Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muž ze Singapuru umírá veřejně, na internetu

  15:30aktualizováno  15:30
Mohammad Abdooh má rakovinu plic v posledním stadiu. Moc času mu už nezbývá. Ale dny, které tu ještě stráví, se šestačtyřicetiletý muž rozhodl sdílet s lidmi na celém světě. Umírá totiž veřejně - na internetovém videoblogu.
Mohammad Abdooho

Mohammad Abdooho | foto: www.lifebeforedeath.org.sg

Některé dny se Mohammad cítí opravdu dobře. To pak vesele vypráví o svém stánku s kuřaty na jednom tržišti v Singapuru. Vykládá o náročných zákaznících, kteří jsou schopni smlouvat až donekonečna, píše agentura DPA.

"Usmívám se na ně. Vím, že dokud se usmívám, život jde dál," říká slepý Abdooh, který by dál nejraději každý den trávil ve svém stánku.

Moudrosti umírajícího nyní může na webu www.lifebeforedeath.org.sg sledovat celý svět.

"Vydejte se se mnou na poslední cestu," pozval v říjnu Abdooh singapurské televizní diváky. Od té doby s ním mohou zájemci na internetu prožívat jeho zbývající dny.

Jak funguje hospic
S nápadem vytvořit videoblog umírajícího přišla hospicová iniciativa ze Singapuru. "Chce tímto způsobem veřejnost seznámit se svou činností, kdy nevyléčitelně nemocným poskytují péči a pomoc hlavně dobrovolníci," vysvětlila Seet Ai Meeová.

Tato chemička v roce 1992 založila první singapurský hospic, který se neváže na žádné vyznání. Dnes poskytuje bezplatné pečovatelské služby nemocným, kteří chtějí zemřít doma.

Průzkum provedený v minulých letech ukázal, že 65 procent lidí vůbec netuší, co v hospici vlastně nabízejí.

Od začátku kampaně letos v říjnu smrt shlíží na Singapuřany z reklamních tabulí na autobusových zastávkách nebo z inzerátů v novinách.

"Smrt. Jednoduchý návod k použití," zní jedno z provokativních hesel. Nebo: "Ahoj, mám rakovinu plic. Tipy, o čem se bavit s člověkem na smrt nemocným."

Kolemjdoucí se určitě zamyslí, když si na zastávce přečte otázku "Co bys dělal, kdyby ti zbývalo posledních šest měsíců života?".

Pak přicházejí nejrůznější rady: "Nos svítivě zelenou v kombinaci s fialovou, i když se to k sobě vůbec nehodí," nebo lehce sarkastická "Naplánuj si pohřeb."

Pohodlná smrt
Smrt je podle Seetové ve společnosti stále ještě tabuizované téma, kterému se každý raději vyhýbá. Její iniciativa chce pohled na smrt změnit. "Díváme se na smrt pozitivně. Pomáháme lidem umírat pohodlněji."

Reakce na její kampaň jsou prý bez výjimky kladné. Jediná otázka, se kterou se Seetová setkala, byla, proč její organizace vydává peníze na reklamu místo na hospic.

Projekt nicméně financovala dobročinná nadace Lien. "V tomto případě stojí smrt v popředí, ale jde samozřejmě o život," říká zástupce nadace Lee Poh Wa.

Za tímto tabuizovaný tématem se podle něho skrývá problém, který společnost přijde nesmírně draze. Klade mnohým velice nepříjemnou otázku, kdo se postará o stále vyšší počet starých a nemocných v rychle stárnoucí společnosti. "Smrt může být zážitkem, jenž oslavuje život," domnívá se Lee Poh Wa.

Když se blíží konec života jednoho člena rodiny, mohou se za pomoci hospice po letech odcizení její ostatní příslušníci dát znovu dohromady.

Den s manželkou
Abdooh se slavnostně loučí s rodinou. Když na videoblogu vypráví o manželce, jeho hlas změkne a nevidoucí oči se mu rozzáří. "Každé ráno se probouzím s nadějí, že s ní budu moci prožít ještě jeden den," vyznává se.

A pak už zase vykládá o svém stánku z drůbeží, ve kterém nyní prodává jeho žena. "A kdybych se uzdravil, otevřeli bychom ještě jeden," říká s nadšením.

Autoři: ,Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...

Z obchodu s parukami jsem utekla s pláčem, vzpomíná Marie na svou nemoc

Paní Marii nová paruka udělala radost.

Když paní Marie onemocněla rakovinou prsu, už věděla, co ji čeká. Stejnou diagnózu totiž měla i její maminka. Kromě...

Katku trápí hidradenitida. Nemoc, která způsobuje jizvy na těle i duši

Kateřina trpí vzácnou kožní chorobou zvanou hidradenitida.

Čtyřiadvacetiletá Kateřina už několik let bojuje s hidradenitidou, těžkým chronickým onemocněním kůže. Tato vzácná...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Grafton Recruitment Praha
Revizní technik elektro

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 20 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz