Muži, které bije jejich žena, se většinou stydí požádat o pomoc. Ilustrační foto

Muži, které bije jejich žena, se většinou stydí požádat o pomoc. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na obličeji mu zůstaly jizvy od manželčiných podpatků

  • 65
Manželka ho osm let surově bila. Na obličeji mu potom jako důkazy ženiny "lásky" zůstávaly jizvy od podpatků dámských lodiček. Po útocích si brával dovolenou, aby své potíže před kolegy v práci skryl.

Styděl se. Několikrát chtěl utéct, ale dlouho odejít nedokázal kvůli dětem. Jednoho dne už to nevydržel, a když se na něj rozlícená manželka znovu vrhla, utekl. Neřešil majetek, neřešil děti.

Prostě zmizel a s rodinou se přestal stýkat.

"Na otázku, proč situaci nechal dojít tak daleko nebo proč se neporadil s odborníkem, řekl, že na to neměl sílu. Prý toužil jen po klidu," popisuje příběh jednoho z týraných mužů Marie Šusterová z pražského intervenčního centra, které mimo jiné pomáhá obětem domácího násilí a spadá pod Centrum sociálních služeb Praha.

Ačkoliv podle pracovníků centra počet mužů i žen, kteří u nich hledají pomoc, stále roste, ženská jména se ve statistikách osob vykázaných z bytů neobjevují téměř vůbec.

Muži se stydí žádat o pomoc

"Za první letošní pololetí byla v Praze z bytu vykázána jedna žena. Mužů policisté naproti tomu vykázali dvacet devět," říká ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Důvody tohoto nepoměru jsou dva. Zaprvé: muži bývají agresivní na ženy častěji než ženy na muže. Zadruhé: málokterý muž ochotně přizná, že jej žena bije. "Pokud muži nenajdou odvahu vzepřít se, zůstanou tyto případy skryté i nadále," mluví ze svých zkušeností Šusterová.

Častými oběťmi mezi muži bývají ti, kteří z osamělosti otevřou dveře do svého bytu i ženě, již téměř neznají. Ze zdánlivě milující osoby se náhle vyklube parazit a oklamaný muž neví, jak dál.

"Muži se někdy chovají velmi důvěřivě. Neznámou ženu, která s nimi v parku prohodí pár slov, jsou schopni v krátké době přivést do své domácnosti," popisuje Šusterová.

Typickým příkladem toho byl i jediný ve statistikách zaznamenaný letošní případ, kdy policisté z pražského bytu vykázali ženu. Osamělý muž, který svou přítelkyni přihlásil do bytu sotva po měsíční známosti. Vše šlo dobře do doby, než žena muži začala brát peníze, fackovat ho a vyhrožovat mu.

"Říkala mu, že ho umístí do léčebny. Muž jí uvěřil. Bál se, že žena své hrozby splní a připraví ho i o byt," pokračovala Šusterová.

Podle psychologa Michala Petra z manželské poradny ve Šromově ulici na Černém Mostě mají týraní muži navíc své specifické rysy. "Bývají submisivní, často měli silnou matku, které se museli přizpůsobit. Někdy pak potřebují ženu, která je bude řídit a ovládat," vysvětlil Petr.

Loni policisté vykázali z domu jednu ženu

Agrese žen se přitom neobrací jen proti mužům, ale také proti ostatním členům rodiny. Například v roce 2007 policisté vykázali z bytu mladou ženu, která týrala svou babičku.

Vykázání
z bytu

První pololetí roku 2009
Celkem 30
Muži 29
Ženy 1

Rok 2008
Celkem 34
Muži 33
Ženy 1

Rok 2007
Celkem 59
Muži 57
Ženy 2

Organizace, které pomáhají Interven. cent. tel. 281 911 883
ROSA, o. s. 241 432 466,
Acorus 283 892 772,
Dona Linka 251 511 313,
Bílý kruh bezp. 257 317 100, SOS centrum 222 514 040

Počet žen, kterým policisté nařídí opustit byt, se v Praze ročně pohybuje v řádu jednotek. V roce 2007 muselo společnou domácnost opustit celkem devětapadesát lidí, z toho jen dvě ženy. O rok později policie z bytů vykázala čtyřiatřicet lidí, z toho jednu ženu.

Podle pracovníků Intervenčního centra navíc chybějí policisté se zkušenostmi. Pravomoc vykázat z bytu agresivní osobu mají všichni - i nováčci. Ti nezkušení se někdy bojí udělat radikální krok.

Podle policie je však lidí, kteří jsou obětem domácího násilí schopni pomoci, dost. "Policisté nechybějí. Navíc spolupracují s kriminalisty v dosahu, kteří mohou i přijet, je-li třeba," podotkl ředitel pražských policistů Martin Červíček.

Zkušení policisté však přesto nejsou po Praze rozloženi rovnoměrně, což dokládají statistická čísla. "Policisté z Prahy 3, 8 a 9 za první letošní pololetí vykázali z bytů dvacet lidí, což je více než z ostatních sedmi městských částí dohromady," podotkla Marie Šusterová z Intervenčního centra.

Možnost vykázat agresivní členy rodiny ze společných domácností mají policisté od začátku roku 2007. Od letošního ledna už vykázaný násilník nesmí oběť ani kontaktovat, a to minimálně deset dnů. Soud pak může postupně rozhodovat o prodlužování doby vykázání i zákazu kontaktu až na jeden rok.