Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moderní metody léčby zachránily důchodci nohu

  1:00aktualizováno  1:00
Když se sedmdesátiletému Janu Mlčochovi z Havířova objevila na noze gangréna, vyděsil se. Muž měl však štěstí, díky moderním metodám léčby ran mu chybí jen polovina chodila, a když dnes usedá za volant, ani svůj handicap nevnímá.
Lékaři

Lékaři | foto: Profimedia.cz

"Jsem diabetik, což asi přispělo k tomu, že se mi do nohy dostala otrava. Nastoupil jsem na chirurgické oddělení Nemocnice Podlesí v Třinci, kde mi lékaři řekli, že prioritní je zachránit nohu a že pro to udělají vše," vypráví důchodce.

"V tu chvíli se mi ulevilo. A opravdu, jak řekli, tak díky moderním metodám léčby učinili," líčí. 

Během hospitalizace se podrobil několika cévním operacím, které umožnily končetinu zásobit krví a zastavit její pozvolné odumírání. Po amputaci postižené části chodidla mu ránu pravidelně převazovali pomocí moderních krytí a ošetřovali vodním skalpelem. Rána se začala hojit před očima.

"Pak jsem dostával speciální náplasti, aby byla rána ve vlhku. Vůbec to nebolelo a dokonce mi narostla nová kůže. Připadal jsem si jako v seriálech, kde vše dobře dopadne, ale u mě to byla skutečnost," líčí zkušenosti Jan Mlčoch.

Vodní skalpel - šetrné ošetření
Oblast léčení chronických ran byla dlouhou dobu mimo centrum zájmu odborníků a jako problém ji vnímali pouze postižení pacienti a více či méně bezradní zdravotníci.

Ale právě toto odvětví moderní medicíny se nyní rozvíjí velkou rychlostí. Kromě základních materiálů na rány se stále více uplatňují šetrné roztoky k oplachům ran, krytí obsahující stříbro, med, růstové faktory nebo takzvanou umělou kůži.

V chirurgii mají stále větší význam přístroje, které napomáhají hojení ran novými cestami. Používají se k čištění ran a zrychlují hojení. Patří k nim i vodní skalpel a podtlakový systém V.A.C.

"Máme velmi dobré zkušenosti s vodním skalpelem. V přístroji proudí sterilní fyziologický roztok o rychlosti až tisíc dvě stě kilometrů za hodinu, který s sebou strhává poškozenou tkáň," říká odborník na léčbu ran z Nemocnice Podlesí v Třinci Jan Stryja.

"Ve srovnání s klasickými metodami čištění ran je nová metoda šetrnější vůči zdravé tkáni. Umožňuje také ošetřit defekty kůže i v obtížně přístupných oblastech. Ošetřování je méně bolestivé pro pacienta a méně náročné pro zdravotnický personál. Ani přes tyto nesporné výhody není hrazeno pojišťovnami."

Doba léčby se zkrátí
V.A.C. neboli uzávěr rány pomocí podtlaku je nová metoda, která se v Evropě používá od roku 1994, ale v tuzemsku je spíše v začátcích. Její místo je především tam, kde je zapotřebí rychle zvládnout infekci v ráně, například z důvodu závažného celkového stavu pacienta.

Zlepšuje se hojení rány samotné, ale může se tak předejít i rozšíření zánětu do hloubky nebo vzniku sepse. Přístroj využívá podtlak ke zlepšení místních podmínek pro hojení v ráně a jejím okolí. Umožňuje nejenom šetrné vyčištění rány, ale podněcuje i růst nové tkáně.

"Skvělé výsledky má použití V.A.C. při léčbě infekčních komplikací kardiochirurgických operací, infekčních komplikací cévní a břišní chirurgie, v traumatologii a v léčbě chronických ran. Díky V.A.C. řada pacientů nemusí brát antibiotika, která při dlouhodobějším podávání mají celou řadu nežádoucích účinků," popisuje lékař.

Zkrácením celkové doby léčení výše zmíněné moderní metody snižují celkové náklady na léčbu. Největším problémem v současnosti je však úhrada léčby moderními prostředky zdravotními pojišťovnami.

"Vzhledem k vzrůstajícímu počtu nemocných s chronickými ranami na naši ambulanci i obecně v české populaci vzniká rozpor mezi množstvím finančních prostředků, které nám na léčbu poskytuje zdravotní pojišťovna, a potřebami ambulance,"doplňuje Jan Stryja.

Na závěr ještě hovoří o řešení celé situace: "V důsledku toho jsme někdy nuceni pacienty, jejichž léčbu revizní lékaři pojišťoven neschválí, odesílat do jiných zdravotnických zařízení. Doufáme, že tento postoj se brzo změní."

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: hlasujte pro vítěze druhého kola!

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

KVÍZ: Co víte o ženském orgasmu?

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

K Mezinárodnímu dni ženského orgasmu, který připadá na středu 8. srpna, jsme pro vás společně se sexkoučkou Julií Gaiou...

Další z rubriky

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...

OBRAZEM: Britka je závislá na plastikách, utratila za ně miliony

Aimi Venessová

Třiačtyřicetiletá Aimi Venessová z britského Východního Sussexu pracovala jako tanečnice, a tak si v 25 letech poprvé...

Pět věcí, kterých se vyvarovat, abyste neonemocněla vaginální mykózou

Ilustrační fotografie

Léto je nejčastějším obdobím, kdy ženy bojují s vaginální mykózou. Toto nepříjemné onemocnění postihne za život téměř...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz