Ona
Agatha Ruiz de la Prada

Agatha Ruiz de la Prada | foto: Globe Media Reuters

Moda España: nositelná krása ze sluneční krajiny

  • 0
V krajinách, kde svítí hodně slunce, je móda jiná než v severských zemích. Čím více na jih a čím častější třicítka na teploměrech, tím víc se to blýská: nahou kůží, haldami zlata, křiklavými barvami.
Španělé dovádějí tohle pravidlo do dokonalosti. Že ví, jak na to, je vidět už při letmém pohledu na jejich sytě zbarvené tradiční kroje a filigránsky vypracované toreadorské šaty. Nikdo jiný nenatáhne cyklámenové legíny s takovou mužností a noblesou jako španělský matador.

Když se projdete ulicemi dnešního Madridu, zaskočí vás množství nápadně vyfešákovaných mužů a vyfintěných žen, kteří spolu s elegantním oděvem předvádějí i postoj a chůzi jako z kurzu sebevědomí. Kvalitní materiály, rozevláté i čisté linie, královsky úhledné účesy, nepřehlédnutelné sluneční brýle a velké, výrazné barevné vzory odlišují španělské ulice od ulic jiných krajin.

Bohatá oděvní historie je dobrým předpokladem k výjimečné módní současnosti. Španělé se oblékají moc rádi – módní průmysl je v krajině obrovským, veledůležitým odvětvím, zaměstnávajícím téměř 150 tisíc lidí. Mimořádně úspěšné konfekční značky jako Mango, Zara, Bershka, Pull and Bear nebo Stradivarius - hojně exportované na zahraniční trh - mají také španělskou krev. Tahle velká středomořská krajina dala světu kromě Picassa a Almodóvara i některé z nejvýznamnějších tvůrců vrcholné módy.

Manolo Blahnik

Ještě před několika lety znaly jméno Manola Blahnika u nás jen velmi hluboko zasvěcené, oddané módní fanynky. Tento lodičkový král (napůl španělského, napůl českého původu) se dostal do širokého laického povědomí díky veleúspěšné televizní sérii Sex ve městě a dnes jsou "boty od Blahnika" synonymem luxusu a prestiže. Jeho snové, životem kypící modely jsou často inspirovány výtvarným uměním, historií, filmy a prací slavných oděvních návrhářů.

Manolo Blahnik

Manolo začínal obchůdkem v Londýně s půjčkou dva tisíce liber, dnes má butiky po celém světe. Kdo měl štěstí pozorovat génia při práci, byl unesen raketovou rychlostí jeho práce. Každý návrh nejdříve krátkými, pevnými tahy během asi tří minut načrtne a v průběhu jednoho dne vyřeže z bukového dřeva kopyto. Podpatek vyřeže mašina, opilován je rukou mistra. Výsledná botička se odlije do hliníkové formy a později do finálního plastového modelu – voilá! Další botky za 400 dolarů.

Blahnik, výhradní autor bez výjimky všech modelů své značky, známý svými rozevlátými, "rokokovými" kresbami návrhů, nemá ve skutečnosti žádné příslušné obuvnické vzdělání. Říká, že ho nepotřebuje, protože má nejlepší vkus na světě.

Cristobal Balenciaga

Návrhář, bez kterého by elegantní společenské události nebyly takové, jaké jsou. Svůj první exkluzivní haute couture salon založil v šestnácti, oblékal královny i princezny. V padesátých letech se proslavil tunikovými a pouzdrovými šaty a svou výjimečnou schopností vypracovat oděv od první čárky ve skicáři až po poslední knoflíkovou dírku nepřestává fascinovat své následovníky.

Balenciaga dodnes představuje obrovskou inspiraci pro současné módní návrháře. Několik let před svou smrtí to Cristobal zabalil s náročnou couture a prý hrdě odmítl produkovat ready-to-wear kolekce. V současnosti je značka opět na výsluní díky novému, pevnému řízení. Dramatické, působivé a promyšlené kolekce jsou připravovány pod vedením aktuálního uměleckého šéfa a mocného trendsettera Nicolase Ghesquièra. Módní dům Balenciaga je součástí megakoncernu Gucci Group.

Ágatha Ruiz de la Prada

Po celá desetiletí tvoří Ágatha Ruiz de la Prada (neplést si s italskou značkou Prada!) nepřehlédnutelné oděvy s rozšafnými vzory, výraznými barvami a jejich nečekanými kombinacemi. Pokud máte odvahu a zastáváte názor, že móda snese i něco legrace, její modely jsou pro vás nositelné.

Agatha Ruiz de la Prada

I když její šílené kolekce můžou působit rozpustile, Ágatha je ve skutečnosti každým coulem seriózní dáma: je jednou z nejvýraznějších osobností španělské kulturní a společenské scény; byla součástí alternativního kulturního odboje La Movida Madrileña, aktivně se angažuje v "zeleném" hnutí. A také zběsile navrhuje snad všechno od nábytku přes hračky pro děti až po kryty na mobily a doplňky pro zvířata. Když náhodou zatoužíte po designerské krabici pro kočku, víte kde ji hledat.

Paco Rabanne

Inovátor, provokatér, génius a enfant terrible španělské fashion scény. K módě to opravdu neměl daleko - jeho matka pracovala jako šička u Balenciagu, a i když původně studoval architekturu, svou skutečnou kariéru odstartoval vyráběním šperků pro Dior. Později se proslavil futuristickými, odvážnými návrhy a divadelně provedenými přehlídkami. Paco byl vždy zaujat více materiálem než formou a tvořil šaty z velmi netradičních materiálů - kovu, různých plastů; vyklápěl je z makety a stříhal z papíru… Velmi úspěšný byl ve výrobě parfémů Ultraviolet, Paco Rabanne pour Homme, Metal, XS, Eau, Calandre a nejnovějšího 1 Million.

Oděvní linie značky ale už dlouho bojuje s klesajícím zájmem zákaznic. Návrhářovu práci převzal umělecký ředitel Patrick Robinson (předtím pracoval u Perry Ellise, teď pro americký Gap), který díky svému svěžímu, průbojnému přístupu na čas pozvedl skomírající slávu značky. Mladý artdirektor si vedl dobře i přes počáteční třenice s ješitným Rabannem. Maestro se prý zlobil, že Patrick si dovolil přijít do salónu dřív než on. Dnes se toho o budoucnosti značky moc neví…

Pokud vás zajímá divoká španělská současná móda, zkuste například divokou značku Custo Barcelona nebo křehkou značku Bimba Y Lola.