Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moderní metody léčby zachránily důchodci nohu

  1:00aktualizováno  1:00
Když se sedmdesátiletému Janu Mlčochovi z Havířova objevila na noze gangréna, vyděsil se. Muž měl však štěstí, díky moderním metodám léčby ran mu chybí jen polovina chodila, a když dnes usedá za volant, ani svůj handicap nevnímá.
Lékaři

Lékaři | foto: Profimedia.cz

"Jsem diabetik, což asi přispělo k tomu, že se mi do nohy dostala otrava. Nastoupil jsem na chirurgické oddělení Nemocnice Podlesí v Třinci, kde mi lékaři řekli, že prioritní je zachránit nohu a že pro to udělají vše," vypráví důchodce.

"V tu chvíli se mi ulevilo. A opravdu, jak řekli, tak díky moderním metodám léčby učinili," líčí. 

Během hospitalizace se podrobil několika cévním operacím, které umožnily končetinu zásobit krví a zastavit její pozvolné odumírání. Po amputaci postižené části chodidla mu ránu pravidelně převazovali pomocí moderních krytí a ošetřovali vodním skalpelem. Rána se začala hojit před očima.

"Pak jsem dostával speciální náplasti, aby byla rána ve vlhku. Vůbec to nebolelo a dokonce mi narostla nová kůže. Připadal jsem si jako v seriálech, kde vše dobře dopadne, ale u mě to byla skutečnost," líčí zkušenosti Jan Mlčoch.

Vodní skalpel - šetrné ošetření
Oblast léčení chronických ran byla dlouhou dobu mimo centrum zájmu odborníků a jako problém ji vnímali pouze postižení pacienti a více či méně bezradní zdravotníci.

Ale právě toto odvětví moderní medicíny se nyní rozvíjí velkou rychlostí. Kromě základních materiálů na rány se stále více uplatňují šetrné roztoky k oplachům ran, krytí obsahující stříbro, med, růstové faktory nebo takzvanou umělou kůži.

V chirurgii mají stále větší význam přístroje, které napomáhají hojení ran novými cestami. Používají se k čištění ran a zrychlují hojení. Patří k nim i vodní skalpel a podtlakový systém V.A.C.

"Máme velmi dobré zkušenosti s vodním skalpelem. V přístroji proudí sterilní fyziologický roztok o rychlosti až tisíc dvě stě kilometrů za hodinu, který s sebou strhává poškozenou tkáň," říká odborník na léčbu ran z Nemocnice Podlesí v Třinci Jan Stryja.

"Ve srovnání s klasickými metodami čištění ran je nová metoda šetrnější vůči zdravé tkáni. Umožňuje také ošetřit defekty kůže i v obtížně přístupných oblastech. Ošetřování je méně bolestivé pro pacienta a méně náročné pro zdravotnický personál. Ani přes tyto nesporné výhody není hrazeno pojišťovnami."

Doba léčby se zkrátí
V.A.C. neboli uzávěr rány pomocí podtlaku je nová metoda, která se v Evropě používá od roku 1994, ale v tuzemsku je spíše v začátcích. Její místo je především tam, kde je zapotřebí rychle zvládnout infekci v ráně, například z důvodu závažného celkového stavu pacienta.

Zlepšuje se hojení rány samotné, ale může se tak předejít i rozšíření zánětu do hloubky nebo vzniku sepse. Přístroj využívá podtlak ke zlepšení místních podmínek pro hojení v ráně a jejím okolí. Umožňuje nejenom šetrné vyčištění rány, ale podněcuje i růst nové tkáně.

"Skvělé výsledky má použití V.A.C. při léčbě infekčních komplikací kardiochirurgických operací, infekčních komplikací cévní a břišní chirurgie, v traumatologii a v léčbě chronických ran. Díky V.A.C. řada pacientů nemusí brát antibiotika, která při dlouhodobějším podávání mají celou řadu nežádoucích účinků," popisuje lékař.

Zkrácením celkové doby léčení výše zmíněné moderní metody snižují celkové náklady na léčbu. Největším problémem v současnosti je však úhrada léčby moderními prostředky zdravotními pojišťovnami.

"Vzhledem k vzrůstajícímu počtu nemocných s chronickými ranami na naši ambulanci i obecně v české populaci vzniká rozpor mezi množstvím finančních prostředků, které nám na léčbu poskytuje zdravotní pojišťovna, a potřebami ambulance,"doplňuje Jan Stryja.

Na závěr ještě hovoří o řešení celé situace: "V důsledku toho jsme někdy nuceni pacienty, jejichž léčbu revizní lékaři pojišťoven neschválí, odesílat do jiných zdravotnických zařízení. Doufáme, že tento postoj se brzo změní."

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Další z rubriky

Genetička: Zjistěte si nemoci vašich předků, může vám to zachránit život

MUDr. Renata Gaillyová, Ph. D.

Geny nesou nejcitlivější informace o každém z nás. Jdou z nich vyčíst dispozice k velmi vážným chorobám napříč...

Katku trápí hidradenitida. Nemoc, která způsobuje jizvy na těle i duši

Kateřina trpí vzácnou kožní chorobou zvanou hidradenitida.

Čtyřiadvacetiletá Kateřina už několik let bojuje s hidradenitidou, těžkým chronickým onemocněním kůže. Tato vzácná...

Prodala 500 litrů svého mléka. Kupují ho kulturisté, tvrdí Kypřanka

Rafaela Lamprou z Kypru kojí svého syna. Rozhodla se, že si bude prodejem...

Lidské mléko nejmenší obsah bílkovin ze všech živočišných druhů, přesto ho od Kypřanky Rafaely Lamprou (24) kupují...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz