Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muž se díky nové léčbě zbavil nádoru prostaty

  1:00aktualizováno  1:00
Nádor prostaty. Většině mužů při vyslovení těchto slov přeběhne po zádech mráz. Onemocnění totiž patří k jednomu z nejčastějších typů rakoviny, jež postihuje muže v pokročilém věku. A navíc jeho výskyt v poslední době výrazně stoupá.
Laparoskopická operace. Ilustrační foto.

Laparoskopická operace. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nevyhnulo se ani dvaašedesátiletému Františkovi z Frenštátu pod Radhoštěm. Měl však štěstí, protože než se dostal lékařům "pod nůž", začala se v České republice provádět operace nádoru prostaty laparoskopicky.

František tedy patří do první desítky pacientů, kteří byli ušetřeni velkého otevřeného zákroku, a dnes si jen pochvaluje výhody šetrnější laparoskopie.

Pomohla nástěnka
"Loni v létě jsem dostal vysoké horečky. Ležel jsem v posteli s údajnou virózou. Jenže teploty neklesaly a lékaři nevěděli proč. Podstoupil jsem několik různých vyšetření, až jsem skončil na urologii. Teprve tady mi lékař sdělil osudnou zlou zprávu, že mám rakovinu prostaty a operace je nevyhnutelná," vzpomíná muž.

Když absolvoval předoperační vyšetření v novojičínské nemocnici, všiml si na nástěnce, že zde nově nabízejí možnost operovat nádor pomocí laparoskopické metody.

"Již dříve jsem byl o této možnosti informován, a proto po dalším pohovoru s lékařem a podrobném seznámení s jejími principy jsem si tento operační postup vybral," dodává.

"Laparoskopicky jsme operovali prostatu u prvních dvanácti pacientů. Pan František byl vlastně třetí. Již počáteční výsledky ukazují velké výhody tohoto zákroku. Snižuje se nutnost podávání krevních transfuzí a léků proti bolesti v pooperačním období.
Rychlejší je i rekonvalescence pacientů a nepochybně důležitý je i lepší kosmetický efekt," tvrdí primář urologie Miroslav Štursa.

Pacient: Cítím se velmi dobře
František jen přitakává. Nyní má místo rozsáhlého kožního řezu jen čtyři malé ranky a jizvičku, kterou lékaři tahali ven nádor.

"Domů z nemocnice jsem si odnášel velké balíky plen, neboť pacienti se po otevřeném zákroku dlouho pomočují. Já jsem je však potřeboval jen dva dny. A cítím se velmi dobře. Laparoskopický zákrok můžu jen doporučit a jsem rád, že mě nemoc postihla v době, kdy už jej lékaři u nás dělají," říká muž.

Primář Štursa vysvětluje, že obecné principy laparoskopické metody jsou známy. K operovanému místu se lékaři dostávají nástroji přes několik drobných vstupů do dutiny břišní a jejich pohyb kontrolují na obrazovce.

"Odpadá tedy poměrně rozsáhlý kožní řez, snižuje se riziko pohmoždění tkání během operace, díky optice je operované místo dobře vidět, minimalizují se krevní ztráty, zkracuje se doba hospitalizace a pacienti se rychleji vracejí k běžnému životu a svým aktivitám," konstatuje Štursa.

Nemocnice v Novém Jičíně je jedním z mála pracovišť v České republice, které metodu laparoskopické radikální prostatektomie využívají. Těmi dalšími je urologické oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze, pražská Homolka a urologie v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny.

Zmíněná oddělení provádějí tuto operaci navíc i roboticky. "Od listopadu loňského roku jsme už odoperovali čtyřiatřicet pacientů robotickou metodou. Ta je výhodnější, neboť operatérovi umožňuje prostorové vidění a zaručuje o něco preciznější provedení zákroku než laparoskopie. Je však třikrát dražší než laparoskopická," podotýká zástupce primáře urologického oddělení vojenské nemocnice Jiří Kočárek.

Radikální prostatektomie je operační metoda, při které se odstraňuje kompletně celá prostata včetně pouzdra a semenných váčků.

Pacient trpí méně
Hlavním cílem je vyléčení rakoviny prostaty, zachování schopnosti udržet moč a pokud možno i zachování sexuálních funkcí pacienta.

S rozvojem minimálně invazivních metod se významně snižuje zátěž operačními a pooperačními komplikacemi pro pacienta. Novojičínská nemocnice moderní metodu začala využívat v rámci onkologického zaměření pracoviště a úzké spolupráce se zdejším Onkologickým centrem J. G. Mendela.

"Díky tomu můžeme využít kromě laparoskopické radikální prostatektomie navíc i zevní ozáření, případně kombinaci s vnitřním ozářením prostaty - takzvanou brachyterapii. Při té se nádor ozařuje zevnitř vysokou dávkou tak, aby okolní orgány byly ozářeny minimálně. Při zevním ozáření to bohužel vždy možné není. Každému se tak dá léčba ušít přímo na míru," zdůrazňuje primářka Onkologického centra Renata Soumarová.

První laparoskopické operace prostaty lékaři provedli ve světě počátkem 90. let minulého století.

Autoři:



Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...



Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Příběh Jany: Přítel pořád chtěl dítě, pak mě těhotnou opustil

ilustrační snímek

Už od puberty jsem věděla, co chci, ale i co nechci. Chtěla jsem mít po boku fajn chlapa, pohodovou práci a žít...

Další z rubriky

Katku trápí hidradenitida. Nemoc, která způsobuje jizvy na těle i duši

Kateřina trpí vzácnou kožní chorobou zvanou hidradenitida.

Čtyřiadvacetiletá Kateřina už několik let bojuje s hidradenitidou, těžkým chronickým onemocněním kůže. Tato vzácná...

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Sedm příčin vrásek, za které nemůžete vinit věk

Ilustrační fotografie

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a dříve či později ozdobí každou tvář. I když velkou roli hrají...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Najdete na iDNES.cz