Říká se, že dnešní lidé jsou líní, ale celá tahle vlna dokazuje opak.

Říká se, že dnešní lidé jsou líní, ale celá tahle vlna dokazuje opak. | foto: Profimedia.cz

Renesance pletení: proč po jehlicích sahá čím dál víc žen

  • 37
Kdo by to byl čekal. V době, kdy explodují nové technologie, frčí zároveň zcela opačný trend. Ženy a dívky pletou, háčkují, dokonce se učí příst. Co z toho ale mají, když si svetr můžou koupit na každém rohu levněji?

Doby, kdy se ve školách učily ruční práce, jsou pryč. Nikdo není pod tlakem, aby pletl, a to ani pod tlakem ekonomickým: levná pracovní síla či stroj vyrobí svetry, šály a čepice za pár šupů. Přesto se mezi mladými ženami ruční práce rozmáhají jako málokdy předtím.

Tahle módní vlna vyžaduje od svých následovnic značný vklad časový i finanční, ale ukazuje se, že lidé stále mají snahu naučit se řemeslu. Na celé věci má přitom nejzásadnější podíl to, co jde zdánlivě proti hraní s klubky: internet.

Nová pletařka

Moderní pletařky-trendařky ke své zálibě často přišly úplně z opačného konce než jejich maminky. "Patřím do generace, která měla ve škole ruční práce," říká Vladimíra z Prahy. "Navíc k tehdejšímu výběru textilií jsme se chtěly vyhnout uniformitě, a tak jsme si vyráběly hodně oblečení samy. Když se nám narodily děti, byl to další impulz pro pletení a háčkování, každá maminka má radost, když její dítě dobře vypadá."

Porevoluční doba vnesla změny i do ručních prací. "Nastal trochu útlum, objevily se secondhandy a textil z Asie. V poslední době se však k pletení vracím. Neoplétám celou rodinu, ale dělám sobě a blízkým radost třeba hezkou šálkou či čepicí," dodává Vladimíra.

I zahraniční pletařky tvrdí, že dnes jsou ruční práce čímsi jiným než dřív. Milovnice klubek často nejdřív viděly fotky na webu, pak si našly návod a po virtuální poradě s ostatními se pustily do akce.

"Naučila jsem se háčkovat jen díky návodům na internetu," uvádí Cathy z New Jersey. Výtvarnice Liz z Ohia přidává další aspekt, který přitahuje současnou generaci. "Na tom, že člověk udělá z vlákna něco krásného a praktického, je cosi fascinujícího. Pro mě je to druh umění, které by vymřelo, kdyby si nenašlo nové tvůrce."

Důležité je i to, že po pletacím večeru člověku něco zůstane. "Zužitkujete zbytky klubíček, odpočívajících někde ve skříni. Navíc mám pocit, že jsem vytvořila něco méně pomíjivého, než je uvaření, vyžehlení či uklizení," říká Vladimíra.

Ilustrační snímek

Podle některých se moderní přístup k věci ale vlastně neliší od minulosti. "Přástky z minulosti odpovídají tomu, jak se o ručních pracích baví uživatelky internetu, tyhle komunity jsou pokračováním dávných tradic," soudí Jessica z Nového Zélandu.

Pletení na síti

Fenomenálním příkladem spojení nových technologií a tradice ručních prací je server www.ravelry.com. Založil ho před čtyřmi lety mladý pár Casey a Jessica Forbes. Jessica je domácká dáma, která má ráda klubka, Casey je schopný programátor, který má pro hobby své ženy něžné pochopení.

Ravelry je Facebook pro pletařky, uživatelky po registraci mohou sdílet fotografie svých výrobků, recenzovat vlny a debatovat nad technikami práce, mají možnost prodávat a kupovat návody (což je v USA oproti Evropě běžnější a mnohé Američanky bez přesného popisu práce neudělají ani oko). Ravelry má mnoho uživatelek i v Japonsku, jsou zde i Češky a Slovenky. V listopadu 2010 zde byl registrován milion lidí a stále přibývají další.

Byznys na jehlicích

Poptávka po pletení znamená i utěšený rozvoj byznysu s pletacími potřebami. Doby, kdy si člověk mohl koupit jen vlnu, umělotinu nebo jejich směsi, pominuly. Dnes jsou pletařky náročnější a dožadují se stále jemnějších, ušlechtilějších a luxusnějších vláken. Není problém koupit si přes internet neuvěřitelně hebké klubko kašmíru nebo jemnou přízi z jačí srsti.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek

Obliba drobných doplňků není způsobena jen tím, že dají méně práce (často mají přesložité vzory, které postup zpomalují), dopřát si svetr z čistého kašmíru je málo dostupný luxus, ale mít neskutečně hebkou šálku, která vás vyjde na 500 - 1 000 korun, už je snazší.

Pařížská móda

Říká se, že dnešní lidé jsou líní a povrchní, ale celá tahle vlna dokazuje přesný opak. Leckdo zahodí jehlice po pár nezdarech, ale u mnoha žen se probudil opravdový zájem o textil, který jde za hranici nezávazné zábavy.

Hitem poslední doby je například ruční předení. Možnost vlastníma rukama si z ostříhané ovce či lamy umotat přízi je lákavá. Workshopy, kde se tomu vyučuje, mívají hned vyprodanou kapacitu. Za svou zálibou jsou přitom pletařky, háčkovačky a přadleny ochotny i ujet stovky kilometrů.

Cestování a pletení spojuje další úspěšný byznys: pletací dovolené. Ve skandinávských zemích má zpracování vlny úžasnou tradici a právě na ni sázejí organizátoři pletacích zájezdů na Island. Jsou ukrutně drahé, ale úspěšné. Víkendová setkání probíhají i v metropolích jako Londýn, Paříž a Vídeň.