Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muži versus ženy: záleží při hubnutí na pohlaví?

  0:10aktualizováno  0:10
Jste JABLKO, NEBO HRUŠKA? Zatímco ženy mají většinou postavu připomínající tvarem hrušku, muže, zaoblující se zejména kolem břicha, lze přirovnat k jablku. I tvar postavy přitom rozhoduje o tom, jak se vám povede při shazování přebytečných kil.

Ženy hubnou jinak než muži | foto: Profimedia.cz

Muži to mají s hubnutím snazší. Mimo jiné proto, že toho o shazování kil moc nevědí. Navíc pro ně mluví jejich postava a psychické založení. Zatímco ženám se obvykle ukládá tuk zejména v oblasti stehen a hýždí, mužům v oblasti pasu. Při normální váze to není moc vidět, rozdíly se zvětšují, když přebytečná kila přibývají.

Mužská, nebo ženská postava?
U žen se zvětšuje nepoměr mezi horní a dolní polovinou těla, zatímco pro muže je typická "pneumatika" kolem pasu, byť mají štíhlé nohy i ruce a při pohledu zezadu by jim obezitu nikdo nehádal. Někteří lidé mají typ postavy nevyhraněný, u jiných je naopak na první pohled patrné, o jaký typ postavy jde. V případě typicky ženské postavy se o obezitě mluví jako o gynoidní, v případě mužské postavy jako o androidní.

I z toho je potřeba vycházet při hubnutí, dokonce více než z toho, zda jste muž, nebo žena. "Mnoho žen má centrální neboli androidní, pro muže typickou obezitu, na rozdíl od mužů, kteří téměř nikdy nemají gynoidní hruškovitý typ, když nebudu brát v úvahu geneticky podmíněné patologie," vysvětluje René Vlasák z Centra preventivní medicíny.

Zatímco budoucí potíže s gynoidní obezitou lze pozorovat už v době dospívání, androidní obezita se u mužů i žen vyvíjí mnohem pomaleji. A ženy si ji často uvědomí až kolem klimakteria.

Pro ženu s mužskou postavou platí stejná zdravotní rizika jako pro muže a i v hubnutí by se měla do jisté míry řídit postupem, který se doporučuje opačnému pohlaví. Zjednodušeně řečeno, na mužskou obezitu třeba více platí pohyb, kdežto u žen ani usilovné cvičení některé partie vypilovat nemůže.

Pozor, o typu postavy nutně nevypovídá třeba to, jak velká má žena prsa, ale zejména způsob ukládání tuků v těle. Takové ženy mají při pohledu zezadu rovněž relativně štíhlou postavu, hubené nohy, nejvýraznější postavu mají při pohledu ze strany, kdy někdy není vůbec patrný rozdíl mezi hrudníkem a břichem.

Největší rozdíly v hubnutí
"Mužům při hubnutí paradoxně nahrává to, že o něm nic nevědí," tvrdí psycholožka Málková se sdružení Stop obezitě. Zatímco ženy o dietách vědí hodně a stále nějaké zkoušejí, muži jedí nezdravě a stravu neřeší. Když se však rozhodnou jíst zdravě, zabere to spíše než u žen, které musí jíst málo i proto, aby alespoň nepřibíraly na váze.

"Ženy tohoto typu často začnou hubnout, až když denně jedí jen 4200 kilojoulů, ale často musí jíst ještě mnohem méně než 4000," soudí Vlasák. A i tak se váhy zbavují pomaleji, což je demotivující.

Názor odborníka

Iva Málková, psycholožka, sdružení STOB

Muži hubnou jinak i proto, že za sebou nemají spoustu pokusů. Často pijí dva litry koly, jedí hodně uzenin a když přestanou, zhubnou snadno.

Ženy po mnoha dietách často už nemají z čeho ubírat, jejich metabolismus je hodně úsporný.

Hubnu jen v obličeji
Vlasák, který se na tuto problematiku zaměřuje, považuje za zásadní, aby ženy, které chtějí zhubnout rovnoměrně, aktivovaly lymfatický systém, protože podle něj je zhoršené proudění lymfy jednou z příčin tohoto typu nadváhy.

Na tomto způsobu přístupu k problému se odborníci zatím ne vždy shodnou, protože jde vlastně o spolupráci dvou oborů – obezitologie a lymfologie. Někteří proto tvrdí, že i ženám s typicky ženskou postavou může hodně pomoci cvičení – ale spíše než velká námaha musí jít o posilování problematických partií.

Kde se bere motivace
"Výhodou mužů je, že většinou začínají hubnout poprvé a naposledy. Když se už rozhodnou, zhubnou a zase si to celý život drží," vysvětluje psycholožka Iva Málková ze sdružení Stop obezitě.

Jiná bývá také motivace mužů. "Často hubnou proto, že se s někým vsadili, nebo proto, že své rozhodnutí rozhlásili nahlas a už nechtějí být před okolím za ty, kdo neumí držet slovo," říká obezitoložka Erika Matějková. Jindy se muži odhodlají ke shazování kil poté, co je třeba vyděsil lékař nebo když s nadváhou špatně zvládají koníčky. "Častým důvodem je i počínající impotence," doplňuje Vlasák. Na rozdíl od žen berou své hubnutí sportovně a nedělá jim problém o něm veřejně mluvit, kdežto ženy jsou v podobných oznámeních zdrženlivější.

Jedno se však zdá jisté – ženy nejenže hubnou obtížněji, ale ještě je pro ně péče o postavu bojem na celý život. Souvisí to do jisté míry i s jejich celkovým přístupem k hubnutí."Dalším hlavním problémem je to, že začínají váhu ztrácet v partiích, kde většinou o redukci moc nestojí, a to je obličej nebo hrudník," doplňuje René Vlasák. Tyto ženy většinou zhubnou jen do pasu, kdežto hýždě a stehna zůstávají stejné.Lidem s typicky ženskou postavou se většinou hubne hůře, protože mají pomalejší bazální metabolismus. Roli hraje i to, že už za sebou nezřídka mívají mnoho diet, kterými si spalování energie v těle zpomalily.

Autoři:Nejčtenější

V druhé půli života jsou muži na ženách citově závislí, říká psycholog

Ilustrační snímek

Krize rodiny je podle psychologa Jeronýma Klimeše zákonitá a - jak dokládá historie - přichází ruku v ruce s...

Co už byste nikdy neměli dělat, pokud chcete opravdu zhubnout

ilustrační snímek

Plavková sezona se blíží a vaše předsevzetí zhubnout alespoň nějaké to kilo se nenaplnilo. Čím to je, že se i přes...Pět pádných důvodů, proč by každá žena měla častěji masturbovat

ilustrační snímek

Ať už žijete v partnerském vztahu, nebo jste zrovna sama, měla byste si podle odborníků najít čas na hezké chvilky se...

Trendy půjdou stranou, svatební róba Meghan musí respektovat tradice

Meghan Markle (Londýn, 12. března 2018)

Jak budou vypadat? To je otázka, kterou si kladou miliony lidí na světě v souvislosti s nadcházející svatbou prince...

Slavné matky po čtyřicítce se varování odborníků nebojí

Monika Absolonová by měla syna Tadeáše porodit v listopadu.

Ačkoli gynekologové ženy před mateřstvím ve starším věku spíše varují, matky v Česku podle statistických údajů už...

Další z rubriky

Čtyři tipy, jak zhubnout do plavek na poslední chvíli

Ilustrační fotografie

Chcete zhubnout do plavek, jenže léto už je tu za pár týdnů a vy máte pocit, že to letos nestihnete? Nepropadejte...

30 dní hubnutí s OnaDnes.cz: Jak se vyhnout jojo efektu a shodit natrvalo

Ilustrační fotografie

Máme tu předposlední den našeho seriálu 30 dní hubnutí s OnaDnes.cz a věříme, že i za tak krátkou dobu, jakou je jeden...

Mlsání u televize škodí postavě i zdraví. Šest tipů, jak se ho zbavit

Ilustrační fotografie

Je večer, vy máte všechny povinnosti hotové a toužíte jen po odpočinku. A to ideálně na gauči u televize se sklenkou...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.Najdete na iDNES.cz