Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mobily: hlavně děti by měly být opatrné

  1:00aktualizováno  1:00
Záření z mobilních telefonů poškozuje lidskou DNA a ze všeho nejvíce jsou mobily nebezpečné pro děti. Tak lze shrnout závěr zprávy britského Úřadu pro ochranu zdraví, kterou nedávno přinesly světové agentury i denní tisk.

Podle britských vědců může mobil zejména u dětí mladších osmi let způsobit zdravotní problémy, mimo jiné zvyšuje riziko mozkových nádorů.

Na podobné riziko upozornila před několika lety rovněž švédská studie, nicméně jiné práce to nepotvrdily.

Vědci ani proto dosud nemají na riziko používání mobilních telefonů jednoznačný názor.

"Může trvat desítky let, než se ukáže, jaký je skutečný vliv používání mobilů," uvedl Jan Pekárek z Národní referenční laboratoře pro elektromagnetické a neionizující záření.

Raději opatrně
"Je to jedna z mnoha zpráv, ale vzhledem k tomu, jak byla zmíněná studie provedená, je třeba brát ji vážně," říká docent František Vožeh, šéf plzeňského Ústavu patologické anatomie.

Jeho tým rovněž sleduje vliv záření mobilního telefonu na živé tkáně, k jednoznačným závěrům však zatím nedospěl. Rozhodně však je na místě zacházet s mobily pro jistotu opatrně a používat je tak, aby záření bylo co nejnižší.

Je sice pravda, že přístroje, které jsou na českém trhu běžně dostupné, splňují limity na množství vysílaného záření, ale ve skutečnosti nikdo neví, jaká hladina je doopravdy bezpečná.

Škodí mikrovlnky?
Podobně jako o mobilních telefonech, hovořilo se v minulých letech opakovaně o mikrovlnných troubách, kde mělo být riziko hned dvojí: šlo předně o vliv na připravovaný pokrm a zároveň o nebezpečí mikrovlnného záření v blízkosti spotřebiče.

Před mikrovlnkami už dnes lékaři vesměs nevarují, avšak na druhé straně zejména mezi zastánci alternativních životních stylů je mnoho odpůrců této technologie, a ti opakovaně poukazují na škodlivost mikrovlnek. Patří mezi ně i někteří lékaři.

Mobilní telefony: škodí, nebo ne?
Podle britské zprávy tedy mobilní telefony nepatří do rukou dětem, zejména těm mladším osmi let.

Jeden britský výrobce ihned stáhl z trhu jednoduché mobily, které původně prodával právě s tím, že jsou pro děti od čtyř do osmi let. Výrobce uvedl, že jakkoli jsou jeho přístroje v pořádku, bere v potaz varování vědců.

Shodou okolností se ve stejné době objevila také informace, že mobily mají vliv na DNA - k takovému závěru dospěli vědci z mezinárodního týmu po pokusech na tkáňových kulturách.

Podle nich stoupá s používáním mobilních telefonů riziko, že se vytvoří zhoubné nádory. Typ záření, který mobily vysílají, přitom se zhoubnými nádory bývá spojován. Závěr se zdál jednoznačný, telefony jsou nebezpečné, záření, které vysílají, může poškodit lidské zdraví.

Ale hned se objevily i hlasy, které namítaly, že s mobily to tak zlé není. A že jde jen o další z protichůdných studií, které se během minulých deseti let, objevily.

České výzkumy
"Viděl jsem anglickou studii, má celkem 120 stran a v podstatě nepotvrdila nic jiného než už dříve známý tepelný účinek záření, vysílaného mobilními telefony," uvedl Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující záření.

Jeho laboratoř se zabývá měřením hodnot vysílaného záření, ale na žádném výzkumu se nepodílí. Podle Pekárka je to tak v pořádku, protože měřicí laboratoř musí být nezávislá jak na výrobcích, tak na vědcích, zkoumajících výrobky.

I v Česku nicméně existují odborníci, kteří se zkoumáním vlivů mobilních telefonů zabývají, jako například odborníci z plzeňského Ústavu patologické fyziologie a také lékaři z neurologie pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

"Mobilní telefony nejsou bez vlivu, ale zatím třeba neumíme říci, zda působí nějaké vratné či nevratné změny," řekl František Vožeh z plzeňského ústavu, který proto raději v případě telefonů doporučuje předběžnou opatrnost, zejména pokud jde o děti.

Neznamená to však podle něj, že by mobily škodily, jen se zatím rizika nepovedlo ani potvrdit, ani vyvrátit. Podobně hovoří i pražští lékaři, kteří se zkoumáním mobilů zabývají.

"Telefon vyzařuje ve chvíli, kdy do něj člověk mluví, ne když poslouchá," řekl neurolog Robert Jech z pražské kliniky. Podle Pekárka z referenční laboratoře je přístroj na příjmu neustále, jeho výkon je však slabý.

Mají děti telefonovat?
Děti a dospívající už se často bez mobilů neobejdou z praktických důvodů. "V jejich případě doporučuji, aby telefony nepoužívaly zbytečně a často," radí František Vožeh z Ústavu patologické fyziologie. Naproti tomu Luděk Pekárek soudí, že by neměly ublížit ani dětem.

Vlivem mobilů na zdraví se nezabývají jen lékaři, ale také psychotronici. "Podle mého mobily škodí, zejména, když někdo telefonuje často a nosí telefon na těle," tvrdí psychotronik Josef Schrötter.

Podle něj vadí, že se mobil neustále pokouší spojit se základnou. "Vysílání musí být docela silné, stačí se podívat, jak se při zvonění mobilu chová televize nebo monitor," dodává.

Schrötter soudí, že někomu mobil neublíží, ale jedinci se slabším imunitním systémem mohou jeho používání odnést problémem, který se může projevit až po letech.

Nebezpečí mobilů se zatím nepodařilo doložit

Jediné, co je zatím jisté, je to, že mobily mohou mírně zvýšit teplotu okolní tkáně, říká RNDr. Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující elektromagnetická pole a záření.

Rozhodně popírá, že by se už podařilo prokázat, že by mobily třeba zvyšovaly občas zmiňované riziko rakoviny nebo že by byly zvlášť nebezpečné pro děti.

Jak hodnotíte zprávu britských vědců o rizicích používání mobilních telefonů, která nedávno vzbudila takový ohlas?

Ani tato zpráva neprokázala nic dalšího než tepelný účinek elektromagnetických polí a záření vysílaného mobilem. Tyto účinky jsou známy již dlouho a nízké hodnoty záření nejsou nebezpečné. Něco jiného by samozřejmě bylo, kdyby člověk vylezl například na televizní vysílač, který také vysílá toto záření.

Takže není třeba přikládat této zprávě větší pozornost než těm, které se objevily v uplynulých letech a které byly někdy i protichůdné?

Vědci, kteří jsou závislí na grantech, těžko někdy řeknou "my jsme nic nenašli", ale řeknou "něco jsme zjistili, ale je třeba to dále prověřovat".

Když se někdy objevily zprávy třeba o tom, že záření zvyšuje riziko vzniku národů, chyběla potřebná statistická analýza a podobné je to i se zprávami, že mobily mají vliv na DNA a podobně.

Pokud jde o možný vliv na rychlost myšlení, tam je i otázka, zda jde o vliv škodlivý. Mimochodem to, že budete mít po telefonování horké ucho, nezpůsobuje mobilní telefon, to se vám stane i s klasickým aparátem.

Nejsou nebezpečné vysílače, které tvoří mobilní telefonní sítě?

Největší expozici záření člověk dostane z mobilu a ten používá jen krátkodobě. Dávky záření, které dostane z vysílače, ale třeba také z televizních vysílačů, jsou mnohem nižší.

Pokud vidíte vysílač na protější střeše, nijak vás neovlivňuje, podobně jako když pod ním bydlíte, protože dolů prakticky nic nevysílá, záření míří zejména vodorovně. Přímo u něj je záření vyšší, ale pobyt vedle vysílače ve vzdálenosti 5 metrů už je bezpečný.

Takže nejsou mobily nebezpečné ani pro děti?

Podle mého není ani u nich potřeba žádná zvýšená opatrnost. A je lepší , když se díky mobilům s dětmi domluvíte a dítě vám může zavolat třeba v případě potíží, to je jednoznačně prokázáno. Naproti tomu škodlivý vliv mobilů zatím nikdo ve skutečnosti neprokázal, a to i když se vzalo v potaz, že děti mají menší hlavu. Limity na záření jsou totiž nesmírně přísné.

Jak je to s limity na používání mobilních telefonů?

V Evropě však existují skutečně přísné limity na hodnoty záření, které mohou přístroje vysílat - maximální hodnota je desetinou té, o které se ví, že by byla nebezpečná, a moderní přístroje se většinou těmto limitům ani nepřibližují.

Ale může se stát, že někdy jsou třeba i politici na základě prohlášení vědců a zneklidnění veřejnosti tlačeni k tomu, aby se normy ještě zpřísňovaly, či alespoň nabádají k principu předběžné opatrnosti, ačkoli k tomu není skutečný důvod.


Mobilní telefon - ilustrační foto

Autoři:


Nejčtenější

Jana Bělobrádková se stará o tři děti.
Bartošová, Bělobrádková a Babišová: Své manžely v politice podporujeme

Bez podpory své partnerky žádný politik dlouhodobě neuspěje. Kdo stojí po boku nejvýraznějších osobností letošních voleb? Oslovili jsme manželky lídrů...  celý článek

Martina Formanová
Do mobilu jsem Milošovi nikdy nechodila, říká Martina Formanová

Více než dvacet let žije v Americe, přesto svoji poslední knihu Povídky na tělo situovala spisovatelka Martina Formanová do Česka. „Pořád víc rozumím vztahům...  celý článek

Vyzrálejší, chuťově výraznější až pikantnější sýry si nejlépe rozumí se...
Sýry pravé i falešné, kolik obsahují vápníku a s jakým vínem je párovat

Málokterá potravina je tak samozřejmou součástí českých ledniček a prostřených stolů. Sýry milujeme k snídani, obědu, svačině, večeři nebo třeba večer jen tak...  celý článek

Sportovní moderátor ČT Vojtěch Bernatský s rodinou
Vojtěch Bernatský: Starat se o děti a hrát si s nimi je nejvíc

O povolání sportovního moderátora snil Vojtěch Bernatský už v první třídě, komentoval vymyšlené zápasy, zpíval, šaškoval. Sen si splnil už jako student, jen na...  celý článek

Přírodní oleje jsou báječným kosmetickým pomocníkem. Pokud víme, jak nám mohou...
Jak se vyznat v pleťových olejích? Kokosový na tělo, měsíčkový na tvář

Oleje patří do kosmetické výbavy stejně neodmyslitelně jako třeba pleťové krémy, sprchové gely nebo líčidla. Nejen, že skvěle pomáhají například s odličováním,...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Uši se čistí samy, my to dělat nemusíme. Když už, tak jen jemně

Nahromaděný ušní maz svádí k odstraňování, někdo ho dokonce považuje za znak nedostatečné hygieny. A tak uši čistí víc a víc. Ve skutečnosti tolik pozornosti...  celý článek

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu
Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které...  celý článek

Alkohol (ilustrační foto)
Pět věcí, které způsobí rychlejší opilost. Dlouhý let i vyšší věk

Možná patříte mezi ty, co si myslí, že svou míru alkoholu velmi dobře znají a nestane se jim, že by se opili víc, než je vhodné. Ale jsou situace, kdy obvyklé...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky
Tajemství dokonalého make-upu odhaleno! Nanesete ho vycpávkou podprsenky

Nanést na pleť make-up tak, aby dokonale seděl? Pořádná alchymie. Beauty blogerky i obyčejné smrtelnice proto sahají k m... celý článek

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.