Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Milujete ho, ale jak se sžít s jeho podivnými příbuznými?

  0:10aktualizováno  0:10
Jen najít toho pravého bývá pořádná fuška. A když se vám to konečně podaří, spojíte svůj život nejen s ním, ale navrch k tomu "vyfasujete" celou jeho rodinu. A velmi často se stává, že najednou musíte vyjít s lidmi, kteří nejsou vaše krevní skupina, jejich názory vás vytáčí a veškerá nahromaděná averze vůči nim se vybíjí v nekonečných hádkách s partnerem.
Nemusíte si namluvit zrovna strýčka Festera, abyste vyfasovala celou bandu podivných individuí.

Nemusíte si namluvit zrovna strýčka Festera, abyste vyfasovala celou bandu podivných individuí. | foto: Profimedia.cz

Upřímně řečeno, mnohdy se člověk učí, jak vyjít i s vlastní rodinou. Pak je vám něco mezi dvaceti třiceti a tradá, život vám naservíruje další várku "příbuzných".

Vy máte se sourozenci skvělý vztah, jste zvyklí si pomáhat a teď vás štve jeho bratr, který všechny kolem jen využívá, ale sám pro nikoho nehne prstem, s jeho sestrou si po pěti minutách nemáte co říct a navíc si o ní myslíte cosi... Za tchána, který se producíruje před návštěvami v trenýrkách a nechá se od ženy obskakovat, aby ji ještě peskoval, že to pivo není pořádně vychlazené a guláš zase přesolila, je vám pro změnu trapně.

Nutno dodat, že podobný názor může mít váš partner zase na členy vaší rodiny. Vás štve jeho rozmazlená sestra, jeho vaše upovídaná máma. A protože každý máme potřebu svou rodinu hájit, i kdybyste s ní byli na kordy, o téma na hádky je postaráno. Jde to vůbec zařídit tak, abyste tohle aklimatizační období přežili a do budoucna se vyhnuli problémům?

Pokud to se svým partnerem myslíte vážně, budete si muset zvyknout i na jeho příbuzné. A pravidla společného fungování je potřeba nastavit co nejdříve.

Samozřejmě, že na ně můžete vyhlásit neprůstřelné embargo, odmítat se s nimi stýkat, ale to vašemu vzájemnému vztahu neprospěje. Jen si to zkuste otočit a představit si, že by se partner "ošklíbal" nad vašimi příbuznými.

A dovedete si představit, že za pár let,až budete mít děti, budou jezdit k dědovi, babičce, strejdovi či tetě bez vás? A jak jim vysvětlíte, že se s nimi nebavíte? Věta: "Víš, Honzíku, tvoje babička je trochu šmudla, navíc je to stíhačka a hysterka, co každému kecá do života," asi není to pravé ořechové.

Rodinné puzzle

Co vás čeká, když budete představeni u něj doma, a jak vás pravděpodobně přijmou konkrétní členové "té druhé" rodiny?

JEHO MATKA

Některé maminky mají pocit, že se musí o syna starat celoživotně. Nastavte jasné hranice, které nesmí překračovat, samozřejmě za přítomnosti partnera.

JEHO SESTRA

Problémy bývají se staršími i s mladšími. Ty první většinou vašeho přítele vychovaly a chtějí si ho uhájit, mladší u něj hledají ochranu. Hrozí žárlivost na obou stránách.

JEHO BRATR

Někdy můžete mít pocit, že má váš partner s bratrem příliš těsný vztah, a vy na něj žárlíte, nebo se vám nelíbí, jak vašeho partnera využívá, zatímco on ho hájí.

JEHO OTEC

Povětšinou nemá s přijetím nového člena problémy. Komplikace mohou nastat, pokud má např. jiné politické názory než vy nebo machistické postoje, které vy nehodláte akceptovat. To vás pak může začít ignorovat.

JEHO NETEŘ

Tyhle malé slečny dokáží být pěkně zákeřné. Nikdy nevíte, kdy vám "zasekne" sekeru do zad třeba větou: Ale strejda tu byl posledně s jinou tetou!

Navíc si tím do "adoptované" rodiny zavřete dveře a jednou provždy budete ta špatná. Nehledě na to, že se tak zbavíte potenciální pomoci. Tchyni, kterou ignorujete, nemůžete poprosit, aby vám vyzvedla děti ze školy nebo je pohlídala, když jsou nemocné.

Moje máma, tvoje máma

Takže na to jděte diplomaticky. Psycholožka Jitka Douchová radí o tom, co vám vadí, s partnerem na rovinu mluvit. Ale bez emocí, taktně, vyhnout se kritizování a zbytečně nehanět.

"Vymezte si množství času, které patří vám dvěma, a kolik ho věnujete svým původním rodinám. Není možné, aby v rámci trvalého partnerského života zůstávali prioritou rodiče a sourozenci," říká Jitka Douchová.

Pokud vám někdo vadí tak moc, že ho prostě nevydýcháte, kontakty s ním minimalizujte. A nebo se ho naučte ignorovat.

Je možné, že vám nakonec ani tak lidsky nevadí noví příbuzní, jako spíš nejste schopná přijmout jejich životní styl. Třeba z obavy, že podobné tendence sdílí i váš partner.

Obchodní zástupkyně Jana vyrostla v rodině, kde se každá koruna obrátila v ruce dvakrát. Když před lety poznala rodinu svého přítele, zažila šok. "U nich doma je normální vzít si půjčku i na nákup nového oblečení. Nedokáží vyjít s výplatou, všichni jsou zadlužení. Nedokážou pochopit, že když na něco nemám, tak si to prostě nekoupím. Několikrát jsem se s nimi kvůli tomu pohádala. Naštěstí Ivan to časem pochopil, ale kasu u nás raději držím já, občas má ještě tendence peníze rozfofrovat. To ho ale rychle usadím."

Zastaňte se sama sebe

Pro vyřešení vztahů v rodinách není na škodu být otevřená a iniciativní. Jak se říká, líná pusa holé neštěstí... Pokud vašeho partnera rozčiluje, že mu vaše matka při každé návštěvě promlouvá do duše, že by si měl najít lepší práci a nosit domů víc peněz, domluvte jí mezi čtyřma očima, ať si tyhle rozumy nechá pro sebe. Stejně se sama ozvěte i v případě rodičů protějšku.

Šestadvacetiletá Irena z Mostu je s přítelem už pět let a jeho maminka jim od začátku ráda mluví úplně do všeho. K tomu má stále potřebu se o syna starat. "Přestala jsem mít chuť ji navštěvovat, takže tam Richard chodil sám a navíc jsem odmítala i zásoby jídla, kterými nás zavalovala," říká zdravotní sestřička.

"Od té doby na mě odpovídala mi jednoslovně, a tak jsem to po pár měsících nevydržela a zeptala se, co jí na mně vadí. Vyříkaly jsme si to, dokonce jsme obě brečely a od té doby je všechno v rámci možností v pořádku."

Tři generace

To pětačtyřicetiletá Karla si bohužel na svou tchyni netroufla a stálo ji to manželství. "Urputně předváděla, že je moje kámoška, ale nešlo jí to. Postupně anektovala naši domácnost. Hrabala se mi ve věcech, byla mi pořád za zády, protože si usmyslela, že potřebuji pomáhat. Bez varování přijížděla a zůstávala tak dlouho, jak chtěla. Manžel jí neodporoval, a když po mém naléhání něco zkusil, ona se rozbrečela," vypráví. "Po letech tajfun tchyně všechno zničila tak, že jsme už nemohli být spolu, odcizili jsme se."

Když je bojkot vlastně výhra

Může se stát, že vztahy mezi vámi a jeho rodinou prostě nikdy nebudou dobré. Oni vás nikdy nepřijmou a vás to po nějaké době přestane bavit zkoušet.

"Problém je v takovém případě na jejich straně a pro vás je to paradoxně jednodušší. Přítel se nemůže divit, že jeho rodinu nevyhledáváte," říká psycholožka.

Ať je váš případ lehký či těžký, zachovejte si ve vztahu k novým příbuzným nadhled a úroveň. Když máte na jazyku jadrná přirovnání, před partnerem se držte a ulevte si mezi kamarádkami. A nebo se i se svou láskou odstěhujte stovky kilometrů daleko.Nejčtenější

ilustrační snímek
Tři přesvědčení, která získáme v dětství a neseme je až do dospělosti

I když si to občas nechceme připouštět, naše dětství mělo nepochybně velký vliv na to, jací lidé se z nás později stali. Podle odborníků v dětství vznikají tři...  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

Nakupování online je sice pohodlné, ale přináší i svá úskalí. Často si nemůžete...
Zklamaná zákaznice? Už nikdy. Ukážeme, jak předejít hororovým nákupům

Nemilá překvapení při nakupování zažil asi každý z nás. Rozlepenou podrážku či díru na svetru můžete v kamenném obchodě snadno odhalit. Co ale dělat, pokud si...  celý článek

ilustrační snímek
Není vaše dítě osamělé? Víme, jak mu pomoci získat nové kamarády

Pokud je vaše dítě spíše introvertnější typ, možná jste si již někdy položili otázku, zda se necítí osaměle a neprospělo by mu víc kamarádů. Přinášíme vám...  celý článek

Jane Fondová (Cannes, 17. května 2015)
Představuji si, jak umřu. Smrti se nebojím, říká Jane Fondová

Americká herečka Jane Fondová (79) na svůj věk vypadá neuvěřitelně skvěle a vitálně. Filmová legenda však přiznala, že přemýšlí o smrti. A dodala, že se jí...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační foto)
Příběh Ivety: Po porodu se k nám tchyně nastěhovala, její péče mě ničí

Po návratu z porodnice mě doma čekala tchyně. Nadšená z prvního vnoučka a připravená mi pomáhat. První dva dny jsem byla ráda, ale po mnoha týdnech neustálé...  celý článek

Mirek s Petrou
Běž se oběsit, stromů tu je dost, křičela v hádce vyměněná manželka

Když je něco k řešení, Petra (29) začne křičet, a jakmile už neví kudy kam, tak uteče, popsal svou ženu Mirek (31) z Luk nad Jihlavou. Jejich vztah nefunguje,...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy
5 tipů, jak pečovat o ombré a nezničit si vlasy

Vlasy vám zdobí čerstvé ombré, jenže co dál? Na hlavě máte teď hned dvě barvy s rozdílnými nároky a obě se hlasitě dožad... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.