Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nahá žena prodává, obnažený penis láká, ale také pobuřuje

  4:41aktualizováno  4:41
Zobrazit Venušin pahorek je estetické dílo, ovšem penis je tabu. Proč vnímáme ženskou a mužskou nahotu tak odlišně? Zatímco antické Řecko nahé mužské tělo oslavovalo, novodobé dějiny je zapudily. Možná se však blýská na lepší časy: mužský striptýz je čím dál oblíbenější.

Mr. Big - instalace před vídeňským muzeem. | foto: Leopold museum

Šla byste na pánský striptýz?

Anne, 34: "Na mužský striptýz bych asi nešla, protože se tam ukazují většinou jen svaly. Penis v ochablém stavu se mi nelíbí. Dívat se na ženu mi nevadí, ale to pro mě nemá nic společného s erotikou."
Miriam, 49: "Několikrát jsem v baru viděla svlékat se muže, je to spíš estráda, ale nic proti tomu nemám. Některé ženy přímo šílely, sahaly na striptéry, chovaly se jako pominuté…"
Dagmar, 55: "Kdybych se musela rozhodnout, určitě bych zvolila ženský striptýz. Žena je od přírody krásná. Muž se má chovat jako muž, nikoli jako atrapa. A tančit na barpultu je nemužné, směšné. Nechápu, co na tom někdo má a jak si to na sebe může vydělat."

Až do 19. století symbolizovala nahota muže hrdinství, mučednictví nebo vyšší morálku, tvrdí kurátorka výstavy v Linci Nahý muž Sabine Fellnerová. Dnes je situace jiná. Moderní umění demonstruje odhalenými mužskými genitáliemi spíš krizi mužnosti než její oslavu.

Poradna o seznamování a flirtu

Jste osamělí a máte problém se seznámit? Možná na to jdete špatně. Poraďte se se vztahovou koučkou Libuší Konopovou.

Oněnka z Kavárničky

Mužský akt nahradila ofenzivní nahota ženská: obnažená ňadra, hýždě nebo podbřišek číhají na každém rohu, především v podobě reklamních poutačů. Nahé ženské tělo prodává auta, prací prášky, čokoládu i stavebniny.

Brutální nahota ženy se stala součástí naší kultury a kromě konzervativních feministek málokdo protestuje proti prezentaci ženského těla coby objektu touhy. Naprosto jiné, pohoršené reakce však budí  ztopořený penis, o zobrazení souložícího páru gayů ani nemluvě.

Ukázaly to i nedávné protesty rozzuřených matek ve vídeňském Leopoldově muzeu po otevření expozice s názvem Nazí muži zobrazující nahé muže v umění. Ženy reagovaly na plakát Vive la France se třemi obnaženými fotbalisty zvoucími na výstavu tím, že jim genitálie oblepily červenou páskou. Umělecká dvojice Pierre & Gilles pravděpodobně vůbec netušila, jaké popularity se jí tímto plakátem dostane.

Zřejmě uteče ještě hodně vody, než se podaří dát mužské nahotě nový, věrohodný a realitu reflektující obsah, osvobozený od konvenční morálky.

Nůžky mezi prudérností a liberálností se však velmi rozvírají. Na jedné straně zuřící ženy před plakátem, na druhé exaltované ženy užívající si pánský striptýz. Australanky si například poslední dobou oblíbily takzvané rozlučky se svobodou, na nichž k pobavení nechybí pánský svlékací program. Po celém světě stoupá popularita taneční skupiny Chippendales, elektronická verze knihy Hot Boys měla takový úspěch, že se nakladatel rozhodl vydat ji i na klasickém papíře a křest knihy s (pochopitelně) pánským striptýzem taky nezklamal.

I z toho vyplývá, že si ženy čím dál tím víc žádají provokativní, šťavnatou erotiku, ačkoliv ne vždy pravdu (i samy sobě) přiznají, protože stud k nim patří a je součástí ženské sexuální strategie. A tak si na jedné straně umějí užít pánský striptýz a na druhé přiznávají v internetových diskusích, že dávají přednost pohledu na ženskou nahotu s tím, že je ženské tělo prý hezčí a pohled na ně estetičtější.

Vive la France, kontroverzní plakát se třemi obnaženými fotbalisty.

Pohled na obnažený penis vám připadá:

celkem hlasů: 6177

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. prosince 2012. Anketa je uzavřena.

Vzrušující 2629
Směšný 2098
Odpudivý 558
Krásný 480
Roztomilý 412
Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Z oplácané puberťačky fitness ikonou s pekáčem buchet na břiše

Stefanie Macherhammerová

Příběh Stefanie Macherhammerové je důkazem, že i s takzvaně tlustými geny se můžete stát hvězdou sociálních sítí i...

Příběh Emy: Už tři roky jsem doma s dětmi, mateřskou nenávidím

Ilustrační snímek

Mám fajn manžela a dvě krásné děti. Když jsem otěhotněla poprvé, těšila jsem se, jak si budu s děckem užívat, jak budu...Čtyřčata přišla na svět v osmém měsíci. Rodiče si přejí soukromí a klid

V porodnici Fakultní nemocnice v Motole se před týdnem narodila čtyřčata, tři...

Čtyřčata, která se narodila 11. června v pražské motolské nemocnici, přišla na svět v pořádku ve 32. týdnu těhotenství...

Přecházel jsem tři týdny nachlazení, pak jsem upadl do bezvědomí

Ilustrační fotografie

Tři týdny jsem přecházel nachlazení, pak se mi udělalo špatně, upadl jsem do bezvědomí a zbytek už znám jen z...

První bedýnky jsme skládali v obýváku, říká podnikatelka Jana Bínová

Jana Bínová založila s manželem vlastní firmu na rozvoz bedýnek s farmářskými...

Když před osmi lety zjistila, že v zahraničí si lidé běžně objednávají dovoz zeleniny a dalších farmářských potravin až...

Další z rubriky

Pánský kabaret: svalnatá těla, tanec u tyče i hozená podprsenka

Dámy dostaly na pódiu i příležitost si sáhnout

Pódium v obležení krásných mužných těl, která se svůdně kroutí, balancují ve vzduchu, přirážejí a obtáčejí kolem tyče...

OBRAZEM: Malíř zkouší maskulinitu slavných mužů v odstínech růžové

Floridský malíř Scott Scheidly se rozhodl namalovat portréty slavných mužných...

Floridský malíř Scott Scheidly se rozhodl namalovat portréty slavných mužných hrdinů historie i současnosti, ovšem...

Vyberte nejsympatičtějšího střelce fotbalového mistrovství světa

Klobouk dolů před partnerkami, které spolu s mužem sledují právě probíhající...

Klobouk dolů před partnerkami, které spolu s mužem sledují právě probíhající Mistrovství světa ve fotbale. Avšak ani ty...

Vínové líčení pro všechny milovníky červené

Vínové líčení pro všechny milovníky červené

Arome.cz Patříte mezi příznivce všech odstínů červené a rádi byste je nosili nejen na rtech, ale i na očích? Nebojte se odvázat a...Najdete na iDNES.cz