klesá.

Mýtus: Zácpa je sice nepříjemná, ale jinak neškodná

Zácpa je nejen nepříjemnou a obtěžující záležitostí, ale může velmi vážně ohrozit i vaše zdraví. Celá řada studií už dokázala, že mezi chronickou zácpou (potažmo dlouhodobým užíváním laxativ) a rakovinou tlustého střeva existuje souvislost. Jednou z nejznámějších je studie, kterou provedli Jacobs a White a jejíž výsledky byly zveřejněné mimo jiné v magazínu Epidemiology.

Studie se zúčastnilo 424 lidí ve věku třicet až dvaašedesát let. Autoři zjistili, že ti lidé, kteří pravidelně trpí zácpou, jsou mnohem víc ohroženi rakovinou tlustého střeva. Přitom velmi záleží na četnosti, s níž se zácpa objevuje; u osob, které trpí zácpou jednou do měsíce, je riziko o víc než šedesát procent nižší než u těch, kteří trpí zácpou dvakrát za měsíc.

Autoři výzkumu však upozorňují na to, že není jasné, zda riziko rakoviny zvyšuje samotná zácpa nebo dlouhodobé užívání laxativ.

Mýtus: Zdravý jídelníček a pohyb vás před zácpou uchrání

Utěšujete se tím, že pokud budete zdravě jíst, zásobovat tělo dostatkem tekutin a pravidelně cvičit, zácpa, tím méně chronická, se vás týkat nebude? Tak jednoznačné to ovšem není.

Zejména v případě chronické zácpy jsou často na vině psychické faktory, jako je napětí, stres či nezpracovaná traumata. Často se vyskytuje spolu s depresí.

Chronická zácpa je považována za typicky psychosomatickou nemoc, což ovšem neznamená, že může být způsobena pouze psychickou nepohodou. Doprovází často i různá tělesná onemocnění či stavy; typická je například pro sníženou funkci štítné žlázy, nebo pro období těhotenství.

, pro iDNES.cz