Nahá žena prodává, obnažený penis láká, ale také pobuřuje

  4:41aktualizováno  4:41
Zobrazit Venušin pahorek je estetické dílo, ovšem penis je tabu. Proč vnímáme ženskou a mužskou nahotu tak odlišně? Zatímco antické Řecko nahé mužské tělo oslavovalo, novodobé dějiny je zapudily. Možná se však blýská na lepší časy: mužský striptýz je čím dál oblíbenější.

Mr. Big - instalace před vídeňským muzeem. | foto: Leopold museum

Šla byste na pánský striptýz?

Anne, 34: "Na mužský striptýz bych asi nešla, protože se tam ukazují většinou jen svaly. Penis v ochablém stavu se mi nelíbí. Dívat se na ženu mi nevadí, ale to pro mě nemá nic společného s erotikou."
Miriam, 49: "Několikrát jsem v baru viděla svlékat se muže, je to spíš estráda, ale nic proti tomu nemám. Některé ženy přímo šílely, sahaly na striptéry, chovaly se jako pominuté…"
Dagmar, 55: "Kdybych se musela rozhodnout, určitě bych zvolila ženský striptýz. Žena je od přírody krásná. Muž se má chovat jako muž, nikoli jako atrapa. A tančit na barpultu je nemužné, směšné. Nechápu, co na tom někdo má a jak si to na sebe může vydělat."

Až do 19. století symbolizovala nahota muže hrdinství, mučednictví nebo vyšší morálku, tvrdí kurátorka výstavy v Linci Nahý muž Sabine Fellnerová. Dnes je situace jiná. Moderní umění demonstruje odhalenými mužskými genitáliemi spíš krizi mužnosti než její oslavu.

Poradna o seznamování a flirtu

Jste osamělí a máte problém se seznámit? Možná na to jdete špatně. Poraďte se se vztahovou koučkou Libuší Konopovou.

Oněnka z Kavárničky

Mužský akt nahradila ofenzivní nahota ženská: obnažená ňadra, hýždě nebo podbřišek číhají na každém rohu, především v podobě reklamních poutačů. Nahé ženské tělo prodává auta, prací prášky, čokoládu i stavebniny.

Brutální nahota ženy se stala součástí naší kultury a kromě konzervativních feministek málokdo protestuje proti prezentaci ženského těla coby objektu touhy. Naprosto jiné, pohoršené reakce však budí  ztopořený penis, o zobrazení souložícího páru gayů ani nemluvě.

Ukázaly to i nedávné protesty rozzuřených matek ve vídeňském Leopoldově muzeu po otevření expozice s názvem Nazí muži zobrazující nahé muže v umění. Ženy reagovaly na plakát Vive la France se třemi obnaženými fotbalisty zvoucími na výstavu tím, že jim genitálie oblepily červenou páskou. Umělecká dvojice Pierre & Gilles pravděpodobně vůbec netušila, jaké popularity se jí tímto plakátem dostane.

Zřejmě uteče ještě hodně vody, než se podaří dát mužské nahotě nový, věrohodný a realitu reflektující obsah, osvobozený od konvenční morálky.

Nůžky mezi prudérností a liberálností se však velmi rozvírají. Na jedné straně zuřící ženy před plakátem, na druhé exaltované ženy užívající si pánský striptýz. Australanky si například poslední dobou oblíbily takzvané rozlučky se svobodou, na nichž k pobavení nechybí pánský svlékací program. Po celém světě stoupá popularita taneční skupiny Chippendales, elektronická verze knihy Hot Boys měla takový úspěch, že se nakladatel rozhodl vydat ji i na klasickém papíře a křest knihy s (pochopitelně) pánským striptýzem taky nezklamal.

I z toho vyplývá, že si ženy čím dál tím víc žádají provokativní, šťavnatou erotiku, ačkoliv ne vždy pravdu (i samy sobě) přiznají, protože stud k nim patří a je součástí ženské sexuální strategie. A tak si na jedné straně umějí užít pánský striptýz a na druhé přiznávají v internetových diskusích, že dávají přednost pohledu na ženskou nahotu s tím, že je ženské tělo prý hezčí a pohled na ně estetičtější.

Vive la France, kontroverzní plakát se třemi obnaženými fotbalisty.

Pohled na obnažený penis vám připadá:

celkem hlasů: 6177

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. prosince 2012. Anketa je uzavřena.

Vzrušující 2629
Směšný 2098
Odpudivý 558
Krásný 480
Roztomilý 412
Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Miroslavova přítelkyně zemřela v den svatby. Jemu zůstaly její dcery Nikola...

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly její dvě dcery a třetí půlroční společná....

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Monika Absolonová s manželi Danou a Vladimírem na začátku jejich proměny

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu, který jim byl svěřen do péče. Péče o...

Další z rubriky

Piškula: Díky klikům nám při natáčení rostly svaly. V basketu se našel

Momentka z natáčení filmu Zlatý podraz v Průmyslovém paláci: Zdeněk Piškula...

Do Československa na přelomu 40. a 50. let se ve své nejnovější roli podíval herec Zdeněk Piškula. Filmový příběh Zlatý...

VIDEO: Sváteční trend? Muži si zdobí vousy třpytkami, světýlky i koulemi

Vousy s flitry jsou stále větším hitem i jako vánoční dekorace.

Vánoce a především večírky jsou obdobím, kdy si v oblékání i líčení můžeme dovolit trochu více a hodí se i třpytivé a...

ANKETA: Princ Harry už není k mání, tito vznešení i slavní muži jsou

Princ Harry (Londýn, 10. listopadu 2016)

Možná i vám byl nezbedný mladík s ohníčky v očích a zrzavým strništěm na bradě o něco sympatičtější než jeho důstojně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz