Pošta v Milostíně

Pošta v Milostíně - PRO ZAMILOVANÉ I SBĚRATELE. Úřednice na poště v Milostíně Štěpánka Dubinová razítkuje valentinská přání obrázkem se srdcem a dvěma ptáčky. | foto: Lenka Hamšíková, MF DNES

Milostín opět orazítkuje zamilovaným jejich psaní

Letos se Milostín na Rakovnicku již pošesté stane sídlem Valentýnské pošty. U příležitosti svátku zamilovaných svatého Valentýna, který připadá na 14. února, si mohou lidé v době od 5. do 14. února na adresu pošty v Milostíně posílat přání s prosbou o razítko a následné doručení.

"Loni mělo razítko podobu líbajícího se panáčka a panenky, letošní podobu zatím neznáme," řekla vedoucí milostínské pošty Andrea Holátková.

Česká pošta si poštu v Milostíně vybrala kvůli názvu, stejně jako o Vánocích Boží dar. Milostín však patrně s láskou nesouvisí. Podle pověsti tímto místem ve velkém horku táhl rytíř s vojskem, který se zde utábořil pod stromy. A protože mu poskytly milý stín, nazval místo Milostínem.

V roce 2002 se zde valentýnským razítkem připomínal svátek zamilovaných poprvé. Každoročně se na poště v obci s 250 obyvateli sejde několik tisíc milostných přáníček.

Pro Andreu Holátkovou bude únorová úloha nejsledovanější poštovní pracovnice v zemi premiérou. "Kolegyně mě varovaly, že mě čeká pěkná honička a ať se připravím na zájem médií," podotkla Holátková.

Jak vzniklo první valentýnské přání?
Historie svátku svatého Valentýna spadá do 2. století našeho letopočtu. Podle legendy tehdy císař Claudius II. zakázal sňatky, protože se domníval, že ženatí muži nejsou dobří válečníci. Křesťanský kněz Valentýn však císařský výnos nerespektoval a tajně dál oddával.

Byl prozrazen, uvězněn a 14. února roku 270 popraven. Před svou smrtí stačil napsat milostný dopis dceři žalářníka, do níž se zamiloval. Tak údajně vzniklo první valentýnské přání. V posledních letech se tento zvyk rozšířil i v Česku.