Na pleš si posvítí laser

- Ve většině případů zůstává jedinou možností, jak se opět pyšnit vlasy, jejich transplantace. Vedle klasické metody, která se neobejde bez skalpelu, používají nyní lékaři na nejmoderněji vybavených pracovištích už i speciální laserový nástavec. Výhody této čerstvé americké novinky spočívají především v přesnosti a šetrnosti přípravy osazované plochy hlavy.

 Zatímco skalpel vytvářel podélné zářezy, které krvácely, laserový paprsek pouze odpaří tkáň v místě dopadu, aniž by poškodil bezprostřední okolí. Vlasové "sazeničky" se získávají převážně z týlní oblasti odběrem kožního štěpu, po kterém zůstane nenápadná skrytá jizva. Právě zde totiž většinou bývají vlasy nejkvalitnější i v případě alopecie. Odebraná kůže s vlasovým porostem se rozdělí na jednotlivé drobné štěpy podle velikosti místa, které má být ošetřeno.
"Díky laserové metodě můžeme teď štěpy sázet pravidelněji a hustěji," konstatuje plastický chirurg Tomáš Doležal z pražského Ústavu lékařské kosmetiky. "Vyrůstají také v přirozeném úhlu, aniž by připomínaly viditelně izolované trsy na hlavách dětských panenek. I následné hojení transplantované oblasti je rychlejší a méně bolestivé."
Konečný výsledek je srovnatelný s původní vlasovou výbavou. Transplantované vlasy normálně rostou, dají se mýt, stříhat, a dokonce se mohou i barvit. Stejným způsobem je lze později dosazovat do dalších oblastí, které začínají řídnout. Cena transplantace se pohybuje v rozpětí mezi 25-35 tisíci Kč podle rozsahu ošetřené plochy.

Vlasy, velká neznámá
Ať už se jim říká chlupy, vousy nebo řasy, vyskytují se téměř všude na lidském těle s výjimkou dlaní a chodidel. Kdo by si otevřel příslušnou kapitolu některé učené knihy, dozvěděl by se, že vlasy trčí z kůže šikmo ve skupinách po třech, jsou uspořádány v proudech a končí víry. Ženám rostou pomaleji a méně hustě než mužům. Rychlost růstu brzdí i přibývající věk. Naopak rychleji rostou lidem v teplých krajích, v našich klimatických poměrech pak na jaře a v létě. Světlé vlasy jsou zpravidla jemnější a hustší než tmavé. Navzdory skálopevnému přesvědčení našich babiček vlasy vlivem častého stříhání nebo holení nehoustnou. Příroda však byla v něčem přece jen spravedlivá: zařídila, aby lidé s hustou kšticí denně ztratili o trochu víc vlasů než ti, kteří jich mnoho nemají.

Co Švejk určitě nevěděl
Celkový počet vlasů                      100 000
Hustota vlasů                            200/cm2
Průměr vlasového stvolu                  0,1 mm
Měsíční přírůstek vlasu                  1,0 cm
Denní přírůstek vlasu                    0,2 až 0,3 mm
Průměrná "délka života" vlasu            2 až 6 let
Normální výpad za 24 hodin               40 až 90 vlasů
Hustota na 1cm2 - temeno                 170 až 320
                - nad čelem              120 až 250
Nárůst do délky 1,5 m                    10 až 12 let
Pramen: Remedia Populi


S čím počítat

Před transplantací
- Nejméně čtyři týdny nebudete smět užívat léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, která ovlivňuje srážlivost krve. Nadměrné krvácení ranek může totiž ovlivnit výsledek zákroku.

Po transplantaci
- operační sál opustíte s obvazem na hlavě, s nímž se rozloučíte až po třech dnech stejně tak jako s mírným otokem v oblasti čela
- každý den si budete muset hlavu umývat
- transplantované vlasy začnou růst zpravidla až tři měsíce po zákroku

Zdravý vlas připomíná v elektronovém mikroskopu neporušené ocelové lano. U průměrné mužské kštice by vlasy na sebe navazující měřily asi 1,5 kilometru, tedy dejme tomu od Národního divadla k Prašné bráně.