Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muž, který léčil Zápotockého i Bormana

  0:01aktualizováno  0:01
Dvakrát za rok odpočinu, po Vánocích v Tatrách a o prázdninách. Mám asi 150 tisíc pacientů každý rok; celkem prošlo mýma rukama pět milionů lidí. Někteří pacienti přicházejí skoro v posledním tažení, když už byli ze všech nemocnic propuštěni jako beznadějní.

V čekárně leckdo omdlí, buď vzrušením nebo ze strachu, že nepřijde na řadu. Jiní už sotva stojí na nohou.

Tato slova napsal do svého deníku Jan Mikolášek v roce 1954, v době, kdy působil v Jenštejně. V té době měl za sebou již velmi bohatou praxi; patrně jednu z největších, kterou kdy lidový léčitel zažil.

Diagnóza z moči
Narodil se roku 1889 v Rokycanech, ale jeho mládí formovala Halič a především Rakousko. Tam se seznámil se "zázračným" doktorem Valentinem Zeileisem, který určil jeho příští osud. V té době pracoval jako zahradník, ale zajímal se o přírodní léčbu a léčivé byliny.

Roku 1918 poznal Josefu Mülbacherovou z Volduch u Rokycan. Tato léčitelka, která stanovovala diagnózy z moči, v něm rozpoznala neobyčejné nadání a zasvětila jej do svého způsobu diagnózy. Dala mu k dispozici i svůj "magický" prostředek - mušli, jejíž úlomky měl vhazovat do moči pacientů a podle reakce stanovit nemoc.

Mikolášek ji brzy přestal potřebovat. "Poznal jsem z moče nemoc jakýmsi mně samotnému nevysvětlitelným způsobem, vlastností, pro niž si nade mnou lámalo hlavu už mnoho lékařských i jiných kapacit, aniž našli pro tuto podivuhodnou vlastnost vysvětlení."

Ke své praxi se dostával postupně. Nejprve léčil členy své rodiny, a když se jeho umění rozneslo, začali za ním proudit nemocní z celého kraje. Hledal samotu, a tak se odstěhoval a za první republiky působil ve východních Čechách.

Na začátku války přesídlil do Hradečna u Kladna. Jeho věhlas byl v té době už obrovský a přes zákazy jej i za okupace navštěvovaly tisíce lidí. Brzy ho proto začalo sledovat gestapo.

Jeho pražský šéf Kiesewetter zorganizoval v Petschkově paláci zkoušku, při níž měl Mikolášek před komisí nacistických lékařů stanovit diagnózy 29 vzorků moči. Léčitel stoprocentně uspěl, avšak vyneslo mu to málo vítanou přízeň nacistů; jeho pacientem se zanedlouho stal dokonce i Martin Borman.

Ke stanovení diagnózy stačil Janu Mikoláškovi vzorek moči, věk dotyčného a pohlaví. K léčbě používal směsi sestavené ze 29 různých bylin. Každému předepisoval sestavu podle jeho nemoci, doslova "na tělo". Byliny sám sbíral, ale po čase je musel vykupovat. Ve svém vrcholném období koncem 40. let minulého století spotřebovali totiž jeho pacienti téměř vagon bylin měsíčně.

V roce 1946 se ujal těžce nemocného Antonína Zápotockého, tehdejšího předsedy Ústřední rady odborů, kterému hrozila amputace nohy, následek pobytu v koncentračním táboře. V Sanopzu považovali za jediné východisko amputaci, ale po Mikoláškově léčbě se pozdější prezident za tři týdny uzdravil.

Až do Zápotockého smrti v roce roku 1957 tak bylo díky němu lidové léčitelství v naší zemi pod neoficiální ochranou. Už v lednu 1959 byl však Mikolášek ve fingovaném procesu odsouzen ke konfiskaci majetku a vězení na pět let.

Poznal Bory, Valdice i Ilavu a propuštěn byl až roku 1963. Poslední roky života prožil ve strašnické vile bývalého ředitele Státního zdravotního ústavu doktora Urbánka. Zemřel na konci roku 1973 ve věku 85 let.

Jana Mikoláška vyhledávali prostí lidé, ale i politici, sportovci a umělci. Roku 1946 byl přiveden ke smrtelnému loži skladatele J. B. Foerstra, který díky jeho léčbě žil až do roku 1950. Počet lidí, kteří jej navštívili, pravděpodobně není přehnaný, protože jeho asistent vedl o léčbě přesné záznamy.

Tento skromný a velmi zbožný muž se stal jednou z výsostných postav českého léčitelství 20. století díky vědecky nevysvětlitelnému umění mimosmyslové diagnózy a znalosti léčivých účinků bylin.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Další z rubriky

Syn má juvenilní idiopatickou artritidu, diagnózu odhalili až za půl roku

Matěj se snaží stále rehabilitovat.

První náznak toho, že se synem Matějem není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech při cvičení. Diagnózu...

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz