„Na cigarety mě přešla chuť“

  9:43aktualizováno  9:43
Už tři zdravotní pojišťovny budou kuřákům přispívat na léky a přípravky proti jejich závislosti.
Podle dosavadních studií se zdá, že vareniklin by mohl úspěšnost léčby kuřáků až ztrojnásobit.

Podle dosavadních studií se zdá, že vareniklin by mohl úspěšnost léčby kuřáků až ztrojnásobit.

Jednoho dne si řekla dost. Dávat skoro dva tisíce měsíčně za něco, co škodí zdraví, připadalo sedmapadesátileté Marii Žížalové příliš. Kouřila ostatně třicet let.

"U mě byl trochu problém, že jsem nepociťovala žádné zdravotní potíže. Žádné zadýchávání do schodů ani kašel po probuzení mě netrápily," říká Marie Žížalová. Přesto se v polovině letošního září rozhodla dát cigaretám sbohem. Pomocí nového léku na trhu - Champixu. Od ledna budou i na tento lék proti kouření svým klientům přispívat už tři zdravotní pojišťovny. Jaké s ním mají odnaučení kuřáci zkušenosti?

"Už dříve jsem chtěla přestat a vyzkoušela jsem snad všechno: náplasti, žvýkačky, inhalátory. Chvilku to vždycky fungovalo," vypráví Žížalová. Chuť na cigarety se však nikdy nevytratila, naopak se stupňovala.

"Teď s novým lékem je to jiné. Chuť zapálit si pořád zůstává, ale není to takové to nutkání, že si prostě musím zapálit. Dá se to vydržet," popisuje svůj boj se závislostí.

Musela však přeorganizovat svůj den. Dlouhé roky měla s ranní pohodou spojenou kávu a cigaretu. Když se rozhodla přestat s kouřením, musela se vzdát i oblíbené kávy.

Nepříjemné vedlejší účinky
Pětačtyřicetiletý Vladimír z Brna se na rozdíl od Marie Žížalové rozhodl s kouřením přestat kvůli zdraví. "Mám sedavé zaměstnání, a když jsem byl začátkem roku na prohlídce, lékař mě varoval, že bych se sebou měl něco dělat. Naměřili mi hodně cholesterolu," říká Vladimír.

Začal sportovat, konkrétně se vrhl na squash, velmi rychlý a náročný sport. "A zjistil jsem, že to na rozdíl od kolegy, který nekouří, neudýchám," konstatuje úředník.

Přečetl si na internetu o všech přípravcích proti své závislosti. Antidepresiva, žvýkačky a náplasti zavrhl. S champixem začal v dubnu, po čtrnácti dnech užívání ho chuť na nikotin přešla. "Nebylo to úplně ideální. První dny mi bylo hrozně špatně od žaludku. Říkal jsem si, jak to asi přežiju," vzpomíná Vladimír.

"Ano, to je vedlejší účinek vareniklinu, látky, kterou lék Champix obsahuje. Po několika týdnech však nevolnost zmizí," říká specialistka na odvykání kouření Eva Králíková.

Vareniklin se v mozku váže přesně na ty receptory, které normálně obsadí nikotin z cigaret. Když už jsou nasycené, nemá kuřák důvod si zapálit. Většinou to při léčbě dělá spíš z psychologických důvodů, než že by ho k tomu něco nutilo.

Podle dosavadních studií se zdá, že vareniklin by mohl úspěšnost léčby kuřáků až ztrojnásobit, zejména při dlouhodobém podávání. "Šestiměsíční užívání champixu vedlo u 44 procent k trvalé abstinenci po roce," říká Eva Králíková.

Autoři:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

Život první dámy Zemanové: otec v uranovém lágru, její dceři hrozil únos

Svatba předsedy ČSSD Miloše Zemana s Ivanou Bednarčíkovou proběhla na...

Ze všech polistopadových prvních dam je Ivana Zemanová ta nejméně viditelná. Neměla snadný život. Její otec si coby...

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Kamarádi Drahomíra a Tomáš před proměnou

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za sebou bolavé životní kopance, a tak se...

Další z rubriky

Přechodem trpí obě pohlaví, muži to však mají složitější

Ilustrační fotografie

Zatímco menopauza je známá věc, andropauza je stále tak trochu tajemstvím. Ženský přechod je jasně identifikovatelný...

Kardiolog: Nemoci srdce u dětí způsobuje i přehnaná sportovní zátěž

Kardiolog Jiří Hostaša

Onemocnění srdce netrápí jen dospělé, ale přibývá i nemocných dětí. Může za to obezita, ale i přílišné zatížení srdce...

Mýty o alkoholismu: závislý patří do léčebny a poznáte ho na první pohled

Ilustrační fotografie

Češi patří mezi největší pijáky alkoholu nejen v Evropě, ale i ve světě. Většinou však potíže se závislostí zlehčují, a...

Najdete na iDNES.cz