Mobily: hlavně děti by měly být opatrné

  1:00aktualizováno  1:00
Záření z mobilních telefonů poškozuje lidskou DNA a ze všeho nejvíce jsou mobily nebezpečné pro děti. Tak lze shrnout závěr zprávy britského Úřadu pro ochranu zdraví, kterou nedávno přinesly světové agentury i denní tisk.

Podle britských vědců může mobil zejména u dětí mladších osmi let způsobit zdravotní problémy, mimo jiné zvyšuje riziko mozkových nádorů.

Na podobné riziko upozornila před několika lety rovněž švédská studie, nicméně jiné práce to nepotvrdily.

Vědci ani proto dosud nemají na riziko používání mobilních telefonů jednoznačný názor.

"Může trvat desítky let, než se ukáže, jaký je skutečný vliv používání mobilů," uvedl Jan Pekárek z Národní referenční laboratoře pro elektromagnetické a neionizující záření.

Raději opatrně
"Je to jedna z mnoha zpráv, ale vzhledem k tomu, jak byla zmíněná studie provedená, je třeba brát ji vážně," říká docent František Vožeh, šéf plzeňského Ústavu patologické anatomie.

Jeho tým rovněž sleduje vliv záření mobilního telefonu na živé tkáně, k jednoznačným závěrům však zatím nedospěl. Rozhodně však je na místě zacházet s mobily pro jistotu opatrně a používat je tak, aby záření bylo co nejnižší.

Je sice pravda, že přístroje, které jsou na českém trhu běžně dostupné, splňují limity na množství vysílaného záření, ale ve skutečnosti nikdo neví, jaká hladina je doopravdy bezpečná.

Škodí mikrovlnky?
Podobně jako o mobilních telefonech, hovořilo se v minulých letech opakovaně o mikrovlnných troubách, kde mělo být riziko hned dvojí: šlo předně o vliv na připravovaný pokrm a zároveň o nebezpečí mikrovlnného záření v blízkosti spotřebiče.

Před mikrovlnkami už dnes lékaři vesměs nevarují, avšak na druhé straně zejména mezi zastánci alternativních životních stylů je mnoho odpůrců této technologie, a ti opakovaně poukazují na škodlivost mikrovlnek. Patří mezi ně i někteří lékaři.

Mobilní telefony: škodí, nebo ne?
Podle britské zprávy tedy mobilní telefony nepatří do rukou dětem, zejména těm mladším osmi let.

Jeden britský výrobce ihned stáhl z trhu jednoduché mobily, které původně prodával právě s tím, že jsou pro děti od čtyř do osmi let. Výrobce uvedl, že jakkoli jsou jeho přístroje v pořádku, bere v potaz varování vědců.

Shodou okolností se ve stejné době objevila také informace, že mobily mají vliv na DNA - k takovému závěru dospěli vědci z mezinárodního týmu po pokusech na tkáňových kulturách.

Podle nich stoupá s používáním mobilních telefonů riziko, že se vytvoří zhoubné nádory. Typ záření, který mobily vysílají, přitom se zhoubnými nádory bývá spojován. Závěr se zdál jednoznačný, telefony jsou nebezpečné, záření, které vysílají, může poškodit lidské zdraví.

Ale hned se objevily i hlasy, které namítaly, že s mobily to tak zlé není. A že jde jen o další z protichůdných studií, které se během minulých deseti let, objevily.

České výzkumy
"Viděl jsem anglickou studii, má celkem 120 stran a v podstatě nepotvrdila nic jiného než už dříve známý tepelný účinek záření, vysílaného mobilními telefony," uvedl Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující záření.

Jeho laboratoř se zabývá měřením hodnot vysílaného záření, ale na žádném výzkumu se nepodílí. Podle Pekárka je to tak v pořádku, protože měřicí laboratoř musí být nezávislá jak na výrobcích, tak na vědcích, zkoumajících výrobky.

I v Česku nicméně existují odborníci, kteří se zkoumáním vlivů mobilních telefonů zabývají, jako například odborníci z plzeňského Ústavu patologické fyziologie a také lékaři z neurologie pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

"Mobilní telefony nejsou bez vlivu, ale zatím třeba neumíme říci, zda působí nějaké vratné či nevratné změny," řekl František Vožeh z plzeňského ústavu, který proto raději v případě telefonů doporučuje předběžnou opatrnost, zejména pokud jde o děti.

Neznamená to však podle něj, že by mobily škodily, jen se zatím rizika nepovedlo ani potvrdit, ani vyvrátit. Podobně hovoří i pražští lékaři, kteří se zkoumáním mobilů zabývají.

"Telefon vyzařuje ve chvíli, kdy do něj člověk mluví, ne když poslouchá," řekl neurolog Robert Jech z pražské kliniky. Podle Pekárka z referenční laboratoře je přístroj na příjmu neustále, jeho výkon je však slabý.

Mají děti telefonovat?
Děti a dospívající už se často bez mobilů neobejdou z praktických důvodů. "V jejich případě doporučuji, aby telefony nepoužívaly zbytečně a často," radí František Vožeh z Ústavu patologické fyziologie. Naproti tomu Luděk Pekárek soudí, že by neměly ublížit ani dětem.

Vlivem mobilů na zdraví se nezabývají jen lékaři, ale také psychotronici. "Podle mého mobily škodí, zejména, když někdo telefonuje často a nosí telefon na těle," tvrdí psychotronik Josef Schrötter.

Podle něj vadí, že se mobil neustále pokouší spojit se základnou. "Vysílání musí být docela silné, stačí se podívat, jak se při zvonění mobilu chová televize nebo monitor," dodává.

Schrötter soudí, že někomu mobil neublíží, ale jedinci se slabším imunitním systémem mohou jeho používání odnést problémem, který se může projevit až po letech.

Nebezpečí mobilů se zatím nepodařilo doložit

Jediné, co je zatím jisté, je to, že mobily mohou mírně zvýšit teplotu okolní tkáně, říká RNDr. Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující elektromagnetická pole a záření.

Rozhodně popírá, že by se už podařilo prokázat, že by mobily třeba zvyšovaly občas zmiňované riziko rakoviny nebo že by byly zvlášť nebezpečné pro děti.

Jak hodnotíte zprávu britských vědců o rizicích používání mobilních telefonů, která nedávno vzbudila takový ohlas?

Ani tato zpráva neprokázala nic dalšího než tepelný účinek elektromagnetických polí a záření vysílaného mobilem. Tyto účinky jsou známy již dlouho a nízké hodnoty záření nejsou nebezpečné. Něco jiného by samozřejmě bylo, kdyby člověk vylezl například na televizní vysílač, který také vysílá toto záření.

Takže není třeba přikládat této zprávě větší pozornost než těm, které se objevily v uplynulých letech a které byly někdy i protichůdné?

Vědci, kteří jsou závislí na grantech, těžko někdy řeknou "my jsme nic nenašli", ale řeknou "něco jsme zjistili, ale je třeba to dále prověřovat".

Když se někdy objevily zprávy třeba o tom, že záření zvyšuje riziko vzniku národů, chyběla potřebná statistická analýza a podobné je to i se zprávami, že mobily mají vliv na DNA a podobně.

Pokud jde o možný vliv na rychlost myšlení, tam je i otázka, zda jde o vliv škodlivý. Mimochodem to, že budete mít po telefonování horké ucho, nezpůsobuje mobilní telefon, to se vám stane i s klasickým aparátem.

Nejsou nebezpečné vysílače, které tvoří mobilní telefonní sítě?

Největší expozici záření člověk dostane z mobilu a ten používá jen krátkodobě. Dávky záření, které dostane z vysílače, ale třeba také z televizních vysílačů, jsou mnohem nižší.

Pokud vidíte vysílač na protější střeše, nijak vás neovlivňuje, podobně jako když pod ním bydlíte, protože dolů prakticky nic nevysílá, záření míří zejména vodorovně. Přímo u něj je záření vyšší, ale pobyt vedle vysílače ve vzdálenosti 5 metrů už je bezpečný.

Takže nejsou mobily nebezpečné ani pro děti?

Podle mého není ani u nich potřeba žádná zvýšená opatrnost. A je lepší , když se díky mobilům s dětmi domluvíte a dítě vám může zavolat třeba v případě potíží, to je jednoznačně prokázáno. Naproti tomu škodlivý vliv mobilů zatím nikdo ve skutečnosti neprokázal, a to i když se vzalo v potaz, že děti mají menší hlavu. Limity na záření jsou totiž nesmírně přísné.

Jak je to s limity na používání mobilních telefonů?

V Evropě však existují skutečně přísné limity na hodnoty záření, které mohou přístroje vysílat - maximální hodnota je desetinou té, o které se ví, že by byla nebezpečná, a moderní přístroje se většinou těmto limitům ani nepřibližují.

Ale může se stát, že někdy jsou třeba i politici na základě prohlášení vědců a zneklidnění veřejnosti tlačeni k tomu, aby se normy ještě zpřísňovaly, či alespoň nabádají k principu předběžné opatrnosti, ačkoli k tomu není skutečný důvod.


Mobilní telefon - ilustrační foto

Autoři:Nejčtenější

Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

Sara si říká Miss Swirl a propaguje svůj příběh, aby dodala odvahu a sebevědomí...

Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie. Kvůli ní si neustále vytrhává vlasy a...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

OBRAZEM: Třiašedesátiletá žena chtěla vypadat na pětadvacet. Povedlo se?

Jekaterina Tereškovič Gauguin Solntcev

Manželka ruského moderátora Gauguina Solnceva by mohla být jeho matkou. Dělí je od sebe šestadvacet let....

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Videa vtipné trojice zná asi každý. Momentálně však život jedné z protagonistek Veroniky Arichtevy ovládly tréninky na...

Další z rubriky

OBRAZEM: Vzácná onemocnění, která mění lidi k nepoznání

Lékaři dnes znají celkem sedm tisíc vzácných onemocnění a asi 80 procent z nich...

Lékaři dnes znají celkem sedm tisíc vzácných onemocnění a asi 80 procent z nich je způsobeno odchylkou v lidskému genu....

Na zuby lze umřít, řekl v Rozstřelu stomatolog Jiří Šedý

Stomatolog Jiří Šedý v diskusním pořadu Rozstřel (2. října 2018)

Zuby mají pět plošek a každou z nich je třeba denně očistit, řekl v Rozstřelu stomatolog Jiří Šedý. Lidé často skončí...

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Správce klientského portfolia, Jihlava

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 50 000 KčNajdete na iDNES.cz