Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

MUDr. Jan Pirk: Své ženě říkám ,mede’

  13:26aktualizováno  13:26
Ženy si zaslouží, aby je muž chránil, říká v nové rubrice magazínu ONA DNES přední český kardiochirurg Jan Pirk. Vypráví o svém vztahu k manželce Blance.

Blanka Pirková - "Jsme spolu tak dlouho, protože mi trpí moje excesy. Pracovní i sportovní," říká o své ženě prof. MUDr Jan Pirk, Dr. Sc. | foto: Archiv manželů PirkovýchMF DNES

Můj návrat domů je už takový rituál. Když přijdu před sedmou, vítá mě žena slovy: "Co tady děláš tak brzo?"

Když přijdu jako obvykle, tedy spíš až po osmé, dívá se na nějaký seriál a jen zašeptá: "Večeři máš na stole."

Občas svou ženu ráno na rozloučenou políbím, když je vzhůru nebo když se mi přimotá do cesty. Když přijdu z práce, tak už to, pravda, nedělám... Třeba bych ji rušil u toho seriálu (zasměje se).

Jsme spolu 36 let. Za tu dobu se vztah změní, už to není takové to zamilování, kdy je člověku dvacet a tluče mu srdce, dnes je to spíš přátelství, důvěra. Nejspíš to tak má být.

Svou ženu jsem viděl poprvé na venkovské tancovačce. Slavil se Den požárníků, já tam byl na chatě, a tak jsem přiběhl v džínách, naboso, ponožky mi čouhaly z kapsy. Líbila se mi, protože byla štíhlá, nakrátko ostříhaná a v bílém tílku, působila sportovně.

Ona na ty mé čouhající ponožky dodnes vzpomíná jako na zábavnou historku, protože vesnické báby říkaly jejím příbuzným: "Prosím tě, za Blankou tam chodí nějaký patnáctiletý kluk!" Bylo nám devatenáct a na první rande nepřišla, protože chodila s někým jiným.

Těch šestatřicet let náš vztah vydržel především proto, že moje žena toleruje všechny mé excesy - pracovní a sportovní. Odjel jsem třeba na rok stážovat do Ameriky a ona tu zůstala sama s dvěma malými kluky. I po návratu jsem byl pořád v práci, a když jsem přišel domů, dělal jsem kandidaturu, pak doktorát, a k tomu jsem věčně sloužil.

Teď je z ní ještě ohromná babička, šla do předčasného důchodu kvůli vnoučatům. Vyváří jim jako cateringová firma a ještě se stará o naše maminky.

Jediná věc mi na mé ženě vadí: že neřídí auto. Argumentuje slovy: "Co bych já v téhle rodině ještě měla všechno dělat!"

Co jí asi vadí na mně, je ten ohromný shon, v kterém žiju. Když jdeme do divadla a musíme ve čtvrt na sedm z domova, já za tři minuty čtvrt přijíždím z práce. Ona je už nervózní, často mi vyčítá, že si na chvíli nesedneme, už od Vánoc se chceme sejít s přáteli a nedokážeme najít společný termín. Ani vlastně nevím, kdy jsem se svou ženou naposledy byl na večeři, ale někdy spolu jdeme na pivo, naposledy předevčírem cestou z plavání.

Vážím si své ženy, protože rodina je to nejdůležitější a vnoučata to jediné, co po nás zbude. Ale možná bych měl rád i takovou, která dělá kariéru... Moje sestra je lékařka, má soukromou praxi a vychovala tři děti, takže to asi jde skloubit.

Feministku, která by pracovala jako jeřábnice, pěstovala box nebo vzpírání, bych ovšem mít nemusel. Ženy si za to, co dělají pro rodinu, zaslouží, aby je muž chránil. Žena je od přírody slabší, což vidím i při transplantaci srdce. Skutečně nemohu dát srdce drobné ženy někomu takovému, jako je například veslař Chalupa. Říká se, že srdce ženy vydrží víc, v kardiochirurgii to ale neplatí, po operacích umírají ženy častěji než muži a také si více naříkají. I moje žena se sesype a rozpláče snáz než já. Proč by to tak nemělo být? Proč bych nemohl ženě podržet dveře nebo jí pomoci s kufrem?
Vy jste přece naše okrasy v životě.

Říkám své ženě Blanko. Anebo mede. To vzniklo tak, že jsme byli v Americe u známých a oni si říkali ,honey’. Povídám Blance: "To je sranda, oni si říkají mede!" A už jí to zůstalo.

V mobilu ji mám uloženou jako Blanku. Jak ona mě, nevím, ale můžeme jí zavolat. (Bere telefon.) Mně tedy říká většinou dědo. "Čau, hele, mám speciální dotaz, pod čím mě máš uloženýho v telefonu?" Takže Honza. "A nejčastěji mi asi říkáš dědo, viď? Newmane mi říká náš Tomáš..." Tak prý taky někdy Honánku.

A jak své ženě dávám najevo, že ji mám rád? Přece tím, že jsme spolu, ne? Moje maminka mi vždycky říkala: "Jestli si najdeš jinou, tak tebe vyrazím a Blaničku si nechám."

prof. MUDr Jan Pirk, Dr. Sc. (narozen 20. 4. 1948)
Přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze začínal v roce 1972 na chirurgii v nymburské nemocnici. Kromě dvou atestací z chirurgie složil jednu z kardiochirurgie a jednu z cévní chirurgie. V pětatřiceti letech odjel na rok do New Orleans, kde pracoval pro Ochsner Medical Foundation. V roce 1990 zase zahájil roční praxi ve fakultní nemocnici v Dánsku. Profesor Pirk je členem několika významných českých i zahraničních vědeckých orgánů a lékařských společností.
Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Línému rodiči se volná výchova nevyplatila. Syn kouří trávu a nic nedělá

Tom Hodgkinson - autor knihy Líný rodič

Před deseti lety oslnil české čtenáře svou filozofií líného rodičovství. Jestli se šéfredaktorovi britského časopisu...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Bála jsem se, že přijdu o děti, říká podnikatelka s látkami

V soutěži YE podnikatel roku získala letos první místo.

Založila úspěšný e-shop s látkami, které sama navrhuje a vyrábí, šije a prodává dětské oblečení. Maminka čtyř dětí...

Příběh Olgy: S manželem máme rozdílné představy o životě v důchodu

Ilustrační foto

Manžel před rokem odešel do penze, mě to čeká za rok. Ovšem už dnes vím, že si setrvání v práci ještě prodloužím....

Příběh Marie: Můj vztah s rodiči je rok od roku horší

(ilustrační snímek)

Už několik let žiji se svou rodinou, manželem a malou dcerou v zahraničí. Bylo to vždy přání mého táty, tak jsem...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz