Moderní muž chce mít po svém boku inteligentní ženu

  2:04aktualizováno  2:04
Našim babičkám stačilo, když uměly upéct vynikající bábovku a byly hezké, hodné a poslušné, takové je totiž chtěli jejich muži mít. Dnešní pánové jsou ale o něco náročnější. Nespokojí se s tím, že jejich manželka je hospodyňka pořádná, která o dvanácté oběd podává, ale touží po ženě inteligentní, ambiciózní a oduševnělé.
Ideální partnerka by měla být schopna nejen pečovat o teplo domova, ale také probrat s mužem i současnou politickou situaci nebo burzovní zprávy... (Ilustrační snímek)

Ideální partnerka by měla být schopna nejen pečovat o teplo domova, ale také probrat s mužem i současnou politickou situaci nebo burzovní zprávy... (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Reklamy ze třicátých let mluví za tehdejší mužské touhy jasně: "Chci vždy usměvavou slečinku, která mi večer nazuje papuče a zástěrkou osuší orosenou láhev čerstvě vychlazeného piva. Nikdy ji neuvidím neupravenou, nikdy za prázdným sporákem, nikdy se nebude zajímat o politiku."

A tak kromě toho, že by žena měla být především dokonalá hospodyně, si muži kladli ještě jednu zásadní podmínku: vedle zametené kuchyně by partnerka měla mít ideálně vymeteno také v hlavě. Inteligence přece stejně není vidět.

Po čem muži touží?

Jak si vykreslují svou ženu snů muži jednadvacátého století? Změnil se jejich názor na ideální partnerku nebo se jejich představy stále točí kolem vyžehlené košile a šťavnaté pečeně servírované u fotbalového zápasu? Podobné otázky si kladl také výzkum provedený na Univerzitě v Iowě, který se snažil rozkrýt představy moderního muže.

Zmíněný výzkum souvisí s celou sérií studií, které již od roku 1939 pravidelně mapují očekávání, jež muži i ženy vztahují ke svým protějškům. V rámci jednotlivých studií respondenti vybírají z osmnácti charakteristik, o nichž jsou přesvědčeni, že by neměly chybět jejich partnerům.

Hitem číslo jedna v žebříčku žádoucích vlastností byla v roce 1939 morální bezúhonnost. Ideální partnerka tak měla být především neposkvrněná, což se však rozhodně nemělo vztahovat na oblast domácích prací. "Zájem o kariéru" u své partnerky muži řadili na předposlední místo (ten byl dokonce ještě v roce 1969 vnímán jako zcela nepodstatný) a inteligenci patřila dvanáctá pozice.

Ilustrační snímek.

Dnes už mužům tolik nezáleží na tom, jestli umíte vařit. (Ilustrační snímek)

Inteligence = zlatý důl

Muž jednadvacátého století prozřel. Pochopil, že inteligentní žena se sice nikdy nenaučí, k čemu slouží všechna zajímavá tlačítka na jen zřídka kdy používané troubě, do společného života však toho vzdělaná žena přinese mnohem víc. A tím se myslí nejen bohaté znalosti a zkušenosti, ale také peníze.

Ano! Moderního muže přestala bavit hra na odvážného lovce a tichou slepičku, která hlídá hnízdo. Muž nového milénia se již nechce vyžívat v roli samoživitele. Od své partnerky naopak očekává, že bude ambiciózní a z rodinného rozpočtu si bude nejen brát, ale především do něj přispívat.

I ženy mají sexy mozek

Abychom však dnešním mužům příliš nekřivdili a nevykreslili je jako nenasytné zlatokopy, je nutné uvést, jaké kritérium označili v rámci výzkumu za nejdůležitější. Jako nejpodstatnější muži vnímají lásku a vzájemnou přitažlivost, hned před silnou osobností a již zmíněnou inteligencí.

Tento zásadní posun v hodnotovém žebříčku komentuje vedoucí citované studie Christine Whelanová: "Moderní muž vzešel z nové generace. Byl vychován vzdělanou matkou, obdivoval doktorky v nemocnici, učil se od vynikajících profesorek, řídil se radami svých zkušených přítelkyň. Postupně tak mohl zjistit, že to, co je na ženách nejpřitažlivější, je jejich chytrý sex appeal."

To, co muže nyní nejvíce láká, je mít vedle sebe světaznalou partnerku, se kterou budou moci o čemkoli diskutovat (třebas i nad připálenou večeří). Namísto o kariéře hospodyňky roku či královny krásy tak raději přemýšlejte o Nobelově ceně. Moderní muž totiž dobře ví, že vaše vynalézavost se dá zúročit i v mnoha jiných oblastech.

Autoři:



Nejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...



Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

VIDEO: Sváteční trend? Muži si zdobí vousy třpytkami, světýlky i koulemi

Vousy s flitry jsou stále větším hitem i jako vánoční dekorace.

Vánoce a především večírky jsou obdobím, kdy si v oblékání i líčení můžeme dovolit trochu více a hodí se i třpytivé a...

V Praze nám můžou závidět, říká Šumavan Marek Ztracený

Zpěvák Marek Ztracený s partnerkou Marcelou a synem Markem

S partnerkou a synem žije v Železné Rudě. To je místo, kde Marek Ztracený doplňuje vitamin „rodina“, jak sám říká své...

Nejhezčí neslyšící muž na světě je úředník z Česka

Čech Jan Emmer se stal 29. září 2018 v Praze vítězem 18. ročníku světové...

Za 18 let mezinárodní soutěže neslyšících o nejkrásnější ženu a muže získal poprvé vítězný titul Čech - třiatřicetiletý...



Najdete na iDNES.cz