Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mohou se ženy a muži vůbec přátelit?

  0:01aktualizováno  0:01
Ač tomu mnoho lidí nevěří, existuje, respektive může existovat i čisté přátelství mezi muži a ženami. Na sex s vámi při konverzaci nemyslí - ač jste atraktivní - muž, který je momentálně čerstvě zamilovaný jinde.

Zejména první týden zamilovanosti to u muže platí téměř stoprocentně.

Netlačit na pilu
Na sex s vámi nerad myslí muž, který cítí, že jej vy sama v konverzaci uháníte, lovíte. Hraje zde roli takzvaný princip opozice podvědomí.

Stručně řečeno: čím víc je mé vědomí do nějaké činnosti tlačeno, třeba druhým člověkem, tím více mé podvědomí oponuje; vykonává na moje já protitlak opačným směrem.

Čím víc je mi vědomě v nějaké činnosti bráněno, zakazováno, tím víc mne oponující podvědomí právě do ní tlačí, ponouká, láká. A podvědomí často vyhrává, neboť je velmi silné. Lidově: odříkaného chleba největší krajíc. Zakázané ovoce nejvíc chutná.

Není větší brzdy naší aktivity než vnitřní nebo vnější příkaz "musíš!". Čím důležitější máme rozhovor, například nějaká zkouška, konkurz, tím víc pod vlivem trémy koktáme a zadrháváme se. Je to proto, že ve vědomí jsme si předem silně přikazovali "nesmíš se zakoktat, nesmíš mít paměťové okno". Oponující podvědomí už pak zařídilo své.

Čím víc dělá žena při namlouvání drahoty, tím více po ní muž touží. Tím je tvořivější v uctívání, ve volbě květin, výletů, básniček či esemesek. Ale pozor - jen do určité míry. Stačí kapka přes míru - a muž je odrazen zdánlivou nedobytností ženy. Pak jde zkoušet štěstí jinam.

Další čistí přátelé žen
Na sex s vámi vůbec nemyslí muž - příslušník čtyřprocentní menšiny gayů. Tedy statisticky každý pětadvacátý, kterého v konverzaci potkáte. Na sex s vámi nemyslí váš rodný bratr. A pak jsou ještě asexuální mužské výjimky bez racionálního zdůvodnění - avšak dosti řídké.

Ale jinak? Že máte spoustu čistých kamarádů, kteří nespadají ani do jedné z výše uvedených kamarádských kategorií, a přesto jsou to podle vašeho hlubokého přesvědčení čistí kamarádi?

Nyní slova poněkud drsná: Počkejte, až vám bude padesát, ještě lépe šedesát let. Pak se rozhlédněte kolem sebe, kolik máte hovorných kamarádů, kteří vaši společnost vyhledávají často, kteří jsou "přirozeně hovorní", galantní, veselí, kteří naslouchají trpělivě vašim strastem. Až pak - ne dříve - si odpovězte na otázku, jak často mezi mužem a ženou existuje čisté přátelství.

Anebo se zeptejte na stav nějaké ženy ve svém okolí, které už je přes šedesát. Obejděte domov důchodců, plný stařenek. Takové ženy jsou svou osobností stále nejméně tak moudré, jako byly ve dvaceti pětatřiceti. Ba moudřejší.

Kolik mladších mužů však obléhá brány domova důchodců, aby mohlo babičky zvát na večeři a tam s nimi s chutí a dlouho rozmlouvat o životě? Čistí přátelé žen by to udělali. Babičkám v domově důchodců se vyhýbají pouze ti muži, kterým jde o erotický postelový prvek, o atraktivní pružné tělo. Protože právě toto stařenkám ve srovnání s mladicemi nejvíce chybí.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

Ilustrační snímek

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena většinou muže, který bude vůdčí osobností,...

Další z rubriky

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Šest příznaků rakoviny slinivky, které byste neměli ignorovat

Rakovina slinivky (ilustrační fotografie)

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy nádorů. Často je hlavně kvůli anatomickému uložení...

Co se děje s tělem po třicítce: mění se perioda, pleť i metabolismus

Ilustrační snímek

Dávno víme, že třicítky – ostatně ani žádného jiného věku – není třeba se děsit. Ale musíme počítat s tím, že po tomto...Najdete na iDNES.cz