Úpal, slunce, vedro, kolaps

Úpal, slunce, vedro, kolaps | foto: Profimedia.cz

Na spáleninu patří studený tmavý čaj

  • 2
Co se stane s kůží, když pobyt na sluníčku přeženeme? Spálí se. To znamená, že buňky pokožky byly poškozeny ultrafialovým zářením, které zabíjí buňky blízké povrchu. A proč spálené místo červená?

ČTĚTE TAKÉ:

Pozor na slunce, může nám i škodit

TEST: Chráníte se dostatečně před sluncem?

Průvodce: Jak se správně opalovat

Desatero správného opalování

Jana Herzogová: Opalování poškozuje kůži

Jak předejít mdlobám a křečím

Tělo se totiž snaží si samo pomoci a na popálení automaticky reaguje snahou opravovat poškozené části těla.

Přivádí tedy zvýšené množství krve do kapilár podkožní vrstvy, aby měly buňky z čeho opravovat poškození způsobená sluncem. Pálivá bolest je vlastně signál do mozku, že je kůže poškozena. Jak nejlépe tělu v regeneraci pomoci?

„Pomáhají chladné obklady ze studeného tmavého čaje a zklidňující přípravky po slunění, které obsahují panthenol,“ radí Miroslava Pelechová, primářka Ústavu lékařské kosmetiky v Praze.

„Klidně je dávejte na kůži vícekrát za večer vždy, když se předchozí vrstva vstřebá,“ dodává. Přípravek dejte do ledničky k zelenině, bude pak příjemně působit i chladivým efektem.

Podle dermatoložky je také dobré vzít si acylpyrin a druhý den se důsledně vyhýbat přímému slunci, zarudlá místa krýt oblečením. Také ve stínu působí UV záření, byť s menší intenzitou. Kromě toho je nutné hodně pít.

V případě, že se kůže nezklidní a bolest hlavy, zvýšená teplota či pocit na zvracení nebo závratě neustupují, je čas na návštěvu lékaře. K dermatologovi je nutné také zajít v případě, že se vytvoří puchýřky.

,