Ona
Mononukleózou se lze nakazit i při líbání.

Mononukleózou se lze nakazit i při líbání. | foto: Profimedia.cz

Mononukleóza

  • 13
Je onemocnění vyvolané virem Epsteina a Barrové (EBV), který se přenáší kapénkovou infekcí, přímým kontaktem a slinami. Nakazit se tedy můžete například líbáním nebo pitím ze špatně umyté skleničky.

K nákaze dochází většinou v dětském věku a inkubační doba se pohybuje od 4-14 dní. Onemocnění se však nemusí vůbec projevit. Po vyléčení zůstává virus v těle, ač jsou na něj vytvořené protilátky, při snížené imunitě může vyvolat další mononukleózu.

Jaké má mononukleóza příznaky?
Zvětšení lymfatických uzlin, horečka, nechutenství, bolest hlavy, končetin a krku, únava. Při nástupu nemoci je to únava, nechutenství, bolesti hlavy, bolesti ve svalech, zimnice, pocení a zvýšená teplota. Typické projevy rozvinuté nemoci jsou: horečka (38-39 °C), povlaky na mandlích (jako u angíny), zduření lymfatických uzlin, občas tlak v pravém podžebří způsobený zvětšujícími se játry. Občas se projevuje také oteklými očními víčky, nažloutlým bělmem a tvorbou zarudlých pupínků.

Koho se tato nemoc týká?
Mononukleózu může dostat každý, většinou ji mají spíše děti. Jako u jiných „dětských“ nemocí platí, že kdo ji prodělal jednou, má už protilátky, takže podruhé se nenakazí.

Prevence a léčba
Léčba trvá minimálně 3 týdny, kdy se dodržuje tělesný klid, jaterní dieta, tekutiny, vitamíny a léky ke snížení horečky. Pokud není mononukleóza včas odhalena, může přejít do chronické formy, která může být i příčinou chronického únavového syndromu. Když má nemoc vážný průběh, je nutná hospitalizace v nemocnici.