Ona
Odborníci varují před podléháním iluzi, že otěhotnět lze prakticky kdykoli.

Odborníci varují před podléháním iluzi, že otěhotnět lze prakticky kdykoli. | foto: Profimedia.cz

Moderní iluze: nekonečná plodnost

Pod vlivem článků o celebritách, které si své potomky pořizují klidně i po čtyřicítce, ženy získávají pocit, že možnost otěhotnět je v podstatě časově neomezená. Vaše plodnost má však kromě biologických hodin spoustu dalších nepřátel.

Odborníci upozorňují na to, že řada žen nemá ani základní vědomosti o plodnosti a o tom, jak funguje jejich tělo. Veškeré informace získávají pouze z často zavádějících článků v bulvárním tisku.

Tím, že noviny přinášejí zprávy o stále starších těhotných celebritách, budují iluzi, že dnešní věda je všemocná a umí bez problémů oklamat i biologické hodiny, píše zpravodajský server MNS. 

Nekonečná plodnost
"Když čtu podobný typ článků, jsem vždy naštvaná," říká Rebecca Sokolová, profesorka na univerzitě v Jižní Karolíně, kterou server oslovil.

"Ženy mají potom pocit, že těhotenství lze odkládat donekonečna, pak si stačí jen zajít na umělé oplodnění a všechno je v pořádku. Neuvědomují si ale, že takové ženy jsou často oplodněny i vajíčky dárkyň a že nejde o zaručenou metodu."

Její kolegyně Cara Birritteriová, která se touto problematikou na téže univerzitě zabývá, k tomu dodává: "Kdykoliv si přečtete článek o ženě, které je přes čtyřicet a porodila dvojčata, můžete si být jisti, že oplodněna nebyla její vlastní vajíčka. Dárcovská vajíčka jsou vynikající objev a každý rok se díky nim narodí tisíce dětí. Nicméně je zcestné domnívat se, že jde o banální zákrok."

Preventivní testy
Dárcovská vajíčka nastupují na řadu v případě, že původní vajíčka matky už nejsou schopná oplodnění. Vajíčka, stejně jako ostatní buňky v lidském těle, stárnou a postupem času ztrácejí svou původní kvalitu. V případě mnoha žen jsou tyto změny tak rozsáhlé, že vajíčka nejsou vůbec schopna oplodnění.

Pokud s touto možností však žena počítá dostatečně dopředu, není to důvod k panice. Odborníci doporučují chodit od 35 let věku na každoroční krevní testy. Ty umožní sledovat hladinu příslušných hormonů souvisejících s plodností. Pomohou tedy vám i vašemu lékaři získat lepší představu o tom, kolik času vám ještě zbývá na otěhotnění přirozenou cestou.

Zabijáci vajíček
Dalším důležitým problémem je skutečnost, že mnoho mladých žen si vůbec neuvědomuje, že jejich současný životní styl může ovlivnit jejich budoucí plodnost.

V případě kuřaček existuje například vysoké riziko, že jejich vajíčka budou poškozená mnohem dříve. Aktivní kouření, ale i dlouhodobé pasivní kouření v dětství, může měnit vlastnosti vajíček, což v důsledku vede k tomu, že nemohou být oplodněna.

"Jestliže je vám mezi 35 a 40 lety, posledních 20 let jste kouřila a chcete otěhotnět, pak máte velký problém," potvrzuje gynekoložka Sokolová.

Riziko poškození vajíček stoupá i u žen, které trpí nebo trpěly poruchou příjmu potravy. Ty totiž často drasticky mění hormonální hladinu a menstruační cyklus. Stejně riziková je i obezita v dětství, která může vést k růstu hladiny testosteronu v ženském těle. Rizikové jsou i pohlavní nemoci.

Odborníci však upozorňují, že stále ještě existuje spousta žen, které se o těchto rizikových faktorech dozvídají až ve chvíli, kdy se snaží otěhotnět a nedaří se jim to.