Mrtvice se projevuje hlavně slabostí až ochrnutím, poruchou řeči a vidění. (Ilustrační snímek)

Mrtvice se projevuje hlavně slabostí až ochrnutím, poruchou řeči a vidění. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Mozková mrtvice hrozí hlavně ženám. Patříte mezi ty ohrožené?

  • 34
Cévní mozková příhoda je druhou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Postihne až čtyřicet tisíc lidí ročně, přičemž ženy mají minimálně o čtvrtinu vyšší riziko, že zasáhne právě je.

Mozková mrtvice je definována jako rozvíjející se ohraničené nebo celkové postižení mozku. Vzniká většinou tím, že se mozková tepna ucpe krevní sraženinou.

Mrtvice přichází náhle a projevuje se hlavně slabostí až ochrnutím, poruchou řeči a vidění.

"Příznaky trvají déle než den, nebo vedou k úmrtí," říká doktor Robert Čihák, vedoucí lékař oddělení arytmologie z kliniky kardiologie v IKEM.

Jak mrtvici předcházet

Pokud se tyto příznaky objeví, je nutné co nejrychleji zavolat záchrannou službu.

Příznaky cévní mozkové příhody

- Slabost až ochrnutí, porucha citlivosti poloviny těla

- Porucha řeči

- Vychýlení hlavy, obrna pohledu

- Výpady zorného pole, zdvojené vidění

- Náhlá závrať nebo náhlý pád

- Slepota

- Bolest hlavy

- Zvracení, porucha vědomí nebo epileptické záchvaty

- Varovným signálem bývá svěšený koutek, člověk při úsměvu není schopen dostat koutky úst do stejné výšky

Mozkové buňky kvůli nedostatku kyslíku odumírají během několika minut, nervové buňky v okolí za několik hodin.

Mozkové příhodě se přitom dá předcházet. "Mezi ovlivnitelné rizikové faktory patří vysoký krevní tlak, kouření, obezita, vysoká hladina cholesterolu a cukrovka," vysvětluje Robert Čihák.

Riziko onemocnění dále zvyšují některá srdeční onemocnění, hlavně porucha srdečního rytmu a její nejběžnější typ: fibrilace síní. Ta zvyšuje riziko mozkové mrtvice dokonce pětinásobně. Rizikem je i vyšší věk, dvěma třetinám pacientů je více než 65 let.

V současné době se k prevenci vzniku sraženin v srdečních předsíních nejčastěji používá léčba takzvanými antagonisty vitaminu K.

"Vitamin K je totiž nezbytný pro správné srážení krve. Řada studií ukázala, že tyto léky sníží výskyt cévní mozkové příhody při fibrilaci síní až o dvě třetiny," dodává lékař.

Kdo mi pomůže zpět

Péči pro pacienty s akutní příhodou poskytuje síť Komplexních cerebrovaskulárních a Iktových center.

"Je nutné provádět pečlivou prevenci u všech pacientů s rizikem vzniku mrtvice," říká Ondřej Škoda, primář Neurologického oddělení Nemocnice Jihlava. Dodává, že až čtvrtina pacientů po mozkové příhodě zůstává trvale odkázána na institucionální léčbu.

O pacienty po mozkové mrtvici se stará organizace ICTUS, která pomáhá především s návratem do plnohodnotného života a s ním spojeným překonáváním fyzických handicapů. 

"V blízké budoucnosti očekáváme nové léky, které jsou v prevenci mozkové příhody stejně nebo dokonce více účinné než dosavadní léčba, a přitom mají nižší riziko závažných krvácení, zejména do mozku. Pacient nemusí docházet na testy, intenzita antikoagulace je málo ovlivněna léky i potravinami," dodává MUDr. Robert Čihák, vedoucí lékař oddělení arytmologie z kliniky kardiologie v IKEM.