Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí lidé kouří víc než dospělí

  0:01aktualizováno  0:01
V batůžku každé třetí šestnáctileté dívky se vedle rtěnky, hřebínku a několika školních sešitů válí krabička cigaret. A nezahálí. Téměř třetina dospívajících dívek si denně zapálí. Šest procent z nich jsou silné kuřačky.

To znamená, že vykouří víc než jedenáct cigaret za den. Stejně staří mladíci přitom kouří ještě o něco víc.

Vyplývá to z Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách, kterou tento týden zveřejnila Rada vlády pro koordinaci drogové politiky.

Je to paradox. Zatímco dospělí se od nikotinu odvracejí - za posledních patnáct let u nás počet kuřáků klesl z 37 na 29 procent - školáků, kteří se bez cigarety neobejdou, rok od roku přibývá. Jako by věta, která je na každé krabičce cigaret, "Určeno pouze dospělým", měla přesně opačný, magicky přitažlivý účinek.

"Je to logické. Dospělí si pomalu uvědomují rizika kouření. Jenže u mladých funguje reklama. Mají pocit, že když je kouření vyhrazeno dospělým, že s cigaretou v ruce už nebudou dětmi," vysvětluje přední expertka na kouření Eva Králíková z Univerzity Karlovy. "Jsou školy, kde kouří dokonce přes 40 procent dětí," dodává.

Dospělí už zmoudřeli. Nebo je jim spíš líto v dým proměněných peněz. "Cigarety jsou čím dál dražší. Část lidí proto kouření vzdala. Řekli si, že takové ceny už nebudou platit," míní psycholog Ladislav Csémy, který se na zpracování studie podílel.

Aby se mladí vyrovnali dospělým, snaží se je dohnat i v pití. Ještě před osmi lety jen šest procent šestnáctiletých dívek pilo alkohol víc než třikrát měsíčně. Dnes jich pije jednou tolik. Jejich spolužáci mají k alkoholu ještě blíž.

Nadměrně, to znamená častěji než třikrát měsíčně, pije víc než každý pátý. Favoritem přitom není sklenička tvrdého alkoholu nebo vína, ale pivo. To si dá víc než šestkrát měsíčně bezmála 34 procent dospívajících mladíků a skoro patnáct procent dívek.

Před osmi lety to přitom bylo téměř o deset procent mladíků méně. Dívky byly ještě střídmější: pila jen každá desátá. Psychologové se tomu nediví. "U nás je pití alkoholu běžné. Tráví se tak volný čas. Spotřeba lihu se drží na deseti litrech ročně na obyvatele. Včetně dětí," říká Csémy.

Potíž je, že kdo se opíjí častěji než třikrát měsíčně, tomu už odborníci přisoudí nálepku: Má potíže s alkoholem. "Znamená to totiž už zdravotně rizikové formy pití," varuje Csémy.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Chození naboso se hodí jen pro 15 procent lidí. Jste mezi nimi?

Ilustrační fotografie

V poslední době je v módě vracet se k přírodě v mnoha oblastech - a nevyhnulo se to ani obouvání. Řada lidí přísahá na...

Příliš zaměstnaní na sex? Plánujeme ho na sobotu do hotelového pokoje

I když máme hektický životní styl, sex by měl být jeho nezbytnou součástí.

Plný denní program nám brání oddávat se sexuálním radovánkám tak často, jak bychom chtěli. Proto si sex musíme...

Sebevraždu spáchají v Česku tři lidé denně, nejčastěji v pondělí

Ilustrační fotografie

Náchylnost lidí řešit problémy sebevraždou znepokojovala vědce už před 150 lety. T. G. Masaryk o tom dokonce napsal...

Vínové líčení pro všechny milovníky červené

Vínové líčení pro všechny milovníky červené

Arome.cz Patříte mezi příznivce všech odstínů červené a rádi byste je nosili nejen na rtech, ale i na očích? Nebojte se odvázat a...

Najdete na iDNES.cz