Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čím déle jsme spolu, tím více jsme si podobní

  4:59aktualizováno  4:59
Podívejte se pořádně na svého muže a pak do zrcadla. Připadá vám, že je tady nápadná podobnost? Podle odborníků na tom není nic divného. Tvrdí totiž, že dlouholetí partneři vzbuzují dojem, jako by si z oka vypadli.
Po letech manželství jsou si lidé stále podobnější... (Ilustrační snímek)

Po letech manželství jsou si lidé stále podobnější... (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Když jsem dnes šla pro snídani do naší večerky na rohu, oslovila mě slečna pokladní. "Jak se daří bratrovi?" vyhrkla, až přitom lehce promáčkla víčko od zmrzliny (müsli s mlékem mě po ránu už přestalo bavit). Rozespalýma očima jsem pomalu zkontrolovala okolí, abych se ujistila, že opravdu mluví na mě. Pokud se má jediná sestra ostříhala na kluka, je možné, že se ptá na ni. Jinak o žádném jiném sourozenci nevím.

Než se má oblíbená zmrzlina zcela roztekla, situace se vyjasnila (ač by možná bylo příjemnější, kdyby k tomuto podivnému rozhovoru nikdy nedošlo). Za bratra považovala mého muže a ještě ke všemu o něj evidentně měla zájem! Za prvé nevím, jestli by ho v té červené vestičce zaujala, a za druhé: od kdy jsme si proboha my dva podobní?

Jeden jako druhý

Začala jsem nad tím přemýšlet. A nejen nad možným pokrevním spřízněním s mým manželem, ale nad mým blízkým okolím vůbec. Nemusela jsem dumat příliš dlouho… Zkusily jste si někdy důkladně prohlédnout své zadané kamarádky? Jen to udělejte. Zjistíte, že většina z nich se až nápadně podobá svým partnerům. Co je tedy pravda na tom, že se protiklady přitahují? Podobnou otázku si kladla i nedávná studie univerzity v západním Ontariu.

Odborníci ze zmíněného institutu provedli výzkum, ve kterém testovali "podobnost" 160 manželských párů. Muži a ženy byli nafoceni zvlášť, každý odděleně od svého partnera. Nezávislým respondentům se následně podařilo z fotografií určit, kdo ke komu patří, aniž by měli k dispozici jakékoli bližší informace.

Čím déle jsme spolu, tím více jsme si podobní

Psycholog Robert Zajonc podává k fenoménu vzájemné podobnosti jedno z možných vysvětlení: "Když s někým žijete, jste s ním v úzkém kontaktu. Ať už se hádáte nebo smějete, vždy tuto činnost provádíte spolu. Tváří v tvář sdílíte stejné zkušenosti, zaznamenáváte stejné vzpomínky. Váš obličej však v takových chvílích funguje jako zrcadlo. Vaše mimické svaly nevědomky přistupují na stejnou hru s výrazy jako obličej vašeho partnera."

Ilustrační snímek.

Dva lidé + stejné prožitky a zkušenosti = podoba. (Ilustrační snímek)

Jak tvrdí psycholog Zajonc, čím déle jsme spolu, tím více jsme si podobní. Na tváři se nám vykreslují společné vrásky smíchu a zároveň i trápení. A nejen, že vypadáme jako z jedné rodiny, také naše osobnosti mají k sobě velmi blízko.

Recept na sdílený charakter

 Na cestě životem se seznamujeme s novými lidmi, poznáváme zajímavá místa, slavíme úspěchy. Občas musíme přeskočit i několik obtížných překážek, nalézt řešení neřešitelných problémů, vzdorovat krizi. Takové zkušenosti rozhodně tvarují lidskou osobnost a představují jednu ze zásadních ingrediencí při přípravě našeho charakteru.

A tak, jednoduše řečeno, když k upečení osobnosti vašeho partnera byly použity velmi podobné přísady jako k té vaší (tedy zážitky a zkušenosti, které jste nasbírali na společném putování životem), není možné, abyste v kuchařce lidských vlastností nesdíleli alespoň stejnou kategorii, ne-li stránku

DNA přitažlivosti

Výsledky citované studie také navíc odhalily, že u svých budoucích životních lásek nehledáme ani pochopení, ani souznění, nýbrž podobnou DNA. Láska na první pohled tak jednoduše znamená, že si naše genetické informace padly do oka. "Partneři se prostě mohou začít sami sobě podobat, protože už dávno podobní jsou," dodává tak s nadsázkou Zajonc.

Autoři:Nejčtenější

Análie nebo Melanomia? Rodiče se předhánějí ve vymýšlení neobvyklých jmen

(Ilustrační snímek)

Většina z nás vybírala jména potomků v rodině, případně ve známé knížce Jak se bude jmenovat? Výběr jména u nás i dnes...

Manžel i dcera se zabili, Heleně zůstala vnoučata. Televize jim pomohla

Ráchel a paní Helena

O pomoc pro svou babičku napsala tentokrát do televizního pořadu Mise Nový domov teprve šestnáctiletá Ráchel. Její...Klidně bych kvůli roli přibrala i dvacet kilo, přemýšlí Bára Poláková

Barbora Poláková

Herečka a zpěvačka Barbora Poláková se kvůli klipu k jedné z písniček připravované desky ostříhala. Krátkovlasou...

Některé pomůcky pro děti zpomalují jejich vývoj, raději se jim vyhněte

Vibrační i normální lehátka dítě na chvíli zbaví, ale neumožňují mu volný pohyb...

Rodiče jsou ochotni do nejrůznějších hraček, potřeb a dalších věcí pro své ratolesti investovat neuvěřitelné částky....

Koupelna bez teplé vody a všude zima. Mise pomohla tátovi s malým synem

Julián s Matyáškem si během rekonstrukce bytu užívali v Mikulově.

Svého drogového období Julián (29) lituje. Jenže nezůstalo bez následků, ze vztahu s přítelkyní se narodil syn Matyáš,...Další z rubriky

V čem na halloweenskou party? Nápady najdete na přehlídkách

Thom Browne, kolekce jaro - léto 2018

Halloweenský kostým a inspirace z přehlídkových mol: že to nejde dohromady? Letos rozhodně ano, na týdnech módy se...

Zklamaná zákaznice? Už nikdy. Ukážeme, jak předejít hororovým nákupům

Nakupování online je sice pohodlné, ale přináší i svá úskalí. Často si nemůžete...

Nemilá překvapení při nakupování zažil asi každý z nás. Rozlepenou podrážku či díru na svetru můžete v kamenném obchodě...

OBRAZEM: Ozvěny z Designbloku. Návrháři oslavují extravaganci

Přehlídku toho nejlepšího ze současného designu poznamenaly rozmary počasí, a...

Přehlídku toho nejlepšího ze současného designu poznamenaly rozmary počasí, a proto musela být předčasně ukončena. A to...Najdete na iDNES.cz