Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Můj první sex provázely pokusy a omyly, říká nejslavnější sexuoložka

  8:00aktualizováno  8:00
Odhalila veřejnosti mnohá tabu, ať už se týkala masturbace, transsexuality či deviací. Léta vedla v novinách sexuologickou poradnu. Díky ní se Hana Fifková stala nejznámější Češkou v oboru, v němž vládnou muži.

MUDr. Hana Fifková se svou knihou o transsexualitě | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz


Jeden váš kolega veřejně prohlásil, že sexuolog je buď Žid, nebo úchyl. Co tím myslel?
Mě se to trochu dotklo. Pravděpodobně tím mířil do řad svých mužských kolegů. Několik z nich mělo v minulosti problémy se sexuálním obtěžováním pacientek. Ale určitě se v oboru najde i pár neŽidů a neúchylů.

. MUDr. Hana Fifková

* Narodila se v roce 1961 v Jilemnici. Oba rodiče jsou lékaři, otec chirurg, matka dětská lékařka. Mladší sestra je ředitelkou školy v Loukově.
* Odmala závodně běhala na lyžích, chodila do sportovní třídy. "Po příchodu do Prahy jsem si chtěla všechno vynahradit a začala jsem pít a kouřit," vzpomíná.
* Vystudovala v Praze medicínu a pak psychiatrii. Absolvovala psychoterapeutický výcvik a sexuologickou atestaci.
* Ve 26 letech se v posledním ročníku a ve čtvrtém měsíci těhotenství vdala. Pár měsíců po promoci se jí narodila dcera Kateřina (Je jí 21 let a studuje fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy).
* Manžel je programátor.
* Zabývá se především psychoterapií sexuálních dysfunkcí a deviací, transsexualitou. Je autorkou knihy Erotické představy žen a monografie Transsexualita.
* Hraje volejbal, lyžuje, třikrát týdně chodí do posilovny.

Jste nejznámější žena-sexuoložka. Proč zrovna vy?
Na mediální výsluní mi jednoznačně pomohla první sexuologická poradna, kterou jsem vedla v Blesku na začátku 90. let. Hledali tehdy odbornici - ženu a těch moc mezi sexuology není. Doslechli se o mně a snad jsem se jim hodila i proto, že jsem byla mladší. Bylo to docela hrdinství, vzít takovou nabídku, protože o sexuálních problémech se tehdy ještě veřejně nemluvilo. Pamatuji si, že hned ve druhém dotazu se mě čtenář ptal, zda smějí děti masturbovat.

Poznávají vás lidé na ulici?
Ne, že by mě poznával kdekdo. Mnozí jen mají pocit, že mě někde viděli, ale neví, kam mě zařadit. Mně zase občas nedochází, že mě mohou znát. Vyjedu třeba na prodavačku, která mě něčím rozčílila, a zpětně si pak říkám, že jsem se měla ovládnout.

Žádají i radu?
Také. Třeba jsem ležela na koupališti, přišla paní a chtěla si povídat. Ale v takové chvíli jsem protivná. Pozvu ji do poradny, dám jí vizitku. Naučila jsem se respektovat hranice mezi prací a soukromím.

Odhadnete už ve dveřích, s čím klient přichází?
Většinou jasně poznáte, když přijde pacient, kterého trápí transsexualita. I u ostatních lze něco odhadnout, ale já se schématům bráním, protože klinická zkušenost mi sice dává možnost cosi zobecnit, ale na druhou stranu mě může takové zobecnění omezit. Řeknu-li si už předem, jaký klient je, mohu pak vycházet z nesprávných závěrů, které spíš vypovídají o mých vlastních stereotypech.

Jakou sexuální výchovou jste prošla vy?
Žádná tehdy nebyla. Rodiče byli velice laskaví, ale o sexu se doma nemluvilo. Měla jsem s ním spojené spíš nepříjemné pocity jako neslušnost a nepatřičnost, takže první zkušenosti probíhaly metodou pokusů a omylů. Pořádná antikoncepce nebyla a kondom nás nikdo nenaučil používat.

Takže jste po medicíně neplánovaně nastoupila na mateřskou?
Ale jen na necelé dva roky. Chtěla jsem jít brzy do práce, protože většina spolužáků už sbírala zkušenosti, zatímco já i to minimum, které nás medicína naučila, zapomínala nad nočníkem a plínkami. Navíc nejsem žena, která by se cele realizovala v péči o dítě. Neumím si představit, že bych měla hodně dětí a celý život se o ně jen starala.

To kvůli práci jste později už neměla další dítě?
Ano. Ačkoliv jsem ze dvou dětí a přišlo mi normální mít dva potomky, pořád nebylo na druhé miminko vhodné období. Napřed jsem si říkala, že přijde po první atestaci, pak po nástavbové atestaci. Když už bylo Káče deset let, měla jsem pocit, že bych si druhým dítětem jen konejšila špatné svědomí z toho, že jsem jí nepořídila sourozence.

Začínala jste hned na psychiatrii?
Tam nebylo zrovna místo, a tak jsem nastoupila na internu. Psal se rok 1988, vládlo stísněné klima a já se tam bála cokoliv říct od srdce. Do Bohnic jsem nastoupila až po roce a hned na prvním obědě někdo říkal, že pana primáře "zabásli" na protikomunistické demonstraci na Václaváku. Měla jsem pocit, že jsem mezi svými. Ulevilo se mi tam.

Na sexuologii jste pak přešla kvůli zajímavějším metodám práce. Je to tak?
Bylo to jedno z mála oddělení, kde se kladl důraz i na psychoterapeutickou léčbu, která mě vždycky zajímala nejvíc.

Byla jste mladá, hezká, neměla jste ze sexuálních deviantů strach?
Lidí s pedofilní orientací jsem se bát nemusela a sexuálně agresivní devianti útočí hlavně na cizí ženy. Čím bližší k vám mají vztah, tím víc jste v bezpečí. Žádný problém nenastal, ačkoliv ani pro pacienty to tehdy nebylo jednoduché, když s nimi pracovala mladá lékařka. Jenom jednou se dopustili "přešlapu". K prvním Vánocům, které jsem s nimi trávila, mi slavnostně předali dárek a chtěli, abych ho hned rozbalila. Byly tam neuvěřitelné krajkové minikalhotky ze sexshopu.

Jak jste to vzala?
Asi jsem byla rudá až za ušima. Pomohl mi tuším kolega lékař nějakou poznámkou, díky níž jsem situaci zvládla.

Přesto jste potom rok chodila na sebeobranu...
To bylo po jiné situaci. Tehdy už jsem měla svou ordinaci a napadl mě pacient. Trpěl duševní nemocí a v rámci svého paranoidního vnímání světa si vzal do hlavy, že já na dálku ovlivňuji jeho život. Tenhle člověk mě přišel zabít, protože si ve své logice odvodil, že nic jiného s tím dělat nemůže. Naštěstí mě sestřička zachránila.

A tak jste se naučila bránit.
Potřebovala jsem nabrat sílu, abych mohla dál fungovat. Vřele bych to doporučovala všem lidem, kteří něco podobného zažijí. Posílilo mne to duševně i fyzicky.

Psychologii jste si vybrala už na střední škole. Proč?
Jsem spíš přemýšlivá, uzavřenější a taky trochu smutná a tahle kombinace vás k té psychoterapii tak nějak sama "šoupne". Ale myslím, že zájem o psychologii odráží životní etapu většiny adolescentů. Žila jsem v rodině, která fungovala dobře. Bydleli jsme v šestitisícové Jilemnici v Krkonoších a bylo jasné, že nejblíž půjdu studovat do Hradce, možná do Prahy. Z domova se mi nechtělo odcházet, ale chápala jsem, že bez toho to nepůjde. Jako starší sourozenec jsem byla hodná, zodpovědná, ctižádostivá tak, jako mnoho starších sourozenců bývá. Dobře jsem se učila a - protože se na horách lyžuje, lyžovala jsem – taky dobře, protože jsem chtěla dělat radost svým rodičům.

Pak se ta hodná holka ocitla sama ve velkoměstě.
Po příchodu do Prahy jsem musela mnoho věcí "dohnat". Z tohoto období jsem si pak další roky nesla potíže s pitím alkoholu, které jsem si definitivně vyřešila až ve vlastním psychoterapeutickém výcviku.

Může osvícený sexuolog věřit v boha?
Jsem nevěřící, ale občas se v praxi setkávám s dvojicemi, jimž vykladači boha stanovili pravidla, která jim zkomplikovala život. Přijdou třeba po svatbě s tím, že si několik let sex odpírali a těšili se, až konečně budou smět. A najednou se zdá, jako by už naopak touha vyhasla. Nabídnu jim svůj - ateistický - pohled na vztahy a sex v nich, snažím se vnést do problému i trochu lehkosti, případně jim doporučím některého věřícího kolegu.

Jakou má sexuoložka výhodu při výchově dcery?
Nemusí přemýšlet, co je a co není v tom směru správné. Může používat přiměřené odborné výrazy. Měla jsem vyřešené své postoje a nedělalo mi problém s dcerou o čemkoliv promluvit. Jinak jsem postupovala jako každý jiný rodič. Chtěla jsem ji uchránit případným problémům. Měla jsem to štěstí, že dcera byla zvídavá a sama se ptala.

Existují hranice, v kterém věku co je a není vhodné?
Každý se řídí především vlastními hranicemi. Krátce po patnáctých narozeninách mi moje dcera povídá, že by chtěla objednat na gynekologii. Říkala jsem si: "No výborně, ta výchova se nám daří!" Jenže ona dodala: "Pro antikoncepci." Dodneška to vidím. Jely jsme ve výtahu a já dostala vztek. Říkám jí: "Nezdá se ti to trochu brzo?" A pak mi došlo, že reaguji podle svých mantinelů. Já měla první sex v šestnácti a kousek. Kdyby přišla o panenství později než já, bylo by to normální, ale protože se to stalo o tři čtvrtě roku dřív než já, zaskočila mě.

Přišla by za vámi, pokud by měla problémy v sexu?
Asi teprve tehdy, když by jí hodně teklo do bot. A jsem ráda, protože kdyby dcera za mámou běžně chodila jako do poradny, měla bych pocit, že není něco v pořádku.

Nedá mi to se nezeptat na váš sexuální život. Platí přísloví o kovářově kobyle, která chodí bosa?
S manželem jsme nejlepší přátelé. Po šestadvaceti společných letech to považuji za krásný vztah.

V sedmačtyřiceti letech žijete bez sexu?
Mám život zařízený tak, že jsem spokojená. Jak, to si nechám pro sebe.

Ani psychoterapeut-sexuolog tedy nezná recept na ideální celoživotní manželské soužití?
V tomto ohledu žijeme v nepříliš laskavé kultuře. Říká nám: vy dva – žijte spolu celý život, buďte si věrní, mějte se rádi, chovejte se k sobě hezky a buďte spokojení. Lidé z vlastních zkušeností vědí, jak je to těžké. A víme to i my, kteří jejich problémy pomáháme rozplétat v našich poradnách.

Autoři:


Nejčtenější

(Ilustrační snímek)
Od hltače po požitkáře. Osm typů jedlíků, aneb jsme to, co jíme?

Jídlo už dávno nemá jen funkci utišení hladu. Žijeme v době, kdy se z vaření stal módní trend. Jíst musíme všichni a stravování podle současných trendů patří k...  celý článek

Martina Formanová
Do mobilu jsem Milošovi nikdy nechodila, říká Martina Formanová

Více než dvacet let žije v Americe, přesto svoji poslední knihu Povídky na tělo situovala spisovatelka Martina Formanová do Česka. „Pořád víc rozumím vztahům...  celý článek

Jana Bělobrádková se stará o tři děti.
Bartošová, Bělobrádková a Babišová: Své manžely v politice podporujeme

Bez podpory své partnerky žádný politik dlouhodobě neuspěje. Kdo stojí po boku nejvýraznějších osobností letošních voleb? Oslovili jsme manželky lídrů...  celý článek

Iva Frühlingová (11. října 2017)
Iva Frühlingová: Každá máma si občas potřebuje odpočinout od dětí

Bývalá modelka a zpěvačka Iva Frühlingová (35) se ukázala po delší době ve společnosti. Rozpovídala se o mateřství na plný úvazek, nové knize a nápadech na...  celý článek

Vyzrálejší, chuťově výraznější až pikantnější sýry si nejlépe rozumí se...
Sýry pravé i falešné, kolik obsahují vápníku a s jakým vínem je párovat

Málokterá potravina je tak samozřejmou součástí českých ledniček a prostřených stolů. Sýry milujeme k snídani, obědu, svačině, večeři nebo třeba večer jen tak...  celý článek

Další z rubriky

Charlize Theronová, Ashley Juddová, Goldie Hawnová a Megan Foxová
Cesta k roli přes postel. Herečky promluvily o sexistickém Hollywoodu

Nechvalně proslulá hollywoodská praktika „obsazování rolí přes postel“ není mýtus. V posledních letech o svých zkušenostech se zvykem mocných filmových...  celý článek

Ellen DeGeneresová na People's Choice Awards (Los Angeles, 7. ledna 2015)
Měla jsem deprese a navštěvovala jsem terapeuta, přiznala DeGeneresová

Ellen DeGeneresová (59) patří mezi nejúspěšnější ženy Hollywoodu. Má vlastní televizní show, je šťastně zadaná a nebojí se mluvit o své sexuální orientaci....  celý článek

Christina Applegateová (Los Angeles, 27. července 2015)
Preventivně jsem si nechala odstranit vaječníky, přiznala Applegateová

Před devíti lety Christině Applegateové (45) diagnostikovali rakovinu prsu a herečka podstoupila oboustrannou mastektomii. Nyní prozradila, že nedávno si...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Zuby jako perličky: 5 tipů na bělení zubů doma
Zuby jako perličky: 5 tipů na bělení zubů doma

Ne že by každý z nás potřeboval úsměv amerického herce, ale svítivé žluťáky taky nejsou úplně v kurzu. Vyberte si proto ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.