Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí lidé kouří víc než dospělí

  0:01aktualizováno  0:01
V batůžku každé třetí šestnáctileté dívky se vedle rtěnky, hřebínku a několika školních sešitů válí krabička cigaret. A nezahálí. Téměř třetina dospívajících dívek si denně zapálí. Šest procent z nich jsou silné kuřačky.

To znamená, že vykouří víc než jedenáct cigaret za den. Stejně staří mladíci přitom kouří ještě o něco víc.

Vyplývá to z Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách, kterou tento týden zveřejnila Rada vlády pro koordinaci drogové politiky.

Je to paradox. Zatímco dospělí se od nikotinu odvracejí - za posledních patnáct let u nás počet kuřáků klesl z 37 na 29 procent - školáků, kteří se bez cigarety neobejdou, rok od roku přibývá. Jako by věta, která je na každé krabičce cigaret, "Určeno pouze dospělým", měla přesně opačný, magicky přitažlivý účinek.

"Je to logické. Dospělí si pomalu uvědomují rizika kouření. Jenže u mladých funguje reklama. Mají pocit, že když je kouření vyhrazeno dospělým, že s cigaretou v ruce už nebudou dětmi," vysvětluje přední expertka na kouření Eva Králíková z Univerzity Karlovy. "Jsou školy, kde kouří dokonce přes 40 procent dětí," dodává.

Dospělí už zmoudřeli. Nebo je jim spíš líto v dým proměněných peněz. "Cigarety jsou čím dál dražší. Část lidí proto kouření vzdala. Řekli si, že takové ceny už nebudou platit," míní psycholog Ladislav Csémy, který se na zpracování studie podílel.

Aby se mladí vyrovnali dospělým, snaží se je dohnat i v pití. Ještě před osmi lety jen šest procent šestnáctiletých dívek pilo alkohol víc než třikrát měsíčně. Dnes jich pije jednou tolik. Jejich spolužáci mají k alkoholu ještě blíž.

Nadměrně, to znamená častěji než třikrát měsíčně, pije víc než každý pátý. Favoritem přitom není sklenička tvrdého alkoholu nebo vína, ale pivo. To si dá víc než šestkrát měsíčně bezmála 34 procent dospívajících mladíků a skoro patnáct procent dívek.

Před osmi lety to přitom bylo téměř o deset procent mladíků méně. Dívky byly ještě střídmější: pila jen každá desátá. Psychologové se tomu nediví. "U nás je pití alkoholu běžné. Tráví se tak volný čas. Spotřeba lihu se drží na deseti litrech ročně na obyvatele. Včetně dětí," říká Csémy.

Potíž je, že kdo se opíjí častěji než třikrát měsíčně, tomu už odborníci přisoudí nálepku: Má potíže s alkoholem. "Znamená to totiž už zdravotně rizikové formy pití," varuje Csémy.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Indira Gumarová

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě, pracovala pro dovozce džusů. To všechno by...

Další z rubriky

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...Najdete na iDNES.cz