Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muži nikdy ženy nepochopí. Od toho jsou kamarádky

aktualizováno 
Kolikrát je vám smutno. Partner šel na tenis nebo na pivo, matka má staromódní názory a vy? Potřebujete kamarádku. "Jen opravdu dobrá přítelkyně vám poskytne empatii, vřelost, potvrzení sebe sama. Stejně jako vy jí," vysvětluje psycholožka Jitka Douchová.


"Ženy se chtějí někomu svěřovat, " pokračuje Douchová. "V partnerském vztahu potřebují mít krytá záda a nemohou o svých citech mluvit tolik, protože by se příliš obnažily a byly by ve vztahu zranitelnější. Navíc muže ani jejich sáhodlouhé vyprávění o pocitech nebaví a ani nemají dostatečnou trpělivost. S kamarádkou je to jinak. Ženy samy sobě víc rozumí, jsou víc vybaveny schopností naslouchat, empatií. Povídání si o sobě je baví víc než něco okamžitě řešit. Dokážou si být oporou i proto, že mají podobnou životní zkušenost, pečovatelské tendence a jejich světy jsou pro obě srozumitelné."

Zatímco před mužem se žena snaží vždy prezentovat v tom lepším světle, před opravdovou kamarádkou může být víc sama sebou. Nemusí se hlídat a být až tak stále ve střehu. S kamarádkou si také leccos navzájem odpustíme. Pochopíme i to, co bychom partnerovi nedarovaly - ať už je to třeba, že nepřišla na domluvené kafe, anebo byla svému vyvolenému nevěrná....

Holčičí přátelství

Výhody
* ochota a schopnost sdílet spolu pocity
* schopnost a trpělivost naslouchat
* pečovatelské tendence
* podobné životní zkušenosti
* možnost být sama sebou
* velkorysost v odpouštění si
* předpoklad k pochopení se navzájem

Úskalí
* rafinovanost v boji o cokoliv

 

Kamarádství sílí v krizích

I když kamarádství vzniká v každém věku, nejvíc jich díky většímu výběru najdeme v dětství a na škole. "Kamarádky k mému životu patří odjakživa, nikdy jsem nic pro to nedělala, nehledala je cíleně, ale nějak automaticky se tak prostě stalo. Už od mateřské školy jsem měla nějakou tu nejlepší kámošku a několik dalších. Čím jsem starší, tím jich mám víc. Těch nejlepších je ale jen pár," říká třiatřicetiletá úřednice Leona.

Podle ní máme už do vínku dáno, zda se budeme v životě spíš přátelit s muži, anebo se ženami. "Buď má žena ráda ženskou společnost, v ženách konkurentky nevidí a je jí v ženské společnosti dobře, anebo právě naopak, ženy bere jako konkurentky a je jí fajn v mužském kolektivu," říká. Sama prý patří ke skupině, která má kamarádky ženy. "Někdy se říká, že přátelství mezi mužem a ženou nejde, ale já na něj věřím. Pár kamarádů jsem měla, ale je pravda, že to bylo vždy v partě a že jsme si jen my dva na skleničku sami sednout nešli. A když jo, tak to bylo už něco víc..."

Podle Douchové podporují každé kamarádství společné prožitky. Některé jsou radostné a celá léta na ně vzpomínáme s něhou a nostalgií, jiné jsou kritické a dramatické a o to silnější je přátelská vazba, pokud víme, že se o kamarádku můžeme opřít i v nouzi. "Kamarádství je v podstatě určitou paralelou partnerství, ale může být dokonce těsnější a stálejší - pokud ovšem mezi kamarádky nevstoupí rivalita v podobě zájmu o stejného muže. Kamarádku potřebujeme po celý život, ale nejvíce asi tehdy, když chybí pevnější partnerský vztah. Neboli: úplně nejvíc potřebujeme kamarádku v době jakékoli životní ztráty, trápení," shrnuje psycholožka.

Její slova potvrzuje v praxi třeba Vendula Svobodová. Když zemřela její dcera, uzavřel se Karel Svoboda do sebe a o Klárce léta nepromluvil. Vendula se potřebovala vypovídat. Nešla za svou maminkou, protože ta měla svých starostí už tak dost. Zachránila ji kamarádka. Totéž se opakovalo přesně před rokem, kdy se skladatel zastřelil. "Potřebujeme se pořád. Navzájem si třeba voláme, že stojíme v obchodě a co máme té druhé nakoupit," potvrdila těsné přátelství v nedávném rozhovoru pro iDNES.cz Vendulina kamarádka Simona (více zde). Podobné případy zná i Douchová ze své terapeutické praxe: "Vím, že kamarádka umí podržet tu druhou natolik, že jsou pro sebe jako sestry," říká.

Nejznámější kamarádky z českého šoubyznysu
Lucie Váchová + Radka Kocurová
Mahulena Bočanová + Zuzana Straková
Vendula Svobodová + Simona Pizingerová
Naďa Konvalinková + Květa Fialová
Aňa Geislerová + Tatiana Vilhelmová
Linda Rybová + Ivana Jirešová
Diana Kobzanová + Kateřina Průšová
Agáta Hanychová + Petra Macháčková

Věřím jen sama sobě

Přátelství není jen tak a stojí dost času. Nejde totiž jen o to, běžet se kamarádce vyplakat na rameno, ale být připravena nastavit to své, třeba i na několik hodin. Jako na potvoru můžete být zrovna potřebná v den, kdy absolutně nic nestíháte. "Vztahy se musí pěstovat a kamarádství by mělo být oboustranné," potvrzuje Leona a myslí si, že je lepší mít kamarádek víc. "S každou probereme něco jiného."

Ne každá z nás je však ochotna vylít kamarádce srdce. "Mám asi tři dobré kamarádky ještě z dob studií," říká osmadvacetiletá Linda. "Ale nepotřebuju je na svěřování, ráda se s nimi pobavím a zasměju. To spíš ony se svěřují mně." Linda je narozená ve znamení Ryb a právě o tomto znamení astrologové tvrdí, že zrozenci bývají velmi vnímaví psychologové a často fungují jako vrba. Možná je to však spíš tím, že Linda bydlí s mámou, která jediná je její blízkou důvěrnicí.

Hanka má kamarádku, ale ta o ní prý neví zdaleka všechno. "A jestli by mi v nouzi pomohla? To si vážně nejsem jistá. Já se obecně nerada svěřuju. Nikdy neumím svůj problém popsat tak, aby vyzněl, jaký opravdu je, a tak mám nejlepší kamarádku sama v sobě. Z duše mi mluvila hlavní hrdinka filmu Čas sluhů, když se jí ptali, kdo že ji nosí přes propasti, a ona řekla, že se přenáší sama. Myslím, že je to povahou," říká a dodává, že ani ve škole nikdy neměla žádné kamarádky. "Byla jsem takový otloukánek a naučila jsem se spoléhat jen na sebe. Možná jsem ale ještě tu opravdovou kámošku zkrátka nepotkala anebo mám mindrák z toho, že nikomu nevěřím," přemýšlí třiatřicetiletá produkční, která žije spokojeně s partnerem a dvěma dětmi.

Čtěte také: Můj přítel nesnáší mé kamarádky

V přátelství mezi ženami je podle psychologů mnohem více vzájemné důvěrnosti než v přátelství mužů. "Ale je v něm jakoby někde vzadu, na nevědomé úrovni přítomen i prvek rivalitní nastraženosti v případě, že by se obě ženy mohly stát konkurentkami v boji o téhož muže. A tak význam skutečného holčičího kamarádství mnohé ocení až s věkem, kdy se partnerské vztahy stabilizují. Přichází moudrost a s ní pochopení, že muži ženskému myšlení moc nerozumí." Jak tvrdí psycholožka Jitka Douchová, "aby nás někdo o p r a v d u  pochopil, musí to být zase žena."

Pět proměnných, které určují aktuální stav holčičího kamarádství:
* naše povaha
* sexuální založení (hormony)
* vliv výchovy rodičů
* prostředí, v němž se pohybujeme
* věk

Anketa:

Petra Procházková, 41 let, novinářka
Kamarádku potřebuju na to, aby mi řekla ve chvíli, kdy čekám pochvalu a přitakání, že jsem úplně vedle. Jen od kamarádky, nikoliv od manžela či rodičů snesu zdrcující kritiku věcí, o kterých si myslím, že je dělám dokonale. To, jak zareaguje, když na ni v takovou chvíli dostanu vztek, z ní činí buď opravdovou kamarádku, nebo jen povrchní přítelkyni.

Eva Havlíková, 38 let, produkční
Jsem narozená ve znamení Štíra, takže přátelství je pro mě na prvním místě. Chovám se ke svým kamarádkám tak, jak bych si přála, aby se ony chovaly ke mně. Ne všechny byly ty pravé, což prověřil čas a krizové situace. Přesto, i když mi někdy nemohly oplatit moji obětavost a podporu, stále věřím, že kdybych opravdu jednou potřebovala, vím, na koho se obrátit.

Lucie Váchová, rosnička a Miss ČR 2003
Povedlo se mi najít kamarádku, se kterou si ve všem rozumím. Jmenuje se Radka. Je to holka, která je ze stejné "branže" a ze stejně divokých vajec jako já. Má tak milou a bláznivou povahu, že ji prostě musí mít rád snad každý, a já se řadím k těm, kteří ji mají rádi úplně nejvíc. Více zde

Radka Červinková, 40 let, PR manažerka
Kamarádka je pro mě nenahraditelný člověk. Zpovědník, obhájce i soudce v jedné osobě. Kamarádce se říkají věci bez příkras, občas i pravda. Komu jinému bych mohla vykládat své příběhy v tak syrové podobě, že nic jiného než smích už nepomůže.  Zvlášť jde-li  o jediné napínavé téma – jak to asi myslel a co udělal.  Kamarádka snese víc než psychiatr, a hlavně mě nehodlá léčit, občas mě dokonce přiměje pokračovat. Kamarádku pozlatit!

Martina Dvořáková, 27 let, turistická průvodkyně
Kamarádky jsou pro mě velmi důležité. Jsem ráda, že mám někoho, s kým se můžu nejen zasmát, ale i říci to, co nikomu jinému. O to bolestivější pak je, když kamarádka podrazí. Bohužel mám i takovou zkušenost, po téměř deseti letech, kdy jsme spolu trávily spousty času, jsem její číslo vymazala z telefonu. Tahle zkušenost mi alespoň ukázala, které kamarádky jsou ty opravdové.

Barbora Tachecí, 44 let, ředitelka Radiožurnálu
Mám několik opravdových kamarádek a jsem ráda, že je mám. Jsou to totiž všechno skvělé ženy a mohu se na ně spolehnout, kdykoliv něco potřebuji. To samé samozřejmě nabízím já jim a ony toho občas využijí. Z toho mám vždy velkou radost, protože mi to dává pocit, že jim jejich kamarádství můžu oplatit. A na to jsou kamarádky - myslím - především.(z on-line rozhovoru)

Máte opravdovou kamarádku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. ledna 2008. Anketa je uzavřena.

ANO 1096
NE 596
Autoři:


Nejčtenější

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Dcera má účes na ježka. Jak reagovat na sexistické poznámky?

Nechala jsem své sedmileté dceři ostříhat vlasy nakrátko a strašně mě překvapila reakce některých lidí z našeho okolí. Nevím vůbec, jak na jejich nemístné...  celý článek

Vyzrálejší, chuťově výraznější až pikantnější sýry si nejlépe rozumí se...
Sýry pravé i falešné, kolik obsahují vápníku a s jakým vínem je párovat

Málokterá potravina je tak samozřejmou součástí českých ledniček a prostřených stolů. Sýry milujeme k snídani, obědu, svačině, večeři nebo třeba večer jen tak...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

Další z rubriky

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

Výměna prstýnků při obřadu je prastarý zvyk, který se objevil už ve starém...
Příběh Vandy: Přítel se chce ženit, ale já o svatbu nestojím

S přítelem máme hezký harmonický vztah. Jsme spolu už tři roky a zatím jsme jeden na druhém neobjevili nic, co by nám zásadně nevyhovovalo. Oba jsme tolerantní...  celý článek

Soukromá Sado-maso mučírna - klec
Erotické sny žen zahrnují nátlak a třeba i znásilnění přitažlivým mužem

Okouzlující cizinec, kterému nelze odolat. Nechat se svázat. Ale také třeba být sledována… Ženské sexuální fantazie jsou často barvitější, než mnohdy samy ženy...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky
Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky

Nanést na pleť make-up tak, aby dokonale seděl? Pořádná alchymie. Beauty blogerky i obyčejné smrtelnice proto sahají k m... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.