Stísněné bydlení, kde šlo o život. Mise pomohla Šárce a třem dětem

  9:48aktualizováno  9:48
Šárka žije v rozpadajícím se domku na vsi se třemi dětmi. Peníze na opravy nejsou, a pokud nějaké byly, utratil je otec dětí pro sebe. Nezbývalo než neobyvatelné místnosti zaslepit polystyrenem a vtěsnat se do necelých třiceti metrů čtverečních. Rodinu z Kozlovic na Valašsku zachránil až televizní projekt Mise nový domov.

Že je její manžel Roman chronický lhář a ke všemu extrémně nezodpovědný, zjistila Šárka už rok po svatbě. Trpěl tím, že rodinu nedokáže zabezpečit, a tak lhal a jeden dluh lepil dalším.

Fotogalerie

„Začal jsem podnikat a byly nějaké větší peníze, než jsem byl zvyklý, tak jsem si jich začal užívat. Pak už jich nebylo tolik, kolik bych potřeboval, tak jsem si občas něco půjčil, tak vznikly dluhy,“ vysvětlil v pořadu Roman.

Šárka si dodnes vyčítá, že manželovy problémy dlouho neviděla. Slepě mu důvěřovala, i když si místo izolace tajně pořídil notebook, i když dveře musely jít stranou a sám se radoval z drahého mobilu. Až katastrofální stav domku a zdraví dětí jí otevřely oči.

„Zplesnivěla dětská postýlka, matrace, hračky. Byla jsem na sesypání. Vytáhli jsme z pokojů to nejnutnější a polystyrenem zaslepili dveře. Od té doby jsme do těch místností už nevkročili,“ vyprávěla maminka tří dětí moderátorce pořadu Tereze Pergnerové.

Šárka dřív pracovala v sociálních službách pro osoby s postižením. Teď se živí jako švadlena, šije zejména sortiment pro nejmenší: zavinovačky nebo peřinky do kočárků. Naštěstí se jí podařilo včas nechat dům přepsat na sebe, takže exekutor na něj už nemohl.

Dcera se chtěla raději zabít

Televize se s pomocí partnerů pořadu rozhodla Šárce a jejím dětem Kláře, Marii a Liborovi pomoci. „Shnilé části domu se začaly rozpadat a na opravu nezbyly peníze. Táta nakupoval za peníze a půjčoval si a zadlužoval se,“ vylíčila Šárka a dodala, že ona i děti už nečekají, co je v životě potká hezkého, ale jen čekají, co je zase srazí dolů. „Bojíme se všeho dobrého, protože víme, že všechno dobré musí být po zásluze náležitě potrestáno.“

Ztráta soukromí se podepsala i na psychickém stavu nejstarší dcery Kláry, která měla dokonce sebevražedné myšlenky.

„S Romanem jsme přátelé. Kdykoliv sem přijde, tak si vnitřně přeju, aby mě objal. Neřeknu mu to a nikdy se k němu nepřitisknu, ale patříme k sobě,“ přiznala Šárka. „Strašně bych si přála, aby se nestalo to, co se stalo, abychom byli zase rodina, ale o deset let dřív.“

I když i dětem táta chybí, mají i praktičtější přání. Každý by chtěl svůj pokoj. „Půjdu na zedníka a pak to tady postavím,“ slíbil Libor, ale na rekonstrukci nemusel čekat tak dlouho.

Každé dítě má svůj pokoj

Parta řemeslníků pod vedením Pepina se postarala o kompletní rekonstrukci domku, přestože na začátku to vypadalo, že ruinu rekonstruovat nepůjde. „Takový dům doporučujeme raději zbourat,“ konstatoval Pepino.

Ale podařilo se, dokonce včetně zahrady, takže rodina se po týdnu mohla vrátit prakticky do nového. Na stavbě pomáhal i táta Roman, i když při návratu rodiny, kterou vítala v novém domově celá ves, se držel stranou. „Necítí se na to,“ sdělila rodině moderátorka.

Každé dítě má teď v podkroví vlastní pokojíček, dole vznikl obývák, kuchyň, koupelna dostala novou podobu a přibyla šicí dílna pro Šárku.

Maminka Šárka se živí šitím a potřebovala vlastní dílnu. Teď ji má.
Podkrovní pokojík nejmladší desetileté Marušky
Podkrovní pokoj syna Libora
Pokoj nejstarší dcery Kláry

„V době rekonstrukce splnila televize mamince i jejím dětem jejich sny. Nejmladší Maruška se projela na koni, Klárka navštívila módního návrháře Osmanyho Laffitu a spolu s ním si navrhla šaty, které na ni pak čekaly v jejím novém pokojíčku. Libor má rád motorky, a tak ho svezla parta motorkářů, kteří přijeli na stavbu pomáhat.

Nadšená a dojatá rodina se vrátila do svého domova, který se proměnil k nepoznání. A aby mohli začít v novém znovu a lépe, věnovala jim navíc realitní kancelář MM reality 120 tisíc, které jim chyběly ke konečnému zaplacení všech závazků a dluhů.

Autor:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Kamarádi Drahomíra a Tomáš před proměnou

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za sebou bolavé životní kopance, a tak se...

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Livia Klausová se svým manželem Václavem Klausem

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými nenáviděn, jeho žena Livia takto veřejnost...

Další z rubriky

Nevěra zraní a naruší důvěru. Prospět může výjimečně, říká psycholog

Ilustrační snímek

Moudrá manželka se svého muže snaží přistihnout při něčem, zač mu může dát najevo obdiv, moudrý muž je zas ochoten...

OBRAZEM: Bude jí padesát a mohla by být jeho matkou, ale ona ho miluje

Cree Ingles (49) se svým partnerem Aarone m Johnsonem (31)

Lidé, kteří je potkávají na ulici, jsou přesvědčení o tom, že devětačtyřicetiletá Cree Inglesová a o osmnáct let mladší...

Se slabými ženami zametají, se silnými bojují. Jak poznat nejisté muže?

Marek Taclík při natáčení seriálu Single Man (2017)

Rádi by se seznámili, ale nikdy to nevyjde, nebo brzy zkrachuje. Soběstačné ženy jim nahánějí hrůzu, před slabými a...

Najdete na iDNES.cz