Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

  9:00aktualizováno  9:00
Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí a infarkt živitele rodiny, otce Petra (42). Když se uzdravil, přišla další rána. U tříleté Haničky, druhé nejmladší dcery, diagnostikovali lékaři zhoubný nádor.

„Hanička si občas stěžovala, že ji bolí břicho, a my jsme to přisuzovali alergii, kterou trpěla. Jednou v noci už pak strašně brečela a úplně se válela bolestí, tak jsem jí zavolala záchranku,“ vzpomínala v televizním pořadu Mise nový domov maminka Amálie (37). „Byla to totální bezmoc, nikde v příručkách není, jak máte své dítě léčit a zachránit z rakoviny. Já jsem mohla Haničku akorát utěšovat a držet ji v náručí.“

Fotogalerie

Hanička teď podstupuje náročnou léčbu a je pro ni velmi důležité, aby byla v naprosto čistém prostředí. Jejich dům, který je v katastrofálním stavu, tuto podmínku rozhodně nesplňuje. 

V malebné vísce Hnanice u Znojma se dům zvenku neliší od okolní zástavby. Uvnitř je plný plísně, opadaných zdí a nevyhovujícího nábytku. Kvůli tomuto nevhodnému prostředí mají potíže rovněž další děti: Honzík (5) má astma a Maruška (7) onemocněla laryngitidou. Jen u nejmenší Amálky se zatím neprojevila žádná nemoc.

Rodině však při rekonstrukci došly peníze a chybí i potřebná energie, protože tatínek, který při infarktu málem přišel o život, ještě není zcela zdráv. Tento silný příběh zaujal televizní produkci, která se rozhodla pomoci a zařadila je do projektu Mise nový domov. 

Po mši v kostele si pak Beránkovi vyslechli od moderátorky pořadu Terezy Pergnerové, že byli vybráni. Teď už si musí jen všechno rychle zabalit a čeká je několik dní odpočinku. Tentokrát však neodjela rodina do hotelu, ale bude kvůli nemocné Haničce trávit čas po dobu rekonstrukce ve známém prostředí u svých blízkých.

Vlhko a plíseň jsou všude

Pod vedením stavbyvedoucího Pepína pak mohla začít celková oprava domu. A hned po první obhlídce bylo zřejmé, že tentokrát to bude opravdu těžké. Celý dům byl v havarijním stavu, oprava se navíc musí udělat pečlivě a důkladně i s ohledem na vážně nemocnou Haničku.

Mezitím, co si rodina aspoň na deset dní užívala klidu a pohody, se musel celý dům vyklidit a zbavit vlhkosti, která byla cítit ve všech místnostech. Dělníci museli odstranit omítky, vykopat mokré podlahy a instalovat venkovní drenáž, která by měla pomoci od všudypřítomného vlhka. Vyměnit se musela rovněž všechna okna.

Bohužel se ukázalo, že zatím nejnáročnější rekonstrukce v celém televizním cyklu se nevejde do plánovaného rozpočtu. Chybělo zhruba šest set tisíc korun. Peníze se nakonec podařilo sehnat od sousedů, starosty i partnerů projektu a dostavba domu mohla pokračovat. Ruku k dílu přiložili také příbuzní, známí a další dobrovolníci. A nakonec se vše stihlo včas.

Koupelna byla před rekonstrukcí v katastrofálním stavu.
Do nové koupelny se kromě prostorné rohové vany vešla i pračka se sušičkou.

Je to zázrak

Když se rodina vrátila, byli všichni - od rodičů až po děti - v šoku. Maminka skákala nadšením a plakala dojetím, tatínek nevěřícně kroutil hlavou a oči mu zářili štěstím. „To je zázrak!“ rozplýval se, když si prohlížel proměnu jejich domova. A směrem k manželce řekl: „Nikdy jí nenapadlo, že by mohla bydlet v tak krásném prostředí.“

Už po otevření vchodových dveří se ocitli v jiném světě. Neútulná vlhká předsíň se změnila v suchý, světlý a příjemný vstup do nového domova. Z kuchyně se stala moderní místnost ve venkovském stylu. Obývací pokoj zase místem pro společné setkávání. Z koupelny, která byla v dezolátním stavu, byla najednou čistá světlá místnost s pračkou, sušičkou a prostornou vanou.

Jeden dětský pokojíček byl zařízen v námořnickém stylu a dvě nejstarší děti se hned začaly handrkovat, kde kdo bude spát. Také vážně nemocná Hanička má z mokré místnosti s propadajícím se stropem útulný pokojík. Má i vlastní sociální zařízení a rodina věří, že takové prostředí jí pomůže lépe se vyrovnat se zákeřnou chorobou. „Boj Haničky s nemocí je teď o krok dál,“ řekl spokojeně tatínek Petr.

Autor:

Nejčtenější

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Vážila skoro metrák a nevěděla, co na sebe. Po proměně se málem nepoznala

Jako dvě různé ženy. Tak vedle sebe vypadají fotky Aleny před a po hubnutí. Na...

Velký váhový skok během těhotenství se podepsal na vizáži sympatické Aleny (35). Zašlo to tak daleko, že se její váha...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Odbornice: Neslaďte, omezte bílou mouku. Cukry mohou za většinu nemocí

Ilustrační snímek

Sacharidů jíme v nejrůznější podobě moc, tvrdí Margit Slimáková. „Není třeba nic doslazovat,“ nabádá specialistka na...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Další z rubriky

Hodně lidí se dnes rozvádí zbytečně rychle, říká psycholog Pavel Rataj

Rozvod, ilustrace

Až sedmdesát procent rozvodů je podle odborníků zbytečných. Partneři se zároveň ve vztahu dlouhodobě trápí. „Lidé se...

Příběh Ondřeje: Chci konečně strávit Štědrý den s mámou, žena je proti

Štědrý večer je i v Norsku vyvrcholením Vánoc. Po večeři se rozdávají dárky.

Začal advent, období, které jsem měl od dětství z celého roku nejraději. Rodiče, především pak máma, dokázali po celý...

Oběti domácího násilí balily na útěku. Fotograf zachytil, co si vzaly

Fotografie Tomáše Třeštíka zachycují věci, které si maminky na poslední chvíli...

Fotografie Tomáše Třeštíka zachycují věci, které si maminky na poslední chvíli zabalí do tašky, když i s dětmi utíkají...

Najdete na iDNES.cz