Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mýty o vašem metabolismu: zpomalí ho vynechání snídaně a zrychlí cvičení

  • 117
Když vynecháte snídani, začnete přibírat. Musíte jíst každé tři hodiny, jinak se váš metabolismus zpomalí. Ideální je pro zrychlení metabolismu bikram jóga. Seznamte se s největšími mýty a polopravdami, které o metabolismu stále kolují.

Hubnutí, formování postavy a vůbec boj s přebytečnými kilogramy je vděčným evergreenem. Vzhledem k tomu, že podle údajů Státního zdravotního ústavu se obezita týká každé čtvrté ženy a dvaadvaceti procent mužů, přičemž s nadváhou bojuje každý druhý Čech ve středním věku, jde o téma, které bude stále více aktuální.

I když média chrlí záplavu článků ohledně všeho, co se hubnutí týká, stále přežívá spousta mýtů, fám a polopravd. Tady jsou ty největší o metabolismu:

Mýtus: Vynecháním snídaně si zpomalíte metabolismus

Slýchali jste to řadu let, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Pokud ji vynecháte, zpomalí se vám metabolismus a nadměrné kilogramy se na vás budou lepit jako zjednané. Dietáři celého světa tak snídali gigantické snídaně složené z míchaných vajec, toustů, slaniny a pomerančového džusu v naději, že když tělu dodají hned na začátku dne pořádnou dávku kalorií, přes den už budou živi prakticky jen ze vzduchu a jejich tělo se bude dožadovat už jen minima potravin.

Jenže se ukazuje, že je nejspíš všechno jinak a pravidelná snídaně nemá na metabolismus nebo hubnutí prakticky žádný vliv.

Autoři výzkumu provedeného v roce 2014 rozdělili respondenty, kteří se snažili zhubnout, na dvě skupiny. Jedna z nich pravidelně snídala, zatímco druhá skupina snídaně vynechávala. Po šestnácti týdnech zkontrolovali autoři výzkumu úbytek váhy a zjistili, že nebyl žádný rozdíl mezi úbytkem váhy snídajících a nesnídajících.

Odborníci zdůrazňují, že kvalitní snídaně má spoustu zdravotních přínosů (od snižování hladiny cholesterolu, přes úpravu krevního tlaku, až po pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví), ale neočekávejte od ní pomoc při shazování kilogramů.

Mýtus: Pokud nejíte každé tři hodiny, metabolismus se zpomalí

Další oblíbený mýtus praví, že pokud nebudete jíst každé tři hodiny, váš metabolismus se bude zpomalovat a vy budete mít stále větší a větší potíže s hubnutím. Zapřísáhlí dietáři si tak řídili budík, aby náhodou nepromeškali magický tříhodinový interval a jejich metabolismus se tak nezadrhl. I toto tvrzení se však považuje už za vyvrácené.

Podle odborníků je mnohem podstatnější celkový příjem kalorií, které za den zkonzumujete, a propagovaný tříhodinový interval je z hlediska metabolismu a hubnutí naprosto podružný. Jednak je problém ve velikosti porcí, protože lidé se často mylně domnívají, že mohou sníst pětkrát až šestkrát denně stejně velkou porci, jako když jedí pouze třikrát denně.

Celkový příjem kalorií je pak samozřejmě mnohem vyšší a o hubnoucím efektu nelze mluvit. Kromě toho studie zveřejněná v British Journal of Nutrition dokázala, že úbytek váhy u lidí, kteří jedí po třech hodinách, a těmi, kteří jedí jen třikrát denně, se nijak nelišil (pokud zkonzumovali denně stejné množství kalorií). Mnohem důležitější než jídlo po třech hodinách je jeho celkové množství a hlavně složení jídelníčku.

Mýtus: Jojo efektem si zničíte metabolismus

Nikdo nepochybuje o tom, že držení nesmyslně drastických diet a následný jojo efekt, kdy se vám pracně shozené kilogramy vrátí zpět, jsou obrovskou zátěží pro vaše zdraví a nesou s sebou spoustu negativ i rizik. I přes obecné přesvědčení však nemá jojo efekt vliv na váš metabolismus a neovlivňuje schopnost těla spalovat kalorie.

Při výzkumu z roku 2013 zkoumali vědci průběh hubnutí u lidí, kteří už absolvovali několik diet s následným jojo efektem, a těmi, kteří nikdy dietu nedrželi a jojo efekt tudíž neabsolvovali. Zjistili, že mezi jednotlivými skupinami nebyl v hubnutí, ztrátě tělesného tuku a nabíráním svalové hmoty žádný rozdíl.

Podle autorů výzkumu hubnou lidé s jojo efektem hůře pouze kvůli ztrátě motivace, protože už tolikrát zhubli a tolikrát nabrali kilogramy zpátky, že se mnohem dřív vzdávají a vlastně ani sami sobě nevěří, že by to mohli skutečně dokázat.

Mýtus: Cvičení vám zrychlí metabolismus

Pokud cvičíte pouze v naději, že si zrychlíte metabolismus a budete pak moci bez následků konzumovat kila čokolády a chipsů, máme pro vás špatnou zprávu. Přesvědčení, že vám sportování zrychlí metabolismus, je bohužel dalším z omylů, které byly vyvráceny.

Autoři výzkumu, jehož výsledky byly zveřejněny v Exercise and Sport Sciences Reviews, se zaměřili na populární tvrzení, že tělo čtyřiadvacet hodin po sportování mnohem rychleji spaluje. A bohužel zjistili, že nic takového není pravda.

Při cvičení samozřejmě zformujete postavu a zhubnete, ale pouze v případě, že budete zároveň dodržovat zdravý jídelníček. Samotné cvičení bohužel nemá na váš metabolismus tak zázračný vliv, abyste díky němu (a navzdory velkému kalorickému příjmu) zhubli.

Mýtus: Bikram jóga působí skvěle na zrychlení metabolismu

Bikram jóga (tedy jóga, která se cvičí při dvaačtyřiceti stupních Celsia) je obrovským hitem posledních let. Spousta cvičících se však mylně domnívá, že kombinace vysokých teplot a pohybu jim zrychlí metabolismus a díky tomu budou rychleji hubnout. Představa, že cvičení v horku způsobí, že z vás začne zázračně odkapávat tuk, je mylná. Podle odborníků nemá teplota, při které cvičíte, na metabolismus, potažmo hubnutí, vůbec žádný vliv.

Naopak provedené výzkumy naznačují, že jóga spíš metabolismus zpomaluje. Vědci porovnávali dvě skupiny respondentů, z nichž jedni cvičili jógu pravidelně po dobu šesti měsíců a druzí nikoli. Jógová skupina vykazovala v následném měření nižší hodnoty bazálního metabolismu.

Vědci předpokládají, že je tomu tak kvůli snížení aktivity sympatického nervového systému, k němuž při pravidelnému praktikování jógy dochází. To samozřejmě neznamená, že by jóga vašemu zdraví nebyla prospěšná a nezformovala vám postavu, ale metabolismus vám nezrychlí.

, pro iDNES.cz