Týden módy skončil. Závěru kralovala Beata Rajská a šaty ze slámy

  10:00aktualizováno  10:00
Londýn i Praha momentálně žijí módou, návrháři představují nejnovější kolekce, utvrzují své vůdčí postavení či se snaží dostat blíže k vrcholu. Světové metropole se od českého hlavního města v tomto nikterak neliší. Víkendové přehlídky ukázaly realitu tuzemské scény - vsaďte raději na osvědčené jméno, chcete-li originální a kvalitní šaty.

Organizátorky Fashion Weeku Karolína Bosáková, Barbora Bergová a Petra Němcová na přehlídce Beaty Rajské. | foto: Unique One

Beata Rajská na české poměry netradičně představila kolekci na jaro a léto příštího roku, zatímco ostatní se soustředí na podzimní a zimní modely, které rovnou putují na obchodů nesoucí jméno svého tvůrce. Rajská se tím dostává do stejné časové osy jako designéři v zahraničí, kteří v těchto dnech představují jarní a letní kolekce 2014 v New Yorku, Londýně, Miláně a Paříži.

Jaro již na podzim

"Na festivalu v Karlových Varech jsem se rozhodla, že budu podzimní kolekce ukazovat začátkem léta a jarní začátkem zimy," vysvětlila v zákulisí designérka. Plánování nového načasování trvalo několik měsíců a Rajská šla s kůží na trh, když se v krátkém časovém rozmezí rozhodla ukázat dvě hlavní kolekce. 

Beata Rajská: kolekce jaro - léto 2014
Beata Rajská: kolekce jaro - léto 2014
Beata Rajská: kolekce jaro - léto 2014

Dvacet šest modelů potvrdilo silnou pozici Beaty Rajské na tuzemském trhu. Nejen díky zaměření na příští rok, ale i použité materiály stojí více než za jeden pohled. Delikátní barevná paleta přirozeně rozdělila kolekci do dvou částí, které jsou střihově i stylově vzájemně harmonicky propojené.

Zatímco první s odstíny modrošedé a červánkové evokují náladu jarního rána, béžová se zlatovou plně odrážejí atmosféru poklidného letního odpoledne prozářeného žhavými slunečními paprsky. Efektu docílila návrhářka nejen pečlivě vybranou barevnou paletou, ale i použitými materiály.

Sláma - netradiční a efektní

Velkým překvapením byly zlatavé modely z organzy s proužky. Za efektním pruhovaným vzorem stojí velmi netradiční materiál – syntetická sláma vetkaná do organzy a hedvábí. Nová technologie nejen zajímavě vypadá, dobře drží tvar a dává možnost zachování výrazného střihu, ale také je příjemná na omak, čímž se i dobře nosí. 

Beata Rajská: kolekce jaro - léto 2014
Beata Rajská: kolekce jaro - léto 2014
Beata Rajská: kolekce jaro - léto 2014

Výběr látek, ve valné většině tkaných na zakázku ve Švýcarsku, tvořil hlavní a nejdůležitější část celé kolekce. Rajská dokázala chytře zkombinovat módnost a inovaci s konzervativním přístupem tuzemské klientely k oblékání.

Osvědčené a oblíbené střihy nabíraných sukní, pouzdrových šatů a kalhot nad kotníky dobře fungují s novými látkami a vytvářejí esteticky aktuální a přitom dobře prodejný celek. Módní nadšenci a dámy, které se nerady pouštějí do módních experimentů, si v této kolekci přijdou na své. 

Květy na nahé kůži

Vedle zlatavé organzy se slaměnými proužky použila návrhářka také hustě tkanou bavlnu s vypalovanými květy, čímž si i na bílých modelech pohrála s rafinovaným efektem transparentnosti. Sukně a šaty dávají pouze tušit, že je pod nimi už jen holá kůže. Bavlně na sukních, šatech i bundičkách v řadě případů dodávaly lesk drobné flitry. Praktickou stránku oděvů dotvářejí skryté kapsy u sukní, šortek i šatů. 

Beata Rajská: kolekce jaro - léto 2014
Beata Rajská: kolekce jaro - léto 2014
Beata Rajská: kolekce jaro - léto 2014

Rajské tak potvrdila vůdčí pozici na české módní scéně. Nečekané technologie a nepředvídatelné siluety s japonskými prvky ji po tomto týdnu katapultovaly na pozici první dámy tuzemské módy. 

Stylista módní návrhářem

Vítězem letošní ceny pro mladé návrháře Dreft Black Card se stal Lukáš Macháček, který předvedl deset modelů kolekce nazvané 13 /14. Na jeho kreacích byl více než patrný fakt, že se Lukáš na české módní scéně pohybuje hlavně jako stylista.

Místo více či méně originálních a kreativních kolekcí, které běžně mladí návrháři představují, se na přehlídkovém mole objevily kreace až nápadně podobné modelům Toma Forda, módního domu Balenciaga, Narcisa Rodrigueze či Erin Fetherson. Jen těžko se člověk neubrání srovnání a myšlenkám, kde končí hranice kopírování a inspirace prací jiných. 

Fotogalerie

Černobílá kolekce doplněná masivními zlatými pásky se objevuje na pražských večírcích již nějakou dobu díky zpěvačce Monice Bagárové, se kterou Lukáš spolupracuje jako stylista. Modely sice jsou na pohled efektní, díky nápadné barevné kombinaci a výrazným střihům, ale kreativitu autora bohužel nepotvrzují.

Stylista byl evidentně natolik ovlivněný oblečením slavných návrhářů, že nedokázal vystoupit z jejich stínu, ani neposunul jednotlivé oděvy dál. Podle jedné kolekce těžko předvídat další směřování mladého muže. Až budoucnost ukáže, zda-li se Lukáš prosadí mezi designéry, či zůstane u stylingu, který mu v této chvíli jde o poznání lépe, než navrhování.

S organizátorkami Fashion Weeku Barborou Bergovou a Karolínou Bosákovou jsme fotili fashion story do magazínu City Life, který vychází jako luxusní příloha MF DNES v úterý 17. 9.


Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je už dlouhá léta zvyklá na tvrdý život. Starosti se na ni znatelně...

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu si dodělává střední školu, kterou kvůli...

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Rodinu v opraveném domě přivítali příbuzní i kamarádi.

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerová s anorexií bojovala už od střední školy

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že je štíhlá kvůli tanci, kterému se věnovala...

Další z rubriky

Módní trendy, které můžete vidět v ulicích světových metropolí

Zatímco na přehlídkových molech se často objevují kousky, které jsou na běžné...

Na přehlídkových molech se často objevují modely, které se na běžné nošení moc nehodí. Mnohem inspirativnější podívanou...

V čem se demonstrovalo? Sametová revoluce, studenti a móda

Listopadové dny v roce 1989 byly velkou událostí, která zahýbala společností na...

Listopadové dny v roce 1989 byly velkou událostí, která zahýbala společností na všech frontách. Pro mnohé z nás jsou...

VIDEO: Hadašová a Průšová v plavkách se odvázaly na přehlídkovém mole

Lucie Hadašová a Kateřina Průšová se odvázaly při přehlídce plavek

Léto je sice v nedohlednu, ale to neznamená, že bychom museli nechat plavky zahálet ve skříni. Exotická dovolená je...

Najdete na iDNES.cz