Spánek - (c) profimedia.cz

Spánek - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Může spánek za obezitu?

  • 11
Je to jeden ze zažitých klamů: mnozí lidé se domnívají, že příliš dlouhý spánek podporuje tloustnutí. Nové výzkumy však ukazují, že je tomu přesně naopak. Mnohem větším rizikem pro vznik nadváhy a obezity je nedostatek nočního spánku.

PŘEDCHOZÍ DÍL SERIÁLU

Další závažné zdravotní komplikace pak přináší takzvaný syndrom spánkové apnoe, což je krátkodobé přerušení dechu při spánku.

Současné studie prokazují, že délka spánku a pravděpodobnost vzniku obezity jsou v těsném vztahu.

Největší množství obézních se objevuje ve skupině lidí, kteří spí méně než pět hodin denně. O něco méně obézních je mezi těmi, kteří spí pět až šest hodin, a nejlépe na tom jsou ti, kteří denně "naspí" sedm až osm hodin. Je však otázka, jakým mechanismem vlastně "nespavci' přibírají na váze.

Příčin bude nejspíš více, s jistotou lze tvrdit, že u těchto lidí klesá hladina leptinu. To je hormon, který zvyšuje výdej energie. Stoupá naopak produkce ghrelinu, hormonu, který zvyšuje chuť k jídlu i vnímání pocitu hladu. V souvislosti s poklesem hladiny leptinu klesá citlivost tkání k inzulinu, což vede k příjmu vyššího množství potravy.

Pozor na spánkovou apnoe
Apnoe je přerušení dýchání při spánku na dobu deseti vteřin nebo ještě déle. Během této doby klesá okysličování krve. Důsledkem takového přerušovaného spánku je pak nepřiměřená denní únava, a dokonce až nutkavý pocit ke spánku.

Partneři si obvykle u svého protějšku všimnou častého hlasitého chrápání a následného probouzení, což se stává i několikrát za hodinu. Čím častěji, tím hůře.

Neléčené spánkové apnoe jsou velmi nebezpečné - zdaleka nejde jen o známé případy mikrospánku při řízení automobilu. U některých lidí, zejména u mužů starších šedesáti let, se zvyšuje pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárního onemocnění.

Jak lze zjistit, zda člověk trpí v noci zástavami dechu?

Nejprůkaznější je monitorování dechových parametrů ve spánku. Avšak vzhledem k omezené kapacitě spánkových laboratoří jsou čekací lhůty na vyšetření velmi dlouhé. V současné době přichází na český trh možnost screeningového domácího vyšetření - jednorázový snímač spánkové apnoe, který je dodáván pod názvem Sleep Strip. Podrobnosti najdete na unimedis.cz.

A hlavně je potřeba vědět, že jedním z nejefektivnějších způsobů léčení této choroby je snížení hmotnosti.

Letní seriál o hubnutí vzniká ve spolupráci se společností STOB

Jídelníček pro dnešní den

SNÍDANĚ: Tvaroh se švestkami
150 g polotučného tvarohu, 4 švestky, skořice, sladidlo, 1 lžíce ovesných vloček. Švestky poduste se skořicí na pyré. Doslaďte. Tvaroh našlehejte se sladidlem. Na dno misky dejte pyré, pak ovesné vločky a tvaroh.
760 kJ

SVAČINA: Dalamánek s uzeným tuňákem a cibulí
1 dalamánek
100 g uzeného tuňáka
najemno nakrájená cibule.
1050 kJ

OBĚD: Vepřové maso s ananasem
100 g vařené rýže. 100 g libového vepřového masa, 50 g ananasového kompotu, 2 lžíce šťávy z kompotu, 1 lžíce dezertního vína, půl lžičky solamylu, 1 lžíce oleje, sůl. Maso nakrájejte na kostičky. Rozmíchejte solamyl se 4 lžícemi vody. Maso obalte v solamylu a osolte. Opečte maso na oleji a přidejte ananas a šťávu z kompotu. Dochuťte vínem.
1830 kJ

SVAČINA:
1 jablko nebo broskev
50 g kozího sýra nebo eidamu.
770 kJ

VEČEŘE: Šunkové chlebíčky s křenovou lučinou
2 knackebroty + 100 g krůtí šunky + 50 g lučiny linie smíchané s křenem: utvořte rolky + salátová okurka nebo řapíkatý celer.
1060 kJ

CELKEM ZA DEN: 5470 kJ

,