Perlový náhrdelník se skvěle hodí k současným elegantním podzimním trendům.

Perlový náhrdelník se skvěle hodí k současným elegantním podzimním trendům. | foto: Archiv firmy

Podzimní návrat elegantních perel. Oblíbil si je Dior i Gaultier

  • 2
Krása perel lidstvo fascinovala od nepaměti. Klasický perlový náhrdelník by na sobě měla mít alespoň jednou každá žena, jde totiž o nadčasový doplněk, který nepodléhá měnícím se trendům. Tento šperk se nejlépe hodí k elegantním trendům podzimní sezony.

Elegantní kostýmky a šaty v délce ke kolenům inspirované 40. lety oživily také perlové náhrdelníky.

Americká módní návrhářka Donna Karan po nich dokonce pojmenovala celou svou podzimní kolekci "Perly moudrosti". Šperky však nenavrhovala ona sama, ale ke spolupráci si najala dvojici šperkařů, která pracuje pod jménem Erikson Beamon.

Okouzlující perly

Perlový náhrdelník, Dior
Náhrdelník Lueur d'un Soir z 18karátového bílého zlata zdobený diamanty a 168
Perlový náhrdelník do své kolekce zařadila i Donna Karan.
Náhrdelník s umělými perlami, Jean Paul Gaultier.

O perlách koluje také spousta mýtů. Hindiusté je považují za symboly lásky a čistoty, křesťané se také přiklánění k druhé jmenované vlastnosti. Zatímco pro Muslimy se jedná o symbol dokonalosti ráje.

I jednotlivé odstíny symbolizují různé hodnoty, černé a zlaté jsou spojovány s bohatstvím, modré s láskou a růžové s úspěchem.

Umělé perly kdysi na scénu přinesla legendární Coco Chanel, která bez perel kolem krku neudělala ani krok. V podzimní kolekci pret-a-porter byste je tentokrát hledali marně, Karl Lagerfeld od tohoto symbolu značky ustoupil.

Ne tak mistři šperkaři v kolekci "haute joaillerie" pojmenované příznačně "Contrastes de Chanel". V ní se mísí ostrý až oslnivý třpyt diamantů a matný lesk oblých perel.

Použili zejména perly akoya, tedy kultivované perly z Japonska a Číny, které se vyznačují nezaměnitelným leskem a krásnou bílou či krémovou barvou.

Tyto perly vznikají ve speciálních stejnojmenných ústřicích, které patří k nejmenším svého druhu. I samotná perla je tudíž malá, od dvou do jedenácti milimetrů, tedy ideální pro bohaté náhrdelníky a náramky.

Dnes se k výrobě perlových šperků používají právě kultivované perly, těch přírodních totiž vzhledem k jejich vzácnosti a finanční náročnosti lovu neustále na trhu ubývá. Navíc přírodní perly nebývají hladké a kulaté, dokonalý tvar je obrovskou vzácností.

Přestože byly z počátku uměle vypěstované perly zavrhovány a pokládány za falešné, své místo si nakonec vybojovaly. V žádném případě se nejedná o falešné korálky, složením se od těch nalezených v přírodě nikterak neliší a navíc vznikají naprosto stejným způsobem.