Doktor, lékař, nemocnice, operace

Doktor, lékař, nemocnice, operace - Lékař, nemocnice - ilustrační foto | foto: MF DNES

Na rakovinu umírá stále méně lidí

  • 14
Na rakovinu umírá v Česku méně lidí. Dobrá zpráva přišla z brněnského Masarykova onkologického ústavu. "Úmrtnost na rakovinu klesá nebo zůstává stejná. Každopádně se nezvyšuje," řekl onkolog Jan Žaloudík.

ČTĚTE TAKÉ:
Rakovina u nás zabíjí víc než jinde
Třetina Čechů onemocní rakovinou

Žaloudík je náměstkem Masarykova onkologického ústavu a děkanem Lékařské fakulty brněnské Masarykovy univerzity.

Rakovinou sice v Česku onemocní každý rok více lidí, ale souvisí to s tím, jak se prodlužuje lidský věk.

"Pokud budeme žít do sto dvaceti let, pravděpodobně na rakovinu umřeme všichni. Výskyt nádorů roste s věkem a na něco se umřít musí," dodal Žaloudík.

Rozhodujícím ukazatelem pro úspěšnost onkologické léčby v České republice však zůstává číslo, jak často se rakovina objeví u lidí v produktivním věku a jak často se na ni umírá. A právě tato čísla podle děkana Jana Žaloudíka vykazují setrvalý nebo sestupný trend.

Výskyt nejčastějšího zhoubného nádoru plic mezi lidmi produktivního věku už od roku 1996 klesá, stejně tak i úmrtnost.

Čísla jsou však stále vysoká. Údaje za rok 2002 říkají, že na onkologii skončilo s diagnózou rakoviny plic devětapadesát pacientů na sto tisíc lidí. Vyléčených však odešlo pouze sedm.

"Ani přes vysoké náklady se preventivní zákroky nepodařily. Ve čtvrtém stadiu rakoviny už pacienta nevyléčíme," řekl onkolog Žaloudík.

Pokles vykazují i gynekologické nádory, rakovina slinivky břišní, jater nebo žlučových cest. Také přes velký nárůst případů klesá od roku 1997 výskyt rakoviny konečníku.

Vše o rakovině konečníku a tlustého střeva najdete ZDE

Jiné srovnání nabízejí například případy rakoviny kůže. "Ačkoliv narůstá počet odhalených případů, úmrtnost zůstává stejná. Lékaři častěji zachytí nemoc v raném stadiu a snáze ji vyléčí," objasnil onkolog.

Čísla a grafy popisující výskyt rakoviny a úmrtnost mezi Čechy jsou všem k dispozici na internetové adrese www.cba.muni.cz/svod.

"Je to databáze 1,2 milionu případů, které Národní onkologický registr shromáždil od roku 1977. Jako první v celé Evropě jsme se rozhodli data zveřejnit," řekl Jan Žaloudík za Českou onkologickou společnost.

I přes nesporné úspěchy v léčbě rakoviny a přes pokles úmrtnosti je u nás úmrtnost na onkologická onemocnění stále poměrně vysoká.

Z čerstvé studie švédských vědců z univerzity Karolinsky Institutet vyplývá, že pacienti u nás mají kvůli horší přístupnosti k nejnovějším lékům menší šanci na vyléčení.

Pět let po léčbě v Česku totiž přežívá jen 47 procent lidí. Zato v sousedním Rakousku je to 61 procent lidí, stejně jako ve Francii. Výzkum srovnával čtyři desítky evropských zemí, Česko skončilo na 34. místě.