Ona
Muž a žena mají rozdílné myšlení.

Muž a žena mají rozdílné myšlení. | foto: Profimedia.cz

Mužský versus ženský mozek: kdo je na tom lépe

  • 41
Ženy mají horší orientační smysl a parkování mezi auta pro ně představuje neřešitelný problém. Muži se nedokáží vcítit do druhých lidí a mají potíže dělat víc věcí najednou. Mužský a ženský mozek totiž funguje jinak. Je to skutečně pravda, nebo jde o nesmyslně popularizované tvrzení?

Rozdíly mezi mozkem mužů a žen zaměstnávají už dlouhou dobu odbornou i laickou veřejnost. Výchozí hypotéza je jasná: pokud existují rozdíly mezi chováním mužů a žen, je možné, že jsou způsobeny právě rozdílnými mozky.

Původně se vědci domnívali, že mužský mozek je "lepší" a výkonnější než ženský, protože je větší. Tato domněnka už je dávno překonána, nicméně je zřejmé, že mužský a ženský mozek se liší nejen z anatomického, ale i z funkčního hlediska. Co to tedy v praxi znamená?

Větší neznamená lepší

Rozdíly mezi mužským a ženským mozkem ovlivňují už hormony přítomné v průběhu vývoje plodu. Všechny doposud provedené studie ukazují, že novorození chlapci mají větší mozek než novorozeňata ženského pohlaví. Podle údajů z výzkumů, které provedli neurologové A. S. Dekaban a D. Sadowsky a které byly zveřejněny v časopise Neurology, je v okamžiku narození mozek průměrného chlapce o dvanáct až dvacet procent větší než mozek průměrné dívky. I obvod chlapecké hlavy je v průměru o dvě procenta větší.

Mozek ženy je menší než mozek muže.

Neurologové ovšem upozorňují na to, že ve velikosti mozku v porovnání s tělesnou váhou neexistují mezi chlapci a děvčaty prakticky žádné rozdíly. To znamená, že novorozený chlapec, který váží stejně jako novorozená dívka, bude mít podobně velký mozek jako ona.

V dospělosti potom mozek průměrného muže váží o jedenáct až dvanáct procent víc než mozek průměrné ženy. Větší obvod hlavy o dvě procenta ve prospěch mužů zůstává také zachován až do dospělosti. Nicméně pořád také platí, že muži v průměru váží víc než ženy a navíc velikost mozku nemá prokazatelně žádný vliv na míru inteligence.

Einsteinův mozek

Muži ovšem nemají jen větší mozek, ale i určité jeho součásti, což už má vliv na určitou "kvalitu" v lidských činnostech.

Vědci z Johns Hopkins University provedli výzkumy v určité oblasti kůry mozkové, které se odborně nazývá interior-pariental lobulus. Tu mají opět větší muži.

Muži mají větší matematické schopnosti a ženy jsou zase lepší ve verbálním vyjadřování.

Experti v této souvislosti upozornili na skutečnost, že stejná oblast byla zvětšená i u mozku Alberta Einsteina a dalších fyziků a matematiků. Z toho usuzují, že to souvisí s matematickými schopnostmi mužů.

Ženy naproti tomu mají podle studie doktora Godfreye Pearlosona větší ten mozkový lalok, který je zodpovědný za produkci a vnímání řeči. Proto také mají ženy větší cit pro verbální vyjadřování.

Výsledky výzkumu ještě později prověřili vědci z University of Sydney a závěry svého kolegy potvrdili.

Nemoci u mužů a žen

Výzkumy rozdílností mužského a ženského mozku se týkaly rovněž různých onemocnění.

Například vědci z University of Cincinnati ve svých výzkumech dospěli k názoru, že ženy víc postihují různé formy demence (jako je například Alzheimerova choroba) než muže, protože ačkoli při nich obě pohlaví ztrácejí stejný počet neuronů, muži jich mají více, takže mají i větší "rezervu". Pravděpodobně proto nejsou důsledky nemoci tak zhoubné.

Ženy se lépe zotavují po mozkové mrtvici, muže zase méně postihují různé formy demence.

Studie zveřejněná v European Journal of Neuroscience potvrzuje závěry, že ženy na rozdíl od mužů používají stejně obě dvě mozkové hemisféry. Podle jejích autorů je to také důvod, proč se ženy lépe zotavují po mozkové mrtvici než muži.

Mozková příhoda totiž zasáhne jen jednu stranu mozku, a zatímco ženy se dokáží lépe přeorientovat a zapojit druhou hemisféru, u mužů často nastává problém i s vykonáváním každodenních aktivit, jako je například řízení auta.

Podobně se liší i vnímání bolesti u mužů a žen, jak dokázala studie z Center for Nerovisceral Science & Women's Health. Vědci tady zjistili, že při bolestivých impulzech reaguje mužský a ženský mozek rozdílně. Ženský mozek vykazoval větší aktivitu v limbické oblasti, která se považuje za centrum emocí.

U mužů byla větší aktivita zaznamenána v takzvaných kognitivních oblastech a analytických centrech. Autoři výzkumu předpokládají, že tyto rozdíly jsou podmíněné evolučně a pocházejí už z prehistorických dob. U mužů se údajně kognitivní oblasti aktivují v souvislosti s jejich rolí, která jim velí bránit své obydlí, takže v reakci na stres nebo bolest začne jejich mozek vyhodnocovat situaci a rozhoduje se mezi reakcí boj/útěk.

U žen naopak stres a bolest aktivuje limbickou oblast, protože jejich reakce jsou založené víc na emocích v souvislosti s ochranou a zabezpečením dětí.