Na rakovinu umíráme zbytečně

  0:01
Když se Čech dozví, že má rakovinu, zemře na ni dříve než jeho soused na Západě. Naděje, že nemocný po stanovení diagnózy přežije pět let, je v průměru až o padesát procent nižší než například v Rakousku či Skandinávii - plyne ze studie Eurocare, zveřejněné minulý týden v Kodani.

Zdejší odborníci přitom tvrdí: Léčba je dobrá, máme vše, co potřebujeme, na vině je špatná prevence. Na nemoc se totiž často přijde pozdě.

Zčásti si za to mohou lidé sami. K lékaři se vydají až ve chvíli, kdy už mají velké potíže. Přitom například lidé po padesátce by si měli každé dva roky nechat udělat test na krvácení ve stolici. "Ale využívá to jen dvacet procent lidí," uvedl praktický lékař Bohumil Seifert.

Problém: lidé i lékaři zanedbávají prevenci
Ale jak přiznává, vina je i na straně lékařů. Ti prevenci rakoviny a pohovorům s pacienty stále nevěnují tolik času, kolik by bylo potřeba. Někteří testy ani nenabízejí.

Stejně tak nedostatečný je v Česku i systém preventivních prohlídek. Teprve loni se například podařilo zavést pravidelné vyšetřování prsů na mamografech.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková nyní slíbila, že do konce roku by chtěla zavést pravidelné prohlídky děložního čípku u žen. "Je trestuhodné, že to dosud nemáme," řekl předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier.

Rakovina: Zabíjí strach a lhostejnost
Rakovina, nejobávanější nemoc Čechů, není sama o sobě ten hlavní zabiják. Selhává prevence. Lékaři se jí plně nevěnují - a lidé sami chodí, až když je pozdě.

Od příštího roku by měly ženy začít postupně chodit na další prohlídky, které by je měly ochránit před rakovinou. Slibuje to ministerstvo zdravotnictví, jež připravuje takzvaný screening nádorů děložního čípku. Pomocí pravidelných testů u gynekologa by ženy zjistily, zda už se jim v těle nerozvíjí zhoubný nádor.

Rakovina je zrádná tím, že v době, kdy bývá nejsnáz léčitelná, o ní člověk neví. "Chystáme i další preventivní prohlídky, například na rakovinu prostaty u mužů," slibuje ministryně Marie Součková.

Má k tomu pádný důvod. Ročně zemře v Česku na rakovinu 28 tisíc lidí. Šance, že po zjištění diagnózy bude člověk žít ještě aspoň pět let, je přitom ve srovnání se západní Evropou nižší: přežívá 46 procent Češek a 32 procent mužů.

V Rakousku, Francii či ve Skandinávii jich je mnohem víc. "Například Seveřani jsou velmi disciplinovaní a chodí na prohlídky," dává příklad předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier.

Strach zabíjí
Studie zachycuje situaci z doby, kdy se ještě nemohl projevit efekt prohlídek zavedených v Česku teprve v posledních dvou letech: vyšetřování prsů na mamografu a testů tlustého střeva.

Ale ani ony se ještě pořádně "nerozběhly". "Když jsme před dvěma roky zavedli pravidelné testy na krvácení do stolice, což může odhalit rakovinu tlustého střeva v době, kdy je zcela léčitelná, přišlo první rok devět tisíc lidí. Dnes už je jich 180 tisíc. Ale pořád je to málo," říká ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková.

Podle údajů praktických lékařů má tento test jen dvacet procent lidí, kteří by jej měli mít. Lidé se nemohou spoléhat na to, že jim lékaři pošlou písemnou pozvánku, neboť se razí trend, že bychom se měli o své zdraví starat sami. Mnozí lidé však k lékaři vůbec nejdou.

A jiným zase lékaři test ani v ordinaci nenabídnou. Na rakovinu tlustého střeva umírá - navzdory pokroku medicíny - stejně lidí jako před čtyřiceti lety. Podobně do nemocnic stále přicházejí ženy ve stadiu, kdy jim už kvůli nádoru mokvá prs.

S rakovinou pohlavních orgánů je to podobné: "Mívám tu pacientky, jež nebyly u gynekologa deset let," říká Jaroslav Feyreisl z Ústavu péče pro matku a dítě v Praze-Podolí.

"Je to tu pořád jako Damoklův meč, že rakovina rovná se smrt. Přitom v raném stadiu je vyléčitelná," uvedl ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Rostislav Vyzula. Ani zavedené testy však nejsou stoprocentně spolehlivé. "Lékař by si měl s pacienty promluvit, a pokud zjistí, že je riziko třeba v rodině, měl by udělat podrobnější vyšetření," uvedl Vyzula.

Chybují v testech
A je tu ještě jeden problém. "Lékaři mají dostupnou techniku. Ale když si někdo koupí laboratorní přístroj a neumí správně odečíst výsledky, nadělá víc škody než užitku," uvedl profesor Dienstbier.

To se projevuje u vyšetření čípku: mnozí gynekologové je dělají už dnes, ale odebrané vzorky testuje kdekterá laboratoř. "Výsledky jsou pak leckdy zcela mylné," upozornil docent Vyzula z Masarykova ústavu. Než proto ministerstvo spustí celý projekt, bude podle něho vybráno jen několik laboratoří, které budou smět testy dělat.

Měla rakovinu prsu. A řekl jí to až ortoped

Dana Hybšová objevila bulku v prsu před třinácti lety. Respektive, přišel na ni její přítel. Z dnešního pohledu už bylo hodně pozdě: bulka měla pět krát čtyři centimetry.

"Maminka přitom na rakovinu zemřela. Ale já si nechtěla připustit, že mě to taky potká," vzpomíná Dana Hybšová, která dnes vede Klub ŽAP neboli Klub žen po ablaci (odstranění) prsu.

Přítel ji tehdy okamžitě poslal k lékaři. "Ten mi dosti nešetrným způsobem řekl, že prs musí - pro jistotu - celý dolů, ať chci nebo ne," vzpomíná Dana Hybšová. Prs byl tedy, jak říká, "sejmut."

Avšak o tom, že v něm byl skutečně nádor, se dozvěděla až od nemocničního ortopeda. "Byl to přítel mého syna. Syn jej poprosil, aby zjistil, co je se mnou a vše mi vysvětlil." Od svých lékařů se nedozvěděla nic.

"Po operaci mi řekli jen to, že budu muset chodit ještě na ozařování. Ale za celý týden nepřišel nikdo, kdo by mi řekl, co konkrétně mě čeká a co to bude pro mě znamenat," konstatuje žena.

Ačkoli ji hodně podporoval syn i přítel, cítila potřebu mluvit s někým, kdo je na tom stejně jako ona. Od kamarádky se dozvěděla o Lize proti rakovině a začala tam chodit.

"Když se nás tam sešlo přes dvacet, založily jsme si vlastní spolek, abychom - tím, že normálně žijeme dodávaly trochu elánu stejně nemocným ženám," uvedla Dana Hybšová. Je to prý vždycky šok, ať je žena sebesilnější. "Když přijde o prs, přijde o kus ženství. Šedesát procent jich je na dně," dodává.

Léčba je už dnes naštěstí mnohem šetrnější. Prs se už "jen pro jistotu" neodebírá. "O důvod víc, proč chodit včas. Ženy se té diagnózy bojí, ale hlavně kvůli sobě by to měly překonat," říká žena, jež jako jedna z mnoha přežila.

  • Nejčtenější

Jak poznat černý kašel

9. listopadu 2013,  aktualizováno  15.3 11:04

Záchvaty kokrhavého, zajíkavého kašle, které mohou trvat až půl roku. Mnohdy je nemoc spojena se...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

13. března 2024  21:50

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Zdeňka: Chci se stát otcem, moje žena je proti. Kamarádka nabízí řešení

18. března 2024

Vždycky když slyším o tom, jak si ženy stěžují na muže, kteří nechtějí mít děti, tak se musím...

Zhubla 35 kilogramů. Připadám si teď mladší a plná energie, říká Petra

12. března 2024

Petra vyzkoušela spoustu diet. Dokonce docházela i za výživovým poradcem, ale zhubla jen částečně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Orgasmus zažijete i při sportu a další zajímavosti ze světa ženského vyvrcholení

14. března 2024

V sexuálním životě sice orgasmus nemusí hrát hlavní roli, ovšem jestli něco vede ke šťastnému...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Muffiny z velikonoční nádivky

Muffiny z velikonoční nádivky
Recept

Střední

60 min

Upečte letos na Velikonoce místo klasické nádivky tyto slané muffiny.

Jehněčí hřbet s kroupami

Jehněčí hřbet s kroupami
Recept

Střední

60 min

Máte rádi jehněčí maso? Pokud ano, vyzkoušejte recept na jehněčí hřebínky.

Pošírovaná vejce s játry na víně a bramborovou omáčkou

Pošírovaná vejce s játry na víně a bramborovou omáčkou
Recept

Lehké

35 min

Snadný a velmi chutný recept na játra v bramborové omáčce.

Jarní polévka s bylinkovým svítkem

Jarní polévka s bylinkovým svítkem
Recept

Střední

60 min

Báječný vývar plný zeleniny s nadýchanou palačinkou určitě vyzkoušejte. Nakopne vás.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...