Elektrické zubní kartáčky jsou mnohem účinnější než obyčejné manuální.

Elektrické zubní kartáčky jsou mnohem účinnější než obyčejné manuální. | foto: PHILIPS

Moderní přístroje zlepšují péči o zuby

  • 6
Technický pokrok se žene vpřed a nezapomíná ani na zuby. Nové pomůcky mohou nahradit klasický zubní kartáček, dentální nit či pastu. Elektrické kartáčky, ústní sprchy či flossery umí totiž zasáhnout i dříve nedostupná místa.

Kdo chce zdravé a hezké zuby, musí je udržovat v čistotě. Tedy bez zubního plaku. Právě jeho bakterie způsobují tvorbu kazů a kamene.

K vytčenému cíli pomůže správná volba zubního a mezizubního kartáčku, dentální nitě a pasty. Žádoucí výsledek se ovšem dostaví až při správné technice čištění. A právě tady může pomoci moderní technika.

Pozor na dásně
Za vznikem elektrického zubního kartáčku stála myšlenka ulehčit si namáhavou práci rukou. Dnešní přístroje odvádějí dobrou práci a dokonce lze najít i takové, které fungují téměř dokonale.

Jejich hlavní výhoda spočívá v tom, že štětiny kartáčku přejedou po povrchu zubu za stejnou dobu a při menší námaze mnohonásobně častěji než při čištění klasickým kartáčkem.

Ale pozor, neobratné používání elektrických kartáčků může vést až k poškození dásní a odhalení krčků. Ty jsou citlivé, protože je nekryje sklovina.

Krčky jsou rovněž protkány malými kanálky s nervovými zakončeními. Zuby pak reagují na změnu teploty a na sladké či kyselé.

Oscilační, rotační nebo sonický?
Kartáčky s rotační hlavou čistí zuby otáčením hlavy kolem osy (360 stupňů). Prostě rotují a rotují, a tím odstraňují zubní plak. Dosáhnete-li však hlavou kartáčku na dáseň, hlava kartáčku bude rotovat dál a nepřestane, ani když na kartáček přitlačíte.

Kartáčky s pohybem oscilačním otáčí svou hlavou nikoli dokola, ale zpravidla o 90 stupňů vpravo a vlevo. Čistící efekt je stejně dobrý, ne-li lepší. Dásně se také cítí lépe než po útoku rotačního kartáčku, přesto ještě nejásají.

Ačkoliv dásně dostaly svou dávku čištění, kterého mohly být ušetřeny, v chrupu stále zůstala místa, která štětiny elektrického kartáčku nezasáhly. A zubní plak je stále přítomný.

Zde poslouží sonický kartáček. Jeho pracovní hlava je obdobná jako u kartáčků klasických, nicméně nerotuje, ale vibruje. Štětiny se pohybují rychlostí kolem třiceti tisíc kmitů za minutu. Při tom se vytváří zvukové vlnění šířené tekutinou v ústech, takzvaný dynamický proud tekutiny. Právě ten poškozuje bakterie zubního plaku.

Mezi zuby se dostane flosser
Pro perfektní vyčištění zubů se nesmí zapomenout ani na mezizubní prostory. Jejich čištění zubní nití je nezbytnou součástí ústní hygieny, nikoli jen zdržující hrou s tenkým provázkem.

Předpokladem úspěchu je však zvládnutí techniky, bez ní je práce s nití nedostatečná a relativně obtížná. Velkým pokrokem je užití flosseru.

Jeho pracovní plochou je nylonový pevný vyměnitelný hrot. Ten bezpečně vyčistí mezizubní prostory rychlostí deseti tisíc kmitů za minutu. Špičku lze též ohnout do pravého úhlu, a vyčistit tak i těžko dostupné prostory mezi zadními zuby.

Sprcha pomůže se zánětem
Závěr se patří věnovat ústním sprchám, neboli irigátorům. Tyto přístroje dokáží odstranit zbytky potravy i z těžko dostupných míst, jako je zadní úsek chrupu, korunky nebo můstky. Současně s tím proud vody odstraní i nebezpečné metabolické produkty plaku, a sníží tak riziko vzniku zánětu dásní.

,