Mozek vyděšených lidí pracuje jinak

  6:00aktualizováno  6:00
Možná máte rádi horory a strach vás občas baví, existují však lidé, kterým přehnaná úzkost znemožňuje normální život. Vědci v poslední době udělali při výzkumu toho, co se s námi vlastně při strachu děje, velký pokrok.

Lidé rozpoznají strach u ostatních dřív než jiné emoce. | foto: Profimedia.cz

Znalost procesů, které probíhají v mozku, když se člověk bojí, může významně přispět k léčbě úzkostných poruch. "V této oblasti jsme udělali velký pokrok,“ říká profesor psychologie z univerzity v Michiganu Stephen Maren, kterého cituje server msn. "Výsledky základních pokusů, které byly provedeny na zvířatech, se nyní aplikují v praxi, aby se s jejich pomocí mohlo pomoci lidem postiženým úzkostnými poruchami.“ Jen v USA jimi v současné době trpí 40 milionů lidí.

Podstatou je amygdala
Strach je základní emocí nezbytnou pro přežití. Je zároveň i jednou z mála emocí, kterou sdílíme i se zvířaty. U rozvoje neopodstatněného a přehnaného strachu, který je základem úzkostných poruch, hrají podstatnou roli geny. 

Záchvaty paniky člověka v podstatě "zmrazí.“ Prvním příznakem jsou u většiny lidí zpocené dlaně, následuje pocit těžkého žaludku, nevolnost a neschopnost pohybu. "To je také podstatou pocitu paniky,“ říká psycholog David Carbonell specializující se na léčení úzkostných poruch.

Strach vzniká v amygdale. Vědci odhalili, že určité chemické reakce v amygdale jsou stěžejní při překonávání strachu jak u myší, tak i u lidských bytostí. Pokud jsou tyto reakce u myší deaktivovány, nikdy se svůj strach nenaučí překonávat.

Lék proti strachu
Novým objevem je také působení látky D-cykloserin, který se používal i při léčbě tuberkulózy. Pokusy na laboratorních myších prokázaly, že tato látka podporuje v mozku vznik chemické reakce, která pomáhá při překonávání strachu.

V kombinaci s vhodnou terapií se účinky této látky osvědčují i u lidí. Poprvé byl tento pozitivní efekt prokázán u osob trpících strachem z výšek. Nyní se aplikuje u lidí, kteří přežili útok na WTC či válku v Iráku.

Ačkoli jsou výsledky výzkumu slibné, odborníci upozorňují, že bez psychoterapie nelze na účinky D-cykloserinu sázet: "Nelze si zkrátka vzít pouze pilulku a předpokládat, že veškerý strach a úzkost okamžitě zmizí,“ říká David Carbonell.

Strach, vzpruha mozku
Podle nové studie publikované minulý měsíc v magazínu Emotion lidé rozpoznávají strach u ostatních lidí rychleji než ostatní emoce. Výzkumu se zúčastnili dobrovolníci, kterým byla v krátkém časovém sledu prezentována řada fotografií lidských tváří, z nichž některé vyjadřovaly strach, jiné štěstí a některé měly neutrální výraz. Respondenti nejrychleji reagovali na tváře vyjadřující strach.

"Předpokládáme, že náš mozek si vybudoval jakousi zkratku, která nám pomáhá v krátké době rozpoznat podněty, které by nás mohly případně také ohrožovat,“ říká autor studie, profesor David Zald.

Ostatní studie z poslední doby ukázaly, že lidem, kteří mají strach, se mění i ostatní tělesné funkce. Vyděšení lidé například mohou vydržet mnohem víc bolesti než ostatní. Strach, který prožíváme, nebo jen rozpoznáme u ostatních, zlepšuje naší pozornost a výrazně stoupají i schopnosti našeho mozku.

Autoři:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

Latexová svoboda nahých mužů. Na neobvyklé výstavě je orgasmus povolen

Nejmenšímu naháčovi připadla klec.

Po nahých ženách nabídli organizátoři výstavy Voayer skutečně nahé muže. V potemnělých prostorách činžovního domu v...

Život první dámy Zemanové: otec v uranovém lágru, její dceři hrozil únos

Svatba předsedy ČSSD Miloše Zemana s Ivanou Bednarčíkovou proběhla na...

Ze všech polistopadových prvních dam je Ivana Zemanová ta nejméně viditelná. Neměla snadný život. Její otec si coby...

Další z rubriky

Prekopová: Na rozdíl od hádek rodičů už děti nevidí jejich usmíření

Až teď bych mohla radit, říká známá psycholožka Prekopová.

Muži degenerují, chybí jim autorita. Z žen jsou chlapi a děti jsou chudáci. To jsou jen některé z kontroverzních...

Nevěra zraní a naruší důvěru. Prospět může výjimečně, říká psycholog

Ilustrační snímek

Moudrá manželka se svého muže snaží přistihnout při něčem, zač mu může dát najevo obdiv, moudrý muž je zas ochoten...

Živitel i otec ochrnul. Bezbariérový byt rodině zařídila televizní Mise

Rozina s dcerami Alžbětou a Barborkou

Byla to láska na první pohled, vzpomíná Rozina na silvestrovskou oslavu, kdy se potkala s Láďou. „Seznámili jsme se...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz