Ona
Nemocné trápí choroby horních cest dýchacích, nejvíce jich je v Brně. Ilustrační foto

Nemocné trápí choroby horních cest dýchacích, nejvíce jich je v Brně. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na jižní Moravě vypukla epidemie viróz

  • 13
Rýma, kašel a zvýšená teplota trápí na jihu Moravy v současné době tolik lidí, že odborníci mluví o epidemii. "Na sto tisíc lidí připadá 2300 nemocných, hranice epidemie je dva tisíce," vysvětlila Renata Vaverková z krajské hygienické stanice v Brně.

Zprávy o vysokém počtu nachlazených hlásí hygienikům praktičtí lékaři z celého kraje. Jih Moravy zasáhla vlna lehčích viróz, kterých v posledním týdnu prudce přibylo především mezi mládeží a dospělými.

"Původci onemocnění jsou nechřipkové respirační viry. Způsobují obvykle nemoci horních cest dýchacích, ale neprovází je příliš vysoká teplota. Případná horečka netrvá dlouho," popsala Vaverková.

Nejvíce nemocných je podle údajů hygieniků především v Brně a okolí. "Je to dáno větší koncentrací lidí, infekce se potom mnohem rychleji šíří," dodala epidemioložka Vaverková s tím, že zatím není možné předpovědět, jak dlouho epidemie potrvá.

Nemocnice se plní, školy vyprazdňují
Na jižní Moravě je nejen více nemocných, než bývá v tomto období obvyklé, ale počet nemocných na 100 tisíc obyvatel je také vyšší, než je celorepublikový průměr.

Zvýšený počet přijatých pacientů už zaznamenala Fakultní nemocnice v Brně. "Jde především o plicní oddělení a pacienty s chronickým onemocněním. Právě pro ně může být i lehčí forma virózy nebezpečná. Pozor by na sebe měli však dávat i starší lidé a kardiaci, mezi ohrožené skupiny patří také malé děti, i když infekce samozřejmě hrozí všem, kdo se pohybují mezi lidmi," shrnula mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová.

Přestože školám zatím nehrozí takzvané chřipkové prázdniny, ředitelé základních škol se shodují, že hodně nemocných je mezi žáky prvních a druhých tříd. "Učitelský sbor naštěstí epidemie nezasáhla, jsou nemocní pouze dva, to je běžný průměr," poznamenal Leopold Trněný, ředitel základní školy Antonínská v Brně.

Příchod epidemie podle odborníků způsobila především nízká nemocnost v loňském roce, kdy se množství nemocných nepřiblížilo hranici epidemie. "U těchto onemocnění se vytváří jen krátkodobá imunita. Ta vzniká právě po prodělání infekce. Kdo například v loňském roce vůbec neonemocněl, je teď k viróze náchylnější," vysvětlila Renata Vaverková.

Respirační onemocnění, která sužují tisíce Jihomoravanů, se navíc rychle přenášejí - především vzduchem a dotykem.

,