Doporučujeme

Na Olympiádě bude klokan na všechny způsoby

Na letních olympijských hrách v australském Sydney bude na jídelních lístkách dominovat maso - pro Australany nejslavnějšího symbolu - klokana. Jak uvádí agentura Reuters, klokaní speciality se budou během her vyjímat na jídelníčcích očekávaných 110.000 návštěvníků.
Zatímco jídla obsahující maso pštrosů emu nebo krokodýlů se rovněž objeví na talířích návštěvníků bažících po něčem exotickém, klokani jsou v čele pomyslného žebříčku.
Již měsíce před zářijovými hrami si Fine Dining Restaurant na hlavním tiskovém ústředí v olympijské vesnici objednal mohutné zásoby klokaního masa, aby uspokojil i ty největší jedlíky.

Přidružená restaurace v centru Sydney již vykrmuje předsunutý kontingent novinářů z celého světa. "Specializujeme se na domorodé pokrmy, tato jídla již vaříme osm a půl roku," řekla šéfka Fine Dining Restaurantu Jennice Kershová. Už jen počet pracovníků zahraničních sdělovacích prostředků bude stačit k tomu, aby klokaní maso šlo rychle na odbyt.
Australská turistická komise odhaduje, že by jich mělo být během her 17.000.
Klokaní maso v podobě grilovaných medailonků nahrazující kuřecí maso ve speciálním salátu a la caesar a vlastně všechny možné jeho variace budou nejvíce žádané.
"Klokaní je nejpopulárnějším pokrmem, který máme," řekl Kershová. Podle ní zástupci mezinárodních agentur restauraci ve městě již nehlášeně navštívili, aby okusili domorodé jídlo a nasáli australskou kulturu.

Údaje o vývozu ukazují, že klokaní maso jde na dračku i v zámoří. Ale podobně jako byl prorok zavržen ve své vlastní zemi, Australané nad klokaním masem v minulosti ohrnovali nos. Ovšem zdá se, že nastala změna. "Australané je začínají jíst víc, než byli zvyklí. Je velmi chutné a ne tak tvrdé. Začalo být přijatelné," podotkla Kershová.

Vývoz klokaního masa prudce vzrostl; od roku 1996 do loňského roku se téměř zdvojnásobil na necelých 4000 tun. Největším odbytištěm je Evropa a nejvýznamnější samostatný odbytový trh se nachází v Jihoafrické republice, kam se dovezlo za necelý rok 912 tun masa, kterého se využívá hlavně k výrobě uzenin nebo k sušení. Klokaní maso tam je považováno za levné a zdravé jídlo. Jižní Afrika tradičně dovážela hovězí a skopové, aby doplnila vlastní masový průmysl. S růstem měst a snižujícími se možnostmi
lovu však poptávka začala stoupat. Mezi dalšími dovozci klokaního masa je Nizozemsko, které v letech 1998/1999 dovezlo 597 tun masa, aby je znovu distribuovalo v dalších západoevropských zemí. Významnými dovozci jsou také Česká republika se 428 tunami a Bulharsko s 389 tunami dováženého klokaního masa.
Loňská krize s dioxiny v potravinách v Belgii podnítila poptávku po klokaním mase i v této zemi, kam Austrálie vyvezla 268 tun. Lidská spotřeba masa, využívaného tradičně jako krmivo pro domácí zvířata, se v posledním desetiletí prakticky zpadesátinásobila.
"Je to zdravý produkt s méně než dvěma procenty tuku a s vysokým obsahem proteinu," řekl John Kelly ze Sdružení klokaního průmyslu. "Není vůbec chemicky zpracováváno a díky tomu nabývá na důležitosti".

Dokonce i malé státečky v jižním Tichomoří začaly vnímat klokany jako zpestření jídelníčku. Vanuatu, zemička o zhruba 170.000 obyvatelích, dovezla loni 16 kilogramů klokaního masa, ale hlavně proto, aby se dostalo na talíře zvědavých turistů.
Obchod s klokaní kůží se také vzpamatovává z módního trendu ochrany divočiny. Zájem projevují především Itálie, Španělsko a Čína. "Silný klokaní kožíšek se využívá k výrobě prvotřídní sportovní obuvi. Góly nasázené ve fotbale světové třídy, jsou kopány v klokaní kůži," dodal Kelly, podle kterého klokaní kožešiny využívá většina světově známých firem na výrobu sportovních potřeb.

  • Vybrali jsme pro Vás