Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na rovnátka se v Plzeňském kraji čeká i víc než rok

  14:00aktualizováno  14:00
Nechat si odborně ošetřit nepravidelnosti chrupu, lidově křivé zuby, je v Plzeňském kraji stále větší problém. Praktických zubních lékařů je méně a méně a nedostatek ortodontistů, tedy zubních lékařů specializovaných na rovnátka, je ještě výraznější.
V Plzeňském kraji je zoufalý nedostatek zubařů. A situace se hned tak nezmění. Ilustrační foto.

V Plzeňském kraji je zoufalý nedostatek zubařů. A situace se hned tak nezmění. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

V Plzeňském kraji připadá jeden takový odborník na více než 28 tisíc obyvatel. Za optimální se přitom považuje dvakrát vyšší počet ortodontistů.

Objednací doby jsou proto velmi dlouhé, často lidé na pomoc čekají až rok. Svou roli hraje i skutečnost, že stále více lidí zajímá u chrupu také estetický dojem.

Přijďte za půl roku
"Na první prohlídku u ortodontisty jsem čekala půl roku. Pak jsem byla na další předběžné vyšetření objednaná za další tři měsíce. Rovnátek bych se dočkala po více než roce, kdy jsem se pro ošetření rozhodla. Snahu o rovný chrup jsem kvůli dlouhé objednací době už vzdala," prohlašuje Barbora Mayerová z Plzně.

"Vzhledem k poptávce po službách ortodontistů je jich v kraji skutečně velice málo. Valná část zubních lékařů je ve věku před důchodem a nových absolventů přibývá pomalu. Studium je totiž dlouhé a náročné," říká ortodontistka z Fakultní nemocnice v Plzni Hana Böhmová.

"Ještě větší problém je to pro lidi z menších měst a obcí. V případě ortodontistů je vzhledem k jejich malému počtu ještě pravděpodobnější, že za nimi musí cestovat na větší vzdálenost. To stojí další peníze," dodává Hana Böhmová.

Chybějí také zubaři
Problém s malým počtem odborníků se ale netýká pouze ortodontistů. Kritický je i nedostatek praktických zubních lékařů. "Většina zubařů je ve věku nad 50 let," říká Zina Sladkovská ze stomatologické komory.

Počet absolventů oboru stomatologie na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni se v posledních dvou letech sice mírně zvýšil, stále se ale počet vystudovaných zubařů  pohybuje jen kolem třiceti ročně.

"Přijali jsme ke studiu přibližně 50 zájemců o zubní lékařství. Z nich většina studium dokončí, ale zda zůstanou pracovat v regionu, to neovlivníme," vysvětluje Libuše Sudová z lékařské fakulty.

Podle slov Hany Böhmové situace v dostupnosti stomatologického ošetření není a ještě dlouhou dobu nebude příznivá.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...Najdete na iDNES.cz