Muži hubnou snáz, mají-li návod

  6:00aktualizováno  6:00
Už nejen touha po svalech, ale i starost o zdraví vedou muže k tomu, aby se zajímali o hubnutí. Těch, kteří chtějí vážit méně, rok od roku přibývá.
Muži daleko víc zajímají fakta, čísla, statistiky a přístroje, které mohou snížení váhy pomoci.

Muži daleko víc zajímají fakta, čísla, statistiky a přístroje, které mohou snížení váhy pomoci. | foto: Profimedia.cz

Skoro polovina českých mužů má nadváhu a pětina je obézních. Muže přitom obvykle trápí velká břicha, takže vypadají jako jablka, na rozdíl od žen, kterým se spíš tuk ukládá na bocích a hýždích a jejich tělo připomíná hrušku. Lidem s tvarem jablka jde hubnutí sice snáz než „hruškám“, ale šance, že je potká srdeční infarkt nebo mrtvice, je vyšší, protože mají větší riziko vysokého krevního tlaku.

Proč je tuk v oblasti břicha nebezpečnější? V této oblasti jsou orgány, které - zjednodušeně řečeno -rozhodují například o tom, nakolik se budou cholesterolem ucpávat cévy. Pro muže je rizikový obvod pasu větší než 94 centimetrů, pro ženy 80.

Obavy o zdraví 

Zatímco před několika lety podle trenéra Vladimíra Hirky ze společnosti Active Wellness chodili muži do fitcenter hlavně kvůli kráse a zvedali tu činky s vidinou silných paží a širokých prsou, dnes sem míří stále více za zdravím.

Zdravotní potíže donutily zbavit se kil například premiéra Mirka Topolánka. Snahu zhubnout deklaroval i předseda socialistů Jiří Paroubek, který prozradil, že zdravěji jí, cvičí a v zimě jezdí například na běžkách.

Nejsou to zdaleka jen vysoký tlak, infarkty a cévní mozkové příhody, cukrovka, kterých by se měli obézní obávat. Všechny lidi s nadváhou totiž ohrožují také choroby kloubů a páteře, bolavá záda, ale i deprese, poruchy spánku nebo nádory.

U mužů se navíc objevují i poruchy potence. Způsobuje je podle Ivy Málkové ze Sdružení STOP obezitě (www.istob.cz) opět tuk pod břišním svalem mezi orgány uvnitř břišní dutiny. „Právě proto zůstávají břicha obézních mužů na pohmat tvrdá, zatímco ženská, kde se tuk ukládá pod kůží, jsou měkká,“ vysvětluje. Cévy ucpané cholesterolem pak špatně fungují i v oblasti pohlavních orgánů a souvisí s kvalitou erekce.

Muži se pak vinou nadváhy dostávají do začarovaného kruhu. S přibývajícím počtem kilogramů se také snižuje hladina pohlavních hormonů.

Mužská obezita

Proč je mužská obezita nebezpečná

* mužský způsob ukládání tuku mezi vnitřními orgány je zdraví nebezpečnější
* pokud má člověk v těle moc tuku, jeho organismus hůře zachází s inzulinem
* hovoří se mimo jiné o metabolickém syndromu, což je vlastně komplex potíží souvisejících s přejídáním a nedostatkem pohybu
* lidem pak hrozí mrtvice, infarkt, cukrovka, situaci navíc zhoršuje kouření
* nejjednodušší způsob, jak si zjistit riziko, je změření vlastního pasu. Syndrom hrozí, pokud si muž naměří v pase více než 102 centimetry a žena více než 88 centimetrů

Kdo má větší motiv?

Nebezpečí vážné nemoci by mělo být dostatečným motivem. Jde proto mužům hubnutí lépe než ženám? Některé startovací podmínky hovoří v jejich prospěch. Mužům s velkým břichem a relativně štíhlými končetinami se podle internistky a obezitoložky Renaty Zelenákové ze společnosti Salubra hubne snáz. Důvodů je víc. „Především mají v průběhu života stabilnější hormonální hladiny než ženy, nerodí, nekojí, neprocházejí nástupem menstruace a přechodem,“ říká.

Nemyslí si, že by byli v dodržování programu hubnutí ukázněnější než ženy, ale daleko více je zajímají fakta, čísla, statistiky a přístroje, které mohou snížení váhy napomoci. „Chtějí znát jasný plán, zajímají se o informace často až na úroveň buňky, a teprve pokud nabudou dojmu, že vám mohou důvěřovat, stávají se spolupracujícími pacienty s výbornými výsledky,“ dodává.

Pozor, nájezd na ledničku 

Ženské diety někdy ztroskotají na nedostatečné vůli. Objeví se například problém v práci nebo v rodině a odhodlání je pryč, dobré jídlo pomůže překlenout smutek. Chybují při hubnutí i muži? „Myslím, že muži jsou větší požitkáři a z toho vyplývají i chyby, se kterými se setkávám nejčastěji. Především je to alkohol, pozdní večeře, často i noční ledničkové průzkumy a vynechávání jídel kvůli nedostatku času,“ uvádí Renata Zelenáková. Na druhou stranu muži bývají zapálenými sportovci a výbornými kuchaři, což je hubnutí ku prospěchu.

Někteří muži se také snadněji chytí na zázračné účinky rychlých drastických diet založených na tom, že z jídelníčku omezí nebo úplně vyřadí některé potraviny. „Každá dieta, která nabízí rychlý úbytek hmotnosti za krátký čas, je podvod. Většina těchto diet výrazně omezí jednu z nezbytných složek potravy. Atkinsonova dieta například omezuje sacharidy a preferuje bílkoviny a tuky. Taková dieta vede ke snížení sekrece inzulinu, k úniku vápníku z kostí, zvýšenému cholesterolu a dalším nežádoucím procesům, které znamenají zvýšené riziko žlučníkových kolik, přetěžování ledvin a zvýšení výskytu nádorů,“ vysvětluje Renata Zelenáková.

Zdravotní rizika s sebou nesou i další rychlé diety. Má-li podle Ivy Málkové muž zhubnout, potřebuje jasné instrukce a návody. „Zázračné“ diety ale nejsou tou cestou. Lepší je porada s odborníkem a dietní plán sestavený na míru. S nadváhou se pak dokáže vypořádat sám, na rozdíl od žen, kterým se lépe hubne v kolektivu.

Autoři:

Nejčtenější

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Miroslavova přítelkyně zemřela v den svatby. Jemu zůstaly její dcery Nikola...

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly její dvě dcery a třetí půlroční společná....

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Monika Absolonová s manželi Danou a Vladimírem na začátku jejich proměny

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu, který jim byl svěřen do péče. Péče o...

Moje přítelkyně se stala mužem, ale stále ji miluji, říká Američanka

Aidan se svou manželkou Heather

Heather Silva z Texasu se před šesti lety zamilovala do ženy. O tři roky později se musela smířit s tím, že se její...

Mýty o alkoholismu: závislý patří do léčebny a poznáte ho na první pohled

Ilustrační fotografie

Češi patří mezi největší pijáky alkoholu nejen v Evropě, ale i ve světě. Většinou však potíže se závislostí zlehčují, a...

Deset let jsem tajila lupénku, protože jsem se styděla, říká moderátorka

Moderátorka Louise Roe si na předávání Oscarů vybrala broskvové šaty s...

Britská moderátorka a fashion blogerka Louise Roe (36) veřejně přiznala, že se natolik styděla za své kožní onemocnění,...

Další z rubriky

RETRO: Hubnutí v socialismu. Frčela vajíčková dieta i rady Rajka Dolečka

Obal knihy Abychom netloustli, která vyšla v roce 1970. Jsou v ní dietní rady a...

Touha lidí zhubnout je nezávislá na politickém režimu. I za socialismu se ženy a muži snažili zbavit přebytečných...

Zdravý životní styl není jen o jídle a pohybu, roli hraje i psychika

Ilustrační fotografie

Tlustých lidí v Česku neustále přibývá. Na vině je špatný životní styl. Jak by měl ovšem vypadat ten správný? "Zahrnuje...

Tipy, jak připravit zdravé a levné jídlo. Zkuste těstoviny i luštěniny

Ilustrační fotografie

Vařit neznamená strávit půl dne u plotny. Důležité je mít pod kontrolou, co jíte, používat základní suroviny, jíst...

Najdete na iDNES.cz