Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muž se díky nové léčbě zbavil nádoru prostaty

  1:00aktualizováno  1:00
Nádor prostaty. Většině mužů při vyslovení těchto slov přeběhne po zádech mráz. Onemocnění totiž patří k jednomu z nejčastějších typů rakoviny, jež postihuje muže v pokročilém věku. A navíc jeho výskyt v poslední době výrazně stoupá.
Laparoskopická operace. Ilustrační foto.

Laparoskopická operace. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nevyhnulo se ani dvaašedesátiletému Františkovi z Frenštátu pod Radhoštěm. Měl však štěstí, protože než se dostal lékařům "pod nůž", začala se v České republice provádět operace nádoru prostaty laparoskopicky.

František tedy patří do první desítky pacientů, kteří byli ušetřeni velkého otevřeného zákroku, a dnes si jen pochvaluje výhody šetrnější laparoskopie.

Pomohla nástěnka
"Loni v létě jsem dostal vysoké horečky. Ležel jsem v posteli s údajnou virózou. Jenže teploty neklesaly a lékaři nevěděli proč. Podstoupil jsem několik různých vyšetření, až jsem skončil na urologii. Teprve tady mi lékař sdělil osudnou zlou zprávu, že mám rakovinu prostaty a operace je nevyhnutelná," vzpomíná muž.

Když absolvoval předoperační vyšetření v novojičínské nemocnici, všiml si na nástěnce, že zde nově nabízejí možnost operovat nádor pomocí laparoskopické metody.

"Již dříve jsem byl o této možnosti informován, a proto po dalším pohovoru s lékařem a podrobném seznámení s jejími principy jsem si tento operační postup vybral," dodává.

"Laparoskopicky jsme operovali prostatu u prvních dvanácti pacientů. Pan František byl vlastně třetí. Již počáteční výsledky ukazují velké výhody tohoto zákroku. Snižuje se nutnost podávání krevních transfuzí a léků proti bolesti v pooperačním období.
Rychlejší je i rekonvalescence pacientů a nepochybně důležitý je i lepší kosmetický efekt," tvrdí primář urologie Miroslav Štursa.

Pacient: Cítím se velmi dobře
František jen přitakává. Nyní má místo rozsáhlého kožního řezu jen čtyři malé ranky a jizvičku, kterou lékaři tahali ven nádor.

"Domů z nemocnice jsem si odnášel velké balíky plen, neboť pacienti se po otevřeném zákroku dlouho pomočují. Já jsem je však potřeboval jen dva dny. A cítím se velmi dobře. Laparoskopický zákrok můžu jen doporučit a jsem rád, že mě nemoc postihla v době, kdy už jej lékaři u nás dělají," říká muž.

Primář Štursa vysvětluje, že obecné principy laparoskopické metody jsou známy. K operovanému místu se lékaři dostávají nástroji přes několik drobných vstupů do dutiny břišní a jejich pohyb kontrolují na obrazovce.

"Odpadá tedy poměrně rozsáhlý kožní řez, snižuje se riziko pohmoždění tkání během operace, díky optice je operované místo dobře vidět, minimalizují se krevní ztráty, zkracuje se doba hospitalizace a pacienti se rychleji vracejí k běžnému životu a svým aktivitám," konstatuje Štursa.

Nemocnice v Novém Jičíně je jedním z mála pracovišť v České republice, které metodu laparoskopické radikální prostatektomie využívají. Těmi dalšími je urologické oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze, pražská Homolka a urologie v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny.

Zmíněná oddělení provádějí tuto operaci navíc i roboticky. "Od listopadu loňského roku jsme už odoperovali čtyřiatřicet pacientů robotickou metodou. Ta je výhodnější, neboť operatérovi umožňuje prostorové vidění a zaručuje o něco preciznější provedení zákroku než laparoskopie. Je však třikrát dražší než laparoskopická," podotýká zástupce primáře urologického oddělení vojenské nemocnice Jiří Kočárek.

Radikální prostatektomie je operační metoda, při které se odstraňuje kompletně celá prostata včetně pouzdra a semenných váčků.

Pacient trpí méně
Hlavním cílem je vyléčení rakoviny prostaty, zachování schopnosti udržet moč a pokud možno i zachování sexuálních funkcí pacienta.

S rozvojem minimálně invazivních metod se významně snižuje zátěž operačními a pooperačními komplikacemi pro pacienta. Novojičínská nemocnice moderní metodu začala využívat v rámci onkologického zaměření pracoviště a úzké spolupráce se zdejším Onkologickým centrem J. G. Mendela.

"Díky tomu můžeme využít kromě laparoskopické radikální prostatektomie navíc i zevní ozáření, případně kombinaci s vnitřním ozářením prostaty - takzvanou brachyterapii. Při té se nádor ozařuje zevnitř vysokou dávkou tak, aby okolní orgány byly ozářeny minimálně. Při zevním ozáření to bohužel vždy možné není. Každému se tak dá léčba ušít přímo na míru," zdůrazňuje primářka Onkologického centra Renata Soumarová.

První laparoskopické operace prostaty lékaři provedli ve světě počátkem 90. let minulého století.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...Najdete na iDNES.cz