Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

MUDr. Jan Pirk: Své ženě říkám ,mede’

  13:26aktualizováno  13:26
Ženy si zaslouží, aby je muž chránil, říká v nové rubrice magazínu ONA DNES přední český kardiochirurg Jan Pirk. Vypráví o svém vztahu k manželce Blance.

Blanka Pirková - "Jsme spolu tak dlouho, protože mi trpí moje excesy. Pracovní i sportovní," říká o své ženě prof. MUDr Jan Pirk, Dr. Sc. | foto: Archiv manželů PirkovýchMF DNES

Můj návrat domů je už takový rituál. Když přijdu před sedmou, vítá mě žena slovy: "Co tady děláš tak brzo?"

Když přijdu jako obvykle, tedy spíš až po osmé, dívá se na nějaký seriál a jen zašeptá: "Večeři máš na stole."

Občas svou ženu ráno na rozloučenou políbím, když je vzhůru nebo když se mi přimotá do cesty. Když přijdu z práce, tak už to, pravda, nedělám... Třeba bych ji rušil u toho seriálu (zasměje se).

Jsme spolu 36 let. Za tu dobu se vztah změní, už to není takové to zamilování, kdy je člověku dvacet a tluče mu srdce, dnes je to spíš přátelství, důvěra. Nejspíš to tak má být.

Svou ženu jsem viděl poprvé na venkovské tancovačce. Slavil se Den požárníků, já tam byl na chatě, a tak jsem přiběhl v džínách, naboso, ponožky mi čouhaly z kapsy. Líbila se mi, protože byla štíhlá, nakrátko ostříhaná a v bílém tílku, působila sportovně.

Ona na ty mé čouhající ponožky dodnes vzpomíná jako na zábavnou historku, protože vesnické báby říkaly jejím příbuzným: "Prosím tě, za Blankou tam chodí nějaký patnáctiletý kluk!" Bylo nám devatenáct a na první rande nepřišla, protože chodila s někým jiným.

Těch šestatřicet let náš vztah vydržel především proto, že moje žena toleruje všechny mé excesy - pracovní a sportovní. Odjel jsem třeba na rok stážovat do Ameriky a ona tu zůstala sama s dvěma malými kluky. I po návratu jsem byl pořád v práci, a když jsem přišel domů, dělal jsem kandidaturu, pak doktorát, a k tomu jsem věčně sloužil.

Teď je z ní ještě ohromná babička, šla do předčasného důchodu kvůli vnoučatům. Vyváří jim jako cateringová firma a ještě se stará o naše maminky.

Jediná věc mi na mé ženě vadí: že neřídí auto. Argumentuje slovy: "Co bych já v téhle rodině ještě měla všechno dělat!"

Co jí asi vadí na mně, je ten ohromný shon, v kterém žiju. Když jdeme do divadla a musíme ve čtvrt na sedm z domova, já za tři minuty čtvrt přijíždím z práce. Ona je už nervózní, často mi vyčítá, že si na chvíli nesedneme, už od Vánoc se chceme sejít s přáteli a nedokážeme najít společný termín. Ani vlastně nevím, kdy jsem se svou ženou naposledy byl na večeři, ale někdy spolu jdeme na pivo, naposledy předevčírem cestou z plavání.

Vážím si své ženy, protože rodina je to nejdůležitější a vnoučata to jediné, co po nás zbude. Ale možná bych měl rád i takovou, která dělá kariéru... Moje sestra je lékařka, má soukromou praxi a vychovala tři děti, takže to asi jde skloubit.

Feministku, která by pracovala jako jeřábnice, pěstovala box nebo vzpírání, bych ovšem mít nemusel. Ženy si za to, co dělají pro rodinu, zaslouží, aby je muž chránil. Žena je od přírody slabší, což vidím i při transplantaci srdce. Skutečně nemohu dát srdce drobné ženy někomu takovému, jako je například veslař Chalupa. Říká se, že srdce ženy vydrží víc, v kardiochirurgii to ale neplatí, po operacích umírají ženy častěji než muži a také si více naříkají. I moje žena se sesype a rozpláče snáz než já. Proč by to tak nemělo být? Proč bych nemohl ženě podržet dveře nebo jí pomoci s kufrem?
Vy jste přece naše okrasy v životě.

Říkám své ženě Blanko. Anebo mede. To vzniklo tak, že jsme byli v Americe u známých a oni si říkali ,honey’. Povídám Blance: "To je sranda, oni si říkají mede!" A už jí to zůstalo.

V mobilu ji mám uloženou jako Blanku. Jak ona mě, nevím, ale můžeme jí zavolat. (Bere telefon.) Mně tedy říká většinou dědo. "Čau, hele, mám speciální dotaz, pod čím mě máš uloženýho v telefonu?" Takže Honza. "A nejčastěji mi asi říkáš dědo, viď? Newmane mi říká náš Tomáš..." Tak prý taky někdy Honánku.

A jak své ženě dávám najevo, že ji mám rád? Přece tím, že jsme spolu, ne? Moje maminka mi vždycky říkala: "Jestli si najdeš jinou, tak tebe vyrazím a Blaničku si nechám."

prof. MUDr Jan Pirk, Dr. Sc. (narozen 20. 4. 1948)
Přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze začínal v roce 1972 na chirurgii v nymburské nemocnici. Kromě dvou atestací z chirurgie složil jednu z kardiochirurgie a jednu z cévní chirurgie. V pětatřiceti letech odjel na rok do New Orleans, kde pracoval pro Ochsner Medical Foundation. V roce 1990 zase zahájil roční praxi ve fakultní nemocnici v Dánsku. Profesor Pirk je členem několika významných českých i zahraničních vědeckých orgánů a lékařských společností.
Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Slapy

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Ilustrační snímek

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého přítele, ale na svého exmanžela nemůžu...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Příběh Martiny: Matka nechce přijmout mého přítele

Ilustrační snímek

Po smrti manžela se ke mně nastěhovala moje matka. Byla jsem na dně a potřebovala její pomoc. Bez ní bych to nejspíš...Najdete na iDNES.cz