Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Monogamie je pro člověka nepřirozená, tvrdí další expert

  • 172
Monogamie je pro člověka nepřirozená. Tvrdí to uznávaný americký expert doktor Christopher Ryan, odborník na evoluční a sexuální psychologii. Mediální skupina CNN teď publikovala jeho rozsáhlý článek týkající se monogamie a jejího původu v lidské kultuře.

Věrnost jednomu partnerovi začala být součástí naší kultury před deseti tisíci roky, kdy lidé přestali kočovat, usadili se a začali vlastnit půdu. Hranice pozemku a vymezení "moje-tvoje" vedlo k postupnému zavedení monogamie.

Biologicky je však člověku nepřirozená i po deseti tisícovkách let, během nichž se monogamii lidem do hlav snažili vtlouct náboženští vůdcové, kteří patologizovali přirozenou polygamii.

Také kvůli tomu tisíce let toto téma ignorovali i lékaři a vědci. Teprve poslední desetiletí dovolila podívat se na celé téma otevřeně, bez předsudků a s fakty. Doktor Ryan jich vyjmenovává několik.

"Páry jsou nuceny uvěřit, že ubývající sexuální vášeň v manželství a touha po jiné osobě je selhání vztahu, i když to ve skutečnosti jen dokazuje, že jsou pravými příslušníky druhu Homo sapiens," uvádí Ryan. Podle něj má monogamie kořeny kulturně-historické, ale biologicky – což dokazují výzkumy antropologické, psychologické i evoluční – jde proti lidské přirozenosti.

"Jsme nejsexuálnější druh v celé živočišné říši, můžeme souložit a jsme plodní téměř stále. Muži mají největší penis a varlata z celé rodiny primátů, ženy mají vystouplá a výrazná prsa. Máme nejvýraznější libido, které nás ovlivňuje denně, přičemž soulož si dopřáváme většinou nejen kvůli plození. A po jediném člověku netouží celý život téměř nikdo z nás," vyjmenovává dále doktor Ryan.

Přítel nebo manžel

Monogamie souvisí s prudkými změnami ve společnosti před deseti tisíci roky. Tehdy se lidé začali usazovat, přestali kočovat a z lovců a sběračů se stali zemědělci. Nastalo období vlastnění majetku a vymezování hranic.

"Když se lidé usadili, začalo být naprosto nezbytné, aby se vymezily hranice ve všem, kde končí sousedovo pole, který dobytek mu připadá, která žena je jeho," říká psycholog s tím, že dodnes kočují křováci, u nichž je běžná polygamie právě proto, že osobní vlastnictví se omezuje na vlastní tělo.

Ryan dála uvádí, že z evolučně biologického hlediska jsme stále potomky opic a vlastníme tělo živočichů.

"Někdo namítá: My ale přece nejsme opice. Jenže ve skutečnosti jsme. Homo sapiens je jedním z velkých lidoopů Afriky, vedle šimpanzů, bonobů a goril. Další ale může namítnout, že máme možnost volit, jak chceme žít. A je to pravda. Stejně jako si vybíráme náboženství a kulturní normy, vybíráme si, jestli budeme vegany. A taky jestli budeme vést monogamní pohlavní život," uzavřel svůj článek Ryan.