MUDr. Jan Krhut

MUDr. Jan Krhut | foto: Archiv MUDr. Jana Krhuta

Musíte chodit v noci často na záchod? Možná máte hyperaktivní měchýř

  • 12
I když večer pijí minimálně, anebo radši vůbec ne, stejně se mnohé ženy v noci budí a musí na záchod. A to i přesto, že je netrápí žádný zánět nebo jiné nepříjemné onemocnění. Podle urologa Jana Krhuta, který online odpovídal na otázky čtenářů iDNES.cz by viníkem mohl být takzvaný hyperaktivní měchýř.

"S vysokou pravděpodobností patříte mezi 10 až 12 procent dospělé populace, které trápí takzvaný hyperaktivní měchýř," odpověděl na otázku čtenářky Báry docent Jan Krhut, primář Urologického oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

"Dnes už existují způsoby, jak tento problém účinně řešit. Určitě se svěřte svému urologovi nebo gynekologovi," poradil čtenářce.

jan krhut odpovídal zde

Záněty močových cest nejčastěji způsobují bakterie, které normálně žijí v zažívacím ústrojí. Projevují se častým nucením k močení a nepříjemným pálením a řezáním při močení. Někdy se v těchto případech v moči vyskytuje i malé množství krve.

Mnohé starší ženy zase trpí inkontinencí a také podobným, neméně závažným problémem - náhlým nucením na močení neboli urgencí. Potížemi s urgencí přitom trpí v různé formě podle některých odhadů až pětina žen starších 40 let.

"Ve dne jsem potřebovala na malou tak patnáctkrát až dvacetkrát. Někdy jsem šla ze záchoda a už se mi chtělo znovu," popisuje svou nemoc padesátiletá Alexandra, která se odhodlala jít k lékaři až po pěti letech trápení. "V noci se vzbudila na malou až pětkrát. Nejhorší bylo, že jsem nemohla spát, takže jsem byla stále hrozně unavená. V noci jsem se často budila s pocitem, že mi snad praskne měchýř," vypráví Alexandra.

Lidé trpící urgencí často nevyhledají lékaře, protože se stydí, a místo toho se opakovaně a marně pokoušejí o samoléčbu. Jediným řešením je ovšem návštěva lékaře, čím dříve, tím lépe.

Je vůbec možné se problémům se záněty močového měchýře, inkontinencí či urgencí vyhnout? Jaké jsou první příznaky těchto potíží? Jaké mohou nastat komplikace, pokud léčbu odkládáte?

Na vaše otázky odpoví docent Jan Krhut, primář Urologického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava-Poruba, který se urologii věnuje od počátku 90. let.

MUDR. jan Krhut

V roce 1992 promoval na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a od té doby pracuje na Urologickém oddělení Fakultní nemocnice Ostrava-Poruba, od roku 2006 jako primář. Absolvoval několik zahraničních stáží, například v Rakousku nebo Velké Británii. Vydal desítky odborných článků a publikací.