Nejprve vymizelo napadení rozkroku u žen, které se začaly vyholovat již před několika lety.

Nejprve vymizelo napadení rozkroku u žen, které se začaly vyholovat již před několika lety. | foto: Profimedia.cz

Muňky vymírají! Ničí je móda vyholování

  • 27
Veš muňka v naší společnosti vymírá. Tak jako potřebuje řada živočichů deštné pralesy, které člověk neustále decimuje, potřebuje tento pohlavně přenášený hmyz pubické ochlupení. Jenže lidé začínají i tyto porosty "kácet“ – vyholování genitálií nebo úprava ochlupení kolem nich se staly tak masově rozšířenou módou, že muňky přišly o své "pralesy“.

Britští sexuologové sice hlásí neustálý nárůst pohlavně přenosných chorob jako kapavky, syfilidy či AIDS, ale poštípání vší muňkou patří mezi vzácnosti. Nejprve vymizelo napadení rozkroku u žen, které se začaly vyholovat již před několika lety, teď však ubývá i mezi muži, kteří si rovněž partie mezi nohama začínají upravovat.

"Ačkoli původně jsme to sledovali především u žen, depilace pubického ochlupení se stala populární v posledních letech také u mužů. Ve spojení s omezenou mírou nákazy od ženských partnerek tomu můžeme přičíst fakt, že v současnosti výrazně ubývá nakažených mužů,“ uvedli britští autoři výzkumu o rozšíření muněk, který byl publikován v odborném časopise Sexually Transmitted Infections.

Mezi lidoopy je člověk naprostou výjimkou, která hostí hned dva různé typy vší – veš dětskou neboli Pediculus humanus v porostu hlavy a veš muňku čili Pthirus pubis v ochlupení mezi nohama. Například šimpanze trápí jen veš na hlavě, zatímco gorily zase jen ta pohlavní.

Muňky neboli lidově filcky sají krev na jemné kůži kolem pohlavních orgánů. Nemají křídla a nevydrží dlouho mimo tělo svého hostitele, takže jsou závislé na ochlupení, v němž se drží, a na pohlavním styku, při němž se přenášejí z těla na tělo.

V západní společnosti ale vyholování dosáhlo takového rozsahu, že se z muněk stal v našich končinách ohrožený druh.