Léky proti bolesti jsou v Česku velmi oblíbené (ilustrační fotografie)

Léky proti bolesti jsou v Česku velmi oblíbené (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Mrtvice, infarkt a poškozená střeva. I tak mohou uškodit léky proti bolesti

  • 175
Zahnat dlouhodobou, nezvladatelnou bolest silnými prášky se nemusí vyplatit. Podle vědců může ibuprofen a další běžné léky na tlumení bolesti zvyšovat riziko infarktu, škodit střevům a podle nejnovějších poznatků i zvyšovat hrozbu mrtvice.

Podle právě publikovaných výsledků švýcarských vědců, které citoval list The Telegraph, pacient, který sáhne po růžových pilulkách několikrát denně po dobu několika měsíců či dokonce let, se vystavuje vysokému zdravotnímu riziku.

Lékaři z Institutu pro sociální a preventivní medicínu na univerzitě v Bernu při testech na více než 116 tisících pacientech zjistili, že se při aplikaci vysokých dávek ibuprofenu po dlouhou dobu objevila třikrát častěji mrtvice a že tito lidé měli i kardiovaskulární potíže.

Ibuprofen

Je léčivo ze skupiny nesteroidních antiflogistik, které se používá na tlumení bolestí, zánětů a horeček.

Existuje ve formě tablet, sirupů a léků pro lokální podání (krémy, gely).

Tablety v síle do 400 mg se dají zakoupit v lékárně i bez lékařského předpisu. Síla 600 mg je vázaná na lékařský předpis.

Prodává se pod různými komerčními názvy, např. Apo-Ibuprofen, Brufen, Dolgit, Ibalgin, Ibumax, Nurofen aj.

Zdroj: Wikipedie

V Česku se přitom každý rok prodají miliony balení ibuprofenu a obdobných prášků. Vědci upozornili, že se riziko vážných zdravotních obtíží nehrozí u lidí, kteří si tento typ léků berou jen občas, když je třeba nesnesitelně bolí hlava.

"Sledovali jsme pacienty, kteří kvůli bolestem pohybového aparátu brali tyto léky pravidelně třikrát až čtyřikrát během jednoho dne," konstatoval profesor Peter Jüni z výzkumného týmu. Dodal, že zjištěné poznatky byly pozorovány převážně u starších lidí, kteří trpí například artritidou a léky užívají několik měsíců či let. Vedlejší účinky léků proti bolesti tak mohly být umocněny ještě dalšími faktory.

"Při předepisování takového medikamentu pro chronicky nemocné si musí lékaři i pacienti vždy uvědomit, že hrozí kardiovaskulární rizika," dodal Jüni.

Trpí střeva i cévy

Britští vědci už před šesti lety zveřejnili svá badatelská zjištění, podle nichž běžné léky proti bolesti mohou zvyšovat riziko infarktu. A předchozí testy zase ukázaly na riziko poškození střev.

Brufen, Ibuprofen, Ibalgin, Diklofenak, Voltaren, Dolmina, Apo-Diclo a další mohou dokonce vyvolat dokonce vnitřní krvácení. Lékaři je proto nedoporučovali dlouhodobě užívat například pacientům s vředy.

"Každý lék má své vedlejší účinky. Ale o tom, že ibuprofen zvyšuje riziko infarktu, nevím. Určitě se o výsledky výzkumu budu zajímat," řekl před časem přednosta kardiocentra v IKEM Jan Pirk.

V příbalovém letáku Ibalginu se píše, že se vzácně může objevit zánět slinivky břišní, poškození jater, srdeční selhávání nebo poruchy vidění.

"Léky ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv mohou být spojeny s mírným zvýšením rizika srdečních nebo mozkových cévních příhod," upozorňuje příbalový leták Ibalginu 400.

V roce 2004 byl kvůli riziku srdečních příhod stažen z trhu zahraniční lék na léčbu bolesti Vioxx.

Ibuprofen se Užívá na bolesti

- hlavy

- zubů

- zad

- kloubů a svalů při chřipkových onemocněních

- při menstruačních bolestech

- při poranění měkkých tkání jako je pohmoždění a podvrtnutí